.PARTA & ľudový outfit

0 Flares 0 Flares ×

PARTA, ľudový outfit

Ľudovo

Niekedy tak rozmýšľam, aké by to bolo krásne, ak by sa kroje vrátili späť do ulíc. Všetky dámy, ženy a slečny nádherne upravené, sukne naškrobené, rukávce „načechrané“. Je mi jasné, že sa takáto móda už nikdy nevráti v takom merítku, v akom bola v minulosti. V dnešnej dobe sú kroje skôr unikát a atrakcia, aj napriek tomu, že boli v minulosti prirodzeným odevom, ako sú dnes pre nás rifle a tričko. Hádam však, že nik mi nebude odporovať, ak poviem, že je dôležité, aby sme si našu kultúru vážili a tradovali ju ďalej, aj keď vo forme maličkostí. Doplnky, ľudový motív, tradičný materiál, vzory či strih.

Síce sa folkové prvky objavujú v kolekciách svetových návrhárov pomerne často (mne osobne najviac prirástli k srdcu kampane od DOLCE&GABBANA, ktorým sa už niekoľko rokov v rade darí úspešne odrážať kultúrne talianske dedičstvo na oblečení a doplnkoch- za zmienku určite stojí majolika alebo konský sicílsky voz) a následne ich šikovné fast fashion značky napodobnia, stále si v H&M alebo Zare nekúpite čatajské rukávce alebo mokrohájsky voskový venček.

Nič však nie je nemožné, stačí sa trošku porozhliadnuť a človek hneď zistí, že nosiť takéto kúsky sa dá bezbolestne a bez väčšej námahy!

PARTA

Outfit, ktorý mám dnes oblečený, vznikol vďaka spolupráci so značkou PARTA- Slovenské ľudové umenie. Neviete si ani predstaviť, ako veľmi som sa tomu potešila! Kroje a rôzne ľudové motívy ma fascinujú už od mala. Keď som chodila na základnú školu a prvé roky tancovala scéniku, chceli sme ju doplniť aj „ľudovkami“. Po pol roku mi však trénerka povedala, že si musím medzi nimi vybrať a tak napokon padla voľba na to, s čím som začala skôr. Neľutujem to, no v kútiku duše ma určite mrzí, že človek musí v živote robiť toľko kompromisov a nemôže mať či vedieť všetko. (: Každopádne, som veľmi rada, že sa aj vďaka oblečeniu môžem k ľudovému umeniu vrátiť.

PARTA je značka s krásnou históriou a ešte krajšími produktami. Fungujú už od roku 1991, kedy vznikli ako predajňa ľudovo-umeleckých výrobkov v Detve. V roku 1992 rozšírili výrobu o kroje, ktoré neskôr tvorili až 70% celkovej činnosti. V máji tohto roku oslavovali jeden rok otvorenia útulného obchodíku priamo v centre Bratislavy, na Panskej ulici, ktorý som aj ja sama navštívila. Je plný umenia, krásneho oblečenia, doplnkov a najmä, srdečnej a milej Janky, ktorá to tam má všetko pod palcom!

V PARTE Vám ušijú čokoľvek, čo si želáte. Okrem tričiek s ľudovým motívom, rôznych sukní (napríklad) z modrotlače či krásnych blúzok (aj tú Vám čoskoro ukážem!), šijú klasické kroje, čelenky, variabilné stuhy (ja ju mám dnes ako opasok, no pôvodne som ju chcela ako čelenku- mierne mastné vlasy však boli proti), tašky, vesty či kožuchy. Všetko Vám vedia ušiť a upraviť na mieru. Na základe mojej skúsenosti musím povedať, že nie je šanca, aby ste neboli spokojní.

Outfit

Keď som si vecičky priniesla domov a ukazovala ich Petrovi, ihneď ho napadlo, že to musíme odfotiť v skanzene v Pribyline. Je od nás len kúsok a chodievame tam veľmi radi. Je tam pokoj, krásna príroda a prostredie či samotný skanzen mi pripomínajú detstvo, ktoré som trávila nad Liptovským Ondrejom, čo je v podstate o jeden kopec ďalej. Pôvodne som Vám chcela outfit ukázať v mestskom prostredí, aby ste videli, že sa „ľudového“ netreba báť a práve takýto outfit je nositeľný vždy a všade. Napokon som však spokojná, že outfit od PARTY mal premiéru práve v Pribyline, pretože ako miesto, tak aj samotné kúsky, si veľmi vážim a sú pre mňa dokonalou kombináciou.

Myslím, že príležitostí ukázať Vám sukňu či tričko v meste, bude ešte viac než dosť a som si istá, že tá ďalšia príde čoskoro. Keď sme prechádzali Pribylinou, okoloidúca pani kričala na malú dcérku, nech sa obzrie, aká pekná teta tadiaľ kráča. A pritom mám len (ne)obyčajné tričko s ľudovým motívom a á-čkovú midi sukňu, ktorú má v ponuke snáď každý druhý obchod v Auparku! Až na to, že táto moja je špeciálna. <3 Zamilovala som sa do nej od prvého momentu a garantujem Vám, že ak si zadovážite akýkoľvek ľudový kúsok, budete ho milovať tiež.

Keď už som pri tých tradíciách, zvykoch a kultúre, musím povedať, že nesmierne obdivujem každého človeka, ktorý sa venuje remeslu. Minule som tak „rozmýšľala nad životom“ a prišla som na to, že ak by som sa mohla opäť rozhodnúť ohľadom výberu školy a mala by som toľko rozumu, čo teraz, žiadne gymnázium by sa pred 11 rokmi nekonalo…

Prajem Vám pekný (u nás zamračený a chladný) deň!

PARTA, ľudový outfit PARTA, ľudový outfit PARTA, ľudový outfit PARTA, ľudový outfit PARTA, ľudový outfit PARTA, ľudový outfit PARTA, ľudový outfit _DSC0240 PARTA, ľudový outfit 3 _DSC0295

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Topánky: Primark, Sukňa: PARTA, Tričko: PARTA (model Veronika), Variabilná stuha uviazaná ako opasok: PARTA, Prstienok a náušnice: PARTA, Kabelka: Salvatore Ferragamo, Bunda: Orsay

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.