.potulky po Balatone & okolí

0 Flares 0 Flares ×

Tento príspevok vznikol v spolupráci s WOW Hungary.

Pri Balatone som bola naposledy veľmi dávno. Bolo to na skok a tuším, že sme ho vtedy obchádzali len autom. Nepamätala som si z toho výletu takmer nič, iba to, že jazero bolo veľké, podozrivo modré a nesmierne sa mi pohľad naň páčil! O pár rokov neskôr pri ňom stojím a pohľad naň sa mi nielen páči, ale doslova berie dych!

V čase, kedy píšem tento článok, sú hranice kvôli korone situácii do Maďarska uzatvorené, takže „výletovať“ pri modrej nádhere a na bohatom maďarskom vidieku asi nebudete môcť hneď, no do budúcna by sa vám moje zážitky a skúsenosti, ktoré som na tomto mieste nadobudla v polovici augusta, mohli určite hodiť. Dovolenka v tomto krásnom prostredí totiž vôbec nie je zlý nápad a úprimne, okolie jazera absolútne prekonalo moje očakávania!

#visithungary

Balaton, najväčšie jazero v strednej Európe, známe tiež ako maďarské more – čo je z istej časti aj pravda, keďže je to posledný zvyšok treťohorného mora Tethys v Európe – ukrýva množstvo zážitkov, chutí a vôní. Vie ponúknuť omnoho viac, než len kúpanie na známej pláži Siófok. (I keď, ani také kúpanie a leňošenie na pláži nie je občas zlé, všakže?) Môj výlet trval tri dni a stihla som nahliadnuť do niekoľkých rôznych kútov jazera. Určite sa však budem musieť vrátiť, pretože mi ostalo toľko aktivít, ktoré tam chcem ešte vyskúšať, že to budem mať ešte minimálne na týždeň.

Výlet k Balatonu je vhodný pre všetky vekové skupiny aj priaznivcov rôznych aktivít či neaktivít. Ak ste zaľúbená dvojica, oceníte wellness pobyty v hoteloch, kúpanie pri vode, dobré reštaurácie, kvalitné vínko, romantické prechádzky mestom. Ak máte radi aktívnejšie trávenie času, vezmite si (alebo požičajte) bicykle – okolo celého jazera sú kvalitne vybudované cyklotrasy, ktoré majú cez 200 kilmetrov. Sú bezpečné aj pre deti, neohrozujú ich žiadne autá. V severnej časti jazera sú rôzne turistické trasy vedúce do hôr či zaujímavé jaskyne. S deťmi (či partiou) určite využijete aj nespočetné množstvo adrenalínových a zábavných parkov – lanové dráhy, bobové dráhy, lezecké steny. Nechýbajú aquaparky či kúpele – tie ocenia najmä staršie ročníky. Okolie jazera je bohaté na históriu, takže sa aj čo-to pri návšteve miest naučíte a tá atmosféra vás určite pohltí. Ja som okúsila z každého rožku trošku, tak vám to trochu priblížim a možno vás to inšpiruje pri vašom výlete.

Deň prvý

Mojou prvou zastávkou boli hradby nad obcou Szigliget. Obrovský dvojhrad pochádza z 13. storočia a v minulosti slúžil okrem iného na obranu uhorských hraníc s osmanskou ríšou. Dnes je veľmi pekne zrekonštruovaný a otvorený pre všetkých zvedavcov. Je z neho nádherný výhľad na jazero, ako aj okolitú krajinu s množstvom viníc. Miestami som sa pri pohľade zhora dokonca cítila, že som v Taliansku! Keď sa naň vyberiete, určite si obujte pevnú obuv. Smerom k hradu (a rovnako aj priamo v objekte) je náročnejší terén s kameňmi, tak dávajte pozor, aby ste sa nešmykli. Parkovať sa dá zadarmo pod hradom, vstup za 3€ si kúpite priamo na bráne – platiť sa dá iba v hotovosti. Dole v obci sú úzke uličky a rozkošné domy s veľmi špecifickou architektúrou. Určite sa choďte prejsť! A nezabudnite si tu dať zmrzlinu – vraj je famózna.

Mojou druhou zastávkou bol hrad Sümeg, ktorý sa týči na veľkom kopci nad rovnomennou obcou. Cesta tam trvá zo Szigliget necelých 20 minút, máte to na skok. Nádherne zrekonštruovaný hrad je dnes v súkromnom vlastníctve a každý deň ponúka bohatý program pre malých aj veľkých. Je to ideálne miesto na rodinný výlet, na hrade sa príjemne vybláznite a priblížite sa životnému štýlu, ktorý vtedy ľudia viedli. Nechýbajú zvieratká, bábkové divadlo, rôzne dobové hry. Občerstviť sa môžete v kaviarni či kúpiť čerstvé buchty z pekárne, ktorá je priamo v priestoroch hradu. Na hrade už niekoľko rokov prebiehajú rekonštrukčné práce, do ktorých sa zapája aj sám majiteľ (čo som videla na vlastné oči), no nebojte sa, pri návšteve vás to určite nebude rušiť. Auto necháte zdarma na parkovisku pod hradom, vstupné do hradu môžete zaplatiť aj kartou.

Z mesta Sümeg som pokračovala hodinku jazdy ku Gömbkilátó. Vyhliadková veža, ktorej história siaha do 60. rokov minulého storočia, je od leta 2012 symbolom mesta Balatonboglár a je z nej skvelý výhľad na celé jazero. Priamo v jej blízkosti je veľký lezecký park, ktorý poteší všetky akčné duše. V čase môjho príchodu na miesto sa strhla obrovská búrka, takže som si už-už myslela, že „guľu“ nevidím, našťastie sa to upokojilo a tak som to zbehla obhliadnuť.

Ako bola celá konštrukcia mokrá, veľmi sa tam šmýkalo, takže odporúčam prísť za pekného počasia. Parkovať sa dá v obci na parkovisku dve-tri minútky chôdze od miesta, vstup si kúpite pred guľou v hotovosti alebo v neďalekom bufete kartou. Ak si dobre spomínam, bolo to niečo okolo 1€. 🙂 Veľa fotiek z tohto miesta nemám, nakoľko bolo pred zotmením a ja v strese, či sa búrka nevráti, no verím, že pokiaľ sa tam zastavíte, určite sa vám tam bude páčiť.

Deň druhý

Môj druhý deň som strávila v meste Veszprém, jednom z prvých miest v Uhorsku, kde sa poskytovalo vyššie vzdelanie. Paradoxne, keď v 13. storočí cirkevná škola vyhorela, univerzitný život sa do mesta vrátil až v polovici 20. storočia. Prišla som ráno pred desiatou, pohodlne zaparkovala auto takmer úplne na námestí a začal sa boj s parkovacím automatom. 😀 Odporúčam pripraviť si mince na parkovanie – cez SMSku lístok nekúpite a kartou nezaplatíte. Mňa našťastie zachránili chalani, s ktorými sme v ten deň točili video a poslali parkovaciu SMSku za mňa.

Centrum mesta tvorí hradný vrch, z ktorého je krásny výhľad na okolité pahorky, na ktorých je celé mesto postavené. Uličky centra sú veľmi pokojné a romantické, ich dominantou sú barokové domy a katedrála Sv. Michala. Určite neprehliadnete radnicu a ani požiarnu vežu. Keď vás objavovanie mesta unaví, môžete si vybrať z množstva príjemných podnikov na hradnom kopci či priamo pod ním. Ja som sa v meste zastavila na obed a následne smerovala do ZOO.

Tá je zasadená do prostredia (mne osobne) pripomínajúceho Horský park v Bratislave. Založená bola ešte v roku 1958. Je naozaj obrovská a nepochybujem o tom, že s deťmi v nej strávite aj pol dňa. Okrem klasiky v podobe tigrov a plameniakov sa môžete tešiť aj na žirafy či nosorožce. Okrem tradičnej časti so zvieratami má aj DINO park – pomerne atypický. Nie je robená interaktívne, ako je to u nás, skôr edukatívnym štýlom a na pozeranie z diaľky.

Z Veszprém som smerovala na polostrov Tihany, kde leží rovnomenné mesto. S opačnou stranou Balatonu ho spája trajekt, no niet sa odtiaľto kam ponáhľať. Mestečko je snové a určite si tu nájdete nejakú príjemnú aktivitu. Hlavným lákadlom je kláštor na vrchu mesta, okolo ktorého sa tiahne centrum. Je odtiaľ krásny výhľad na Balaton a tiež pláž, ktorá leží pod kopcom. V meste si viete požičať bicykel a povoziť sa pozdĺž celej pláže či odviezť sa do susedných miest. Ak je vaša polovička fanúšikom rybárčenia (alebo trebárs aj vy), tiež si príde na svoje! Okolo mesta sa od 1.SVV pestujú levandule, ktoré sa stali akýmsi symbolom, takže centrum je plné suvenírov či dokonca chutí levandule. Ak budete mať viac času, môžete skočiť omrknúť polia či workshop o spracovaní levandule.

Deň tretí

Záver môjho maďarského výletu som strávila v kaštieli Festetics v meste Keszthely. Na túto časť programu som sa tešila zo všetkého najviac, kaštieľ a jeho okolie vyzerali z fotiek rozprávkovo…A veruže môžem povedať, že je taký aj naživo. Hneď po príchode som sa usadila na nádvorí v kaviarni a posilnila sa koláčikom. Tento tretí najväčší kaštieľ v Maďarsku má čo ponúknuť! Palác má 101 miestností, priamo v ktorých sa nachádza múzeum. Po koláčiku som si prehliadkla vnútorné priestory v barokovom štýle, ktoré ukrývajú množstvo hodnotných kúskov – vo forme nábytku, kníh či umenia. Nachádza sa tu aj knižnica s 90 000 titulmi z celého sveta a patrí medzi najvzácnejšie miestnosti v kaštieli. Inventár múzea je veľmi bohatý a vo vynikajúcom stave. Miestnosti vyzerajú, akoby ich ich majitelia opustili len včera. Vstupné je 8€ na osobu a viete ho uhradiť aj kartou.

Po hodinke prehliadky som sa presunula do priľahlej záhrady a užívala si jej pokojnú atmosféru – práve tam chystali svadbu, viem si predstaviť, že bola absolútne snová. Mimochodom, vstup do záhrady je zdarma, takže pokiaľ nemáte chuť na múzeum, príďte sa prípadne poprechádzať aspoň tu. A ak by sa vám chcelo, zbehnite obzrieť aj skleník či unikátnu výstavu kočov!

Z Keszthely som sa presunula do obce Somlóvásárhely, kde sa nachádza vinárstvo Kreinbacher, ktoré bolo mojou finálnou zastávkou. Zasadené do kopcov, obklopené vinicami, v modernom futuristickom štýle – ideál pre fajnšmekrov. Okrem vína a jeho šumivej variácie v sebe ukrýva aj ubytovanie a fancy reštauráciu. Sú zariadené v industriálnom štýle a potešia nejedno náročné oko či chuťové poháriky – v reštaurácii servírujú rôzne chuťovky. Ja som si už celkom tradične objednala koláčik, ktorý je pre mňa ukazovateľom kvality. 🤭 Nesklamal! Možno sa vám zdá na pohľad malý, ale verte mi, už v polovici som mala čo robiť…A to viete, že koláče nadovšetko milujem!

Tak čo, vyberiete sa k Balatonu? Ja sa už teraz teším na budúce leto, kedy nám tu naplánujem príjemný predĺžený víkend a pôjdem obzrieť to, čo som pri tejto návšteve nestihla!

Love, peace and travel

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Krásne 🙂 V záhrade kaštieľa Keszthely som pred nejakými 2 – 3 rokmi bola, ale vnútri nie, už ani neviem, či bolo zrovna v ten deň zavreté alebo prečo.
    Ale aj tak ma vždy najviac fascinujú tie outfity 😀 Ja keď idem niekam na objavný výlet, tak to väčšinou skončí pri nohaviciach, tričku a teniskách, jednoducho obliecť sa čo najpohodlnejšie a tak, aby som sa nemusela báť sadnúť si napríklad niekam na múrik či do trávy. U Teba je to vždy jeden outfit krajší ako druhý, niekedy aj 2 rôzne za deň. A ešte topánky na opätku… fakt nechápem toto 🙂