.zimné SPA kráľovstvo, Budapešť & Hévíz

Tento príspevok vznikol v spolupráci s WOW Hungary.

Našich južných susedov navštevujem veľmi rada. Pred „dobou covidovou“ sme si zaviedli tradíciu prežitia Veľkej noci v Budapešti. Posledné dva roky však toho veľa zmenili a výlet do jedného z mojich NAJ európskych miest musel chvíľu počkať. A síce ešte nie je Veľká noc, prvý februárový víkend sme s Petrom oživili tradíciu a prijali pozvanie od WOW Hungary.

Kam a aké? Pozvanie objavovať krásy maďarských zákutí – od Budapešti, cez Eger a Szeged, až po Hévíz- s cieľom zreferovať vám, čo všetko môžete v týchto chladnejších mesiacoch zažiť, vidieť, vychutnať si alebo ochutnať! Možno si ešte spomínate, ako som bola v roku 2020 objavovať Balaton a jeho okolie. Boli to tri dni plné vzrušujúceho programu, na ktoré nikdy nezabudnem. Tento raz som vybrala dve destinácie, ktoré zvládnete pochodiť a užiť si naplno počas predĺženého víkendu, čiže opäť trojdňový (+1) výlet. Pozývam vás so mnou zažiť Budapešť a Hévíz. Pripravení inšpirovať sa? Poďme na to!

Deň 0

Možno sa čudujete, prečo som v predchádzajúcom odseku za slovo „trojdňový“ umiestnila číslicu 1. Totiž, odporúčam vám začať dobrodružstvo o jednu noc skôr. My sme prišli do Budapešti vo štvrtok podvečer, vďaka čomu sme mali čas pohodlne si vyložiť veci, zorientovať sa v lokalite, v ktorej sme si zabookovali ubytovanie a zbehli sme sa navečerať. Ubytovanie vždy riešim cez AirBnb – v Budapešti je výber obrovský a na vysokej úrovni, pričom ceny sú veľmi priaznivé. Tento raz sa mi podarilo nájsť ubytovanie, ktoré sa nachádzalo v VII. obvode, čo je raj najrôznejších podnikov. Veľmi živá a pekná štvrť s bohatou židovskou históriou, pouličným umením a výborným jedlom.

Osobne mám rada aj VI. a VIII. obvod, ktoré s našou aktuálnou štvrťou susedia – obe som zažila ako turista a cítila som sa v nich skvelo. Budapešť celkovo na mňa pôsobí veľmi bezpečne. Aj keď niektoré ulice bývajú pomerne rušné, dýcha takou špecifickou atmosférou, ktorá ma vždy zalieva pokojom. Ešte pár info k praktickým veciam – my sme šli autom, nakoľko sme menili dve lokácie a takto to bolo jednoduchšie. Parkovanie na uliciach je v centre Budapešti v pracovný deň spoplatnené do šiestej až ôsmej večer (v závislosti od lokality), vo štvrtok a piatok sme auto schovali do garáže neďalekého hotela. Cez víkendy je na ulici parkovanie zdarma (pozor na výnimky, značka vám napovie).

Deň 1

Ale teraz už k prvému dňu! Ráno sme začali bohatým brunchom, nakoľko už vieme, ako to býva. 🙂 V úvode sa treba poriadne najesť, aby bol dostatok síl na celodenné brázdenie ulíc. Poväčšine jeme ďalšie jedlo až večer. Budapeštianske raňajkové spoty vždy rada mením a ochutnávam nové chute. Tento raz sme zamierili do Szimply. Tento podnik sme mali na zozname aj pri poslednej návšteve mesta, no v tom čase bol preplnený a nedostali sme sa dnu. Inak, väčšina podnikov býva naozaj plných, preto je najideálnejšie urobiť si rezerváciu alebo prísť na otvorenie.

My sme dorazili krátko po deviatej, takže sme bez problémov dostali stôl. Pár minút po tom, čo sme si sadli, sa však podnik naplnil do prasknutia! Ochutnali sme sladké i slané a spokojne sa vydali ďalej. Prvý veľký cieľ našej cesty: kúpele Gellert!

Kúpele Gellert & Liberty Bridge

Z raňajok sme sa pešo vydali k Mostu Slobody (Szabadság híd). Tento priestor je jeden z mojich najobľúbenejších – ako celok pôsobí veľmi pokojne. V jeho dosahu sú príjemné kaviarne či tržnica, dá sa tam pekne pomotať a zabudnúť na čas. Hneď za mostom sa nachádzajú ikonické kúpele Gellert. V Budapešti som bola niekoľkokrát, no ani raz v mestských kúpeľoch. Konečne sa mi to podarilo napraviť!

A v najvhodnejší čas. Totiž, tieto kúpele sa čoskoro uzavrú (31. máj 2022) a budú ich rekonštruovať, no som nesmierne rada, že som ich stihla ešte v pôvodnej forme. Nachádzajú sa v rovnomennom hoteli v secesnom štýle a patria k ikonám mesta. Jeden vonkajší bazén je už uzavretý, no vnútorné i jeden vonkajší oddychový ešte stále fungujú. Určite odporúčam zažiť to teraz! Aby ste si to mohli potom po rekonštrukcii porovnať. 🙂

Do kúpeľov si doneste vlastné šľapky, uterák, plavky a pokiaľ chcete plávať v plaveckom bazéne, nezabudnite plaveckú čiapku. (Do teplých bazénov ju nepotrebujete.) Vstupné stojí cca 17€ na osobu. Ak si uterák či šľapky zabudnete, viete si ich dokúpiť v kúpeľoch. Vyberiete si skrinku, ktorá je dostupná, odložíte si v nej veci a hurá do bazénov! Všetko je prehľadne označené, personál je veľmi ochotní a nápomocní. V spodnej časti sa nachádza plavecký bazén a po stranách teplé bazény. Nechýbajú kabínky pre klasické procedúry a masáže. Na poschodí je balkón s barom, ležadlá a možnosť prejsť do vonkajšej časti. Tu sa nachádza teplý bazén a sauna, plus veľký bazén, ktorý už nefunguje.

Citadella

Z kúpelov Gellert sme sa vrátili na ubytko, prezliekli sa do teplejšieho, vymenili plavky a vzali kolobežky. Na tých sme sa vrátili naspäť a vyšľapali na Citadellu, ktorá sa nachádza priamo na kopci Gellért nad kúpeľmi. Aktuálne je uzatvorená, keďže sa rekonštruuje, no my sme to vopred nevedeli, tak sme sa trochu prešli. 😀 Každopádne, z kopca a tamojších terás je na mesto krásny výhľad, čiže sa takáto prechádzka určite oplatí aj v prípade, že je najvrchnejšia časť kopca uzatvorená. 🙂 Po kopci viete prejsť smerom ku kúpeľom Rudas, čo bola naša druhá kúpeľná zastávka.

Ešte pred kúpaním sme sa však zbehli najesť, keďže nám vo vode poriadne vyhladlo a čas pokročil. Vybrali sme si jedno neďaleké bistro. Bolo menšie, ale veľmi príjemné a dizajnové! A to jedlo, to vám ani nehovorím, aká to bola lahoda. Mám pocit, že v Budapešti neexistuje podnik, v ktorom vám naservírujú zlé jedlo. 😀 No v tomto podniku to bol nadštandard – veľmi sme si pochutili.

Rudas & Parliament

Teraz by mali prísť fotky z kúpeľov Rudas, ale neprídu. Totiž, prišli sme tam večer a bolo naozaj plno. Nemali sme šancu urobiť ani jednu fotku – čo-to sa mi podarilo na telefón, to nájdete v uložených stories na Insta. Každopádne, výbava opäť rovnaká – potrebujete plavky, šľapky a uterák. Lístky sa dajú kúpiť online, čím ušetríte čas! Cena na osobu je cca 15€. Kúpele majú dve časti – modernú a historickú. Tá historická bola prvýkrát postavená v roku 1550 v čase Osmanskej ríše a dodnes si zachováva množstvo prvkov tureckých kúpeľov. Nechýba plavecký bazén (nezabudnúť čiapku :)), novšie teplé vane a tiež jedno z najväčších lákadiel – vírivka na streche s výhľadom na Dunaj a mesto.

V čase našej návštevy tam však bolo príliš veľa ľudí a Gellért teda za mňa rozhodne vyhrávajú. 🙂 Po kúpaní sme si urobili prechádzku popri Dunaji a prešli na druhú stranu k ikonickej budove parlamentu. Vedeli ste, že je to jedna z najstarších vládnych budov v Európe? Krásna stavba. A v noci pôsobí ešte veľkolepejšie.

Následne od parlamentu k námestiu Erzsébet, obzrieť ruské kolo a potom domov spať – bol to náročný deň! 🙂 Tesne pred spaním nás však prepadol hlad, tak sme zbehli o ulicu ďalej do jedného podniku s nádychom Latinskej Ameriky. Preniesli sme sa vďaka nemu na chvíľu na Kubu, dali si úžasné drinky a nesmierne lahodné tacos.

Deň 2

Počas druhého dňa, v sobotu, nás čakalo moje veľmi obľubené budapeštianske miesto – Fisherman’s bastion – Rybárska bašta. Milujem tú stavbu! Vstali sme skôr, pobalili veci, šupli ich do auta a o pol deviatej sme boli na mieste. Bolo tam úplne prázdno, nikde nikoho. Mesto sa zobúdza veľmi pomaly a obzvlášť cez víkend mu to prebudenie trvá ešte dlhšie. 🙂 Všetky známe a vyťažené miesta sú preto ráno prázdne a vy si ich môžete nerušene vychutnať.

Počasie nám prialo – síce trochu fúkalo, mesto bolo zaliate slnkom. Prekrásny februárový deň! Z bašty sme sa prešli na raňajky a následne sa presunuli do najväčších liečebných kúpeľov v Európe. Tušíte, ktoré to sú?

Széchenyi Spa

Sú to kúpele Széchenyi, ktoré majú 3 vonkajšie bazény, 15 vnútorných, verejnú i rehabilitačno-liečebnú časť. Očarili ma od prvého momentu! Nachádzajú sa v mestskom parku a dopravíte sa k nim pohodlne metrom, keďže rovnomenná zastávka je obďaleč. Mimochodom, v tomto parku je aj najväčšie verejné zimné klzisko v Európe! Okrem plaviek teda môžete vziať aj korčule a o program na celý deň máte postarané.

Opäť potrebujete na vstup šľapky, plavky a uterák, pričom vstupné vychádza na cca 17.50€ a dá sa kúpiť na oficiálnej stránke vopred online. Kedysi boli kúpele rozdelené na dámsku a pánsku časť, čomu zodpovedá zrkadlové rozmiestnenie celej stavby. Dnes je však už všetko pre všetkých a sľubujem, že keď tam zavítate, budete chcieť ostať navždy!

Po Széchenyi sme sa vrátili naspäť do nášho obvodu, naobedovali sa v mojom obľúbenom Mazel Tov, dali kávu a vydali sa na cestu smer Balaton.

Balaton – Hévíz

Už pri mojej minulej návšteve som si všimla, že okolie Balatonu má v oblasti kúpeľov čo ponúknuť. Čo som však vôbec netušila, je skutočnosť, že v meste Hévíz leží najväčšie termálne európske jazero používané k liečebným procedúram! Jeho história siaha až do čias starovekých Rimanov a s obľubou je využívané do dnešného dňa. Na niektorých miestach má hĺbku až 38 metrov (v tejto hĺbke termálny prameň vyviera). V lete dosahuje teploty okolo 33°C, teraz v zime má okolo 23°C.

Deň 3

My sme sa smerom na Hévíz vybrali už v sobotu, aby sme sa mohli v pokoji vyspať a následne sa v nedeľu čvachtať. Prišli sme po raňajkách, okolo desiatej, ľudí bolo máličko. Kúpili sme vstup Hot’n’Cold (cca. 10,50€ na osobu), vďaka ktorému sme mohli ísť ako do jazera, tak do sauny. Prvý pohľad bol úplný WOW moment – také niečo som ešte nevidela. Pomerne rozsiahle jazero, z ktorého sa valí para, na ňom lekná a v ňom spokojní kúpajúci sa a kačky.

Prvýkrát som mala rešpekt – keď som si predstavila, že je podo mnou 38 metrov, až sa mi zatočila hlava. 😀 A nebudem klamať, chvíľku mi bola zima, keďže vonku bolo asi 8°C a voda sa mi na prvé potopenie nezdala najteplejšia. Akonáhle sme však začali plávať, telo sa aklimatizovalo a už to bolo perfektné! Na rôznych miestach jazera sú kovové tyče a kruhy, pri ktorých si môžete oddýchnuť, pokiaľ už nevládzete plávať.

Za mňa perfektný zážitok, ktorý si chcem určite niekedy zopakovať! Po okúpaní sme zbehli ešte do Keszthely, pretože ma zaujímalo, ako vyzerá kaštieľ Festetics v zime. Pri mojom letnom výlete to tam bolo snové! Miesto bolo síce nerozkvitnuté, no na kráse mu to neubralo. 🙂 A potom nás už čakala cesta domov. Nedalo sa však odísť bez chutného maďarského jedla v žalúdku, tak sme sa zastavili v Mosonmagyaróvár v jednej dobrej reštaurácii. Nebo v ústach totiž na záver výletu človek bez pochýb potrebuje!

Verím, že sa vám so mnou v Maďarsku páčilo. 🙂 Ak vás niečo zaujíma, pokojne sa pýtajte, rada zodpoviem.

Love, peace and travel

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.