.láska k domovu & modrotlač

0 Flares 0 Flares ×

A ty čo miluješ?

Láska k…

Zamilovať sa môžete do čohokoľvek. Ja som občas prelietavá, chvíľku sa mi páči to, potom zase ono, no sú veci, ktorým budem verná vždy. Láske k inému človeku, láska k sladkostiam a láska k domovu. Keď som bola teraz po dlhom čase doma, uvedomila som si, že už mám domovy dva. Jeden sladký, ten prvý a ničím nenahraditeľný, ktorý vonia vždy rovnako. Je pod Tatrami, v krásnom tichu a pokoji. Poväčšine s plnou chladničkou, urozprávaným Jurkom (brat) a našimi natešenými zvieratkami. A samozrejme, s náručou, o ktorú sa môžem vždy oprieť – maminou. Ten druhý mám tu v Bratislave. Vo väčšine je „zaprataný“ oblečením, kozmetikou a poriadnou dávkou ružovej, no cítim sa tu dobre. Aj keď som tu poväčšine sama, keďže Petrík si rieši svoje veci doma vo Svite, milujem to tu.

Ozaj, súťaž Bloger roka je už spustená, takže ak by ste mali čas a chuť, radi čítate môj blog alebo mi držíte palce v týchto internetových vodách, môžete za mňa zahlasovať tu: http://bit.ly/hlaspreivanku. Následne Vám príde na e-mail potvrdzovací link, ktorý treba odkliknúť a Váš hlas sa započíta. 🙂 Niekedy skončí v spame, tak si to odsledujte. Vopred ďakujem za podporu <3

Modrotlač

Vedeli ste, že prvá modrotlačová dielňa vznikla už v roku 1678 v Amsterdame? Táto technika má takmer 400 rokov a dnes je opäť „v kurze“. Dáta o úplne prvej modrotlačiarskej dielni na Slovensku sa líšia, no s istotou môžem tvrdiť, že najväčší rozkvet zažívala v 18. storočí a cestu k nám si našla z Nemecka. Teší ma, že sa zachovala do dnešného dňa. Je to niečo tak nádherné, že by sme si to mali chrániť zubami-nechtami. Ochkáme nad kabelkami od Prady a rozplývame sa nad novým modelom Nike tenisiek, no neuvedomujeme si, aký poklad máme priamo pod nosom. Stačí ho len správne uchopiť a verte mi, že by sa s ním dali robiť veľké veci!

Už som Vám raz o tejto technike na blogu písala, no opakovanie je matkou múdrosti a človek sa stále niečo nové dozvie! Pôvodne ide o techniku farbenia a zdobenia látok, ktoré sa v minulosti používali na šitie krojov. Dnes sa z týchto textílií šije kadečo- topánky, vaky, sukne. Ja mám sen, že by mi z modrotlačovej tkaniny niekto ušil kabát v pončovom strihu! A tiež by som raz chcela mať doma posteľnú bielizeň vyrobenú práve touto technikou.

Ako vzniká?

Modrotlač je spôsob výroby negatívnej tlače, nazývanej aj tlač rezervou, čo znamená tlač drevenou alebo kombinovanou formou na zafarbené plátno. Plátno sa najprv naškrobí, následne poriadne vysuší a vymandluje. Na takto upravenú tkaninu sa nanáša tlačiarenská rezerva -kedysi zmes kaolínu a arabskej gumy, dnes polotekutý roztok octanu hlinitého. Vzor sa na látku tlačí pečiatkou alebo sa môže priamo maľovať. Zaschnuté plátno sa niekoľkokrát ponorí do studenej farbiacej kúpele, ktorá pozostáva z indiga, vápna a zelenej skalice. Plátno po vytiahnutí z farby prichádza do styku so vzduchom, indigo oxiduje, mení svoju farbu a sfarbí látku na modro. Posledná fáza výroby je ustálenie tkaniny v slabom roztoku kyseliny sírovej a usušenie.

Aktuálne je u nás jediným registrovaným modrotlačiarom Matej Rabada, ktorý spolupracoval s Novestou na teniskách, ktoré mám dnes obuté! Nedá mi však nespomenúť aj Petra Trnku, ktorý sa tradičnej výrobe venuje po smrti starého otca a práve v tejto rodine nadobudol Matej Rabada prvé skúsenosti.

Outift

A nielen moje tenisky sú dnes z modrotlače! Pribudol mi k nim aj tento krásny vak so „šumnou devou“, takže mám teraz dokonalé kombo, ktoré nosím vždy, keď je príležitosť. Po dlhšom čase som mala som obliecť si aj jednu z mojich najobľúbenejších sukní a hádam, že si to všetko spolu krásne rozumie! Na vrch vzorovaná bundička a tričko som zvolila úplne jednoduché, keďže so vzorom by toho v outfite bolo už príliš. Dnes som takmer celá #madeinslovakia, totiž, aj náušnice sú od šikovnej slovenskej šperkárky! Katarína Žiaková vyrába krásne náušnice či náhrdelníky so vzorom kvetov, labutí či koní, tak to určite omrknite. Podľa mňa dokonalý darček na narodeniny či pre radosť. 🙂

Majte dnes pekný deň!

 

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Tenisky: Novesta x Matej Rabada, Sukňa: Parta (mala som ju aj v tomto outfite :)), Tričko: Calliope, Bundička: Shein (už vypredaná, podobná tu), Vak: Remix (model Libena 2), Okuliare: Lindex, Náušnice: Katarína Žiak

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Ivanko, díky tvým outfitům se mi občas stane, že si vzpomenu na dávno zapomenuté kousky, které mi leží v šatníku a vždy je mám chuť zase vyvětrat.. Takže díky, jsi obrovský zdroj inspirace a proto už druhým rokem v soutěži hlasuji vždy jen pro tebe <33