.letné inšpirácie & šatka ako najlepší módny doplnok

Šatka je dlhodobo jeden z mojich najobľúbenejších módnych doplnkov. Či je leto alebo zima, vždy ňou rada doplním či vytvorím účes, ozdobím krk alebo ozvláštnim kabelku. Je to veľmi vďačný kúsok, pretože sa dá kombinovať na mnoho spôsobov, neexistuje človek, ktorému by šatka v nejakej verzii nepasovala a okrem iného, môže byť aj skvelým darčekom!

Z môjho pohľadu, najideálnejším materiálom pre šatku je hodváb. Okrem toho, že ide o veľmi vzácny materiál, vďaka ktorému naberá daný kúsok na hodnote, zaručí vám, že šatka prežije viacero generácií. Samozrejme, na zahodenie nie sú ani iné materiály, vždy ide o to, koľko chcete do daného kúsku investovať a aké zloženie vám vyhovuje. Ja by som sa však predsa chcela v úvode zamerať na kúsok teórie o spomínanom hodvábe, nech sa okrem vizuálnej inšpirácie dozviete aj čosi užitočné.

Hodváb je tvorený prírodnýn vláknom zo zámotku Priadky morušovej, ktorý sa následne spracúva do materiálu. Jeho lesk je dôsledkom trojhrannosti vlákna a odrazu svetla. Kvalita hodvábu sa odráža od veľkosti, farby a tvaru spomínaného zámotku, pričom z jedného je možné odvinúť až 800 m vlákna. Toto vlákno sa spriadá (minimálne tri vlákna do jedného kvôli pevnosti) a následne sa tkaním vyrába hodvábna tkanina, ktorá sa farbí a potláča.

Kde nakupovať?

Ja mám doma ako hodvábne, tak aj polyesterové či zmesové šatky. Niektoré som „zdedila“, čiže sú to vintage kúsky, iné som našla pri hrabaní sa v second-handoch. Tie sú na šatky absolútne ideálne – nájdete v nich nádherné a kvalitné kúsky, ktoré nemá nik iný, za smiešnu cenu. Hodvábne šatky mám od Freywille, čo je už trochu vyššia cenová kategória, no sú naozaj prekrásne, kvalitné a tiež vhodné ako darček. Zmesové a polyesterové mám najčastejšie od značky Mango a H&M, kde sú za skvelú cenu. Majú široký výber, takže si viete vybrať podľa toho, po akej farbe práve túžite.

Šatka ako turban

V tomto prípade platí, čím väčšia šatka, tým lepšie sa vám s ňou bude pracovať! Ideálne je, ak má štvorcový tvar, aby vám šatka pokryla celú hlavu. Turban je úplne jednoduchý, ja ho zmotávam väčšinou impulzívne a zastrčím ho podľa nálady. Ak chcete obrázkový tutorial, tento je veľmi jednoduchý, prvýkrát som si podľa neho viazala šatku aj ja. Turban nosím najčastejšie na dovolenke – ako k vode, tak večer do mesta. Počas dňa mi chráni vlasy pred slnkom a večer zase vyrieši stav. keď ich mám neumyté a jednoducho ich pod neho schovám. Vždy k nemu nosím veľké náušnice, pre mňa osobne je to nerozlučná dvojka.

Šatka „na babičku“

Tomuto štýlu viazania šatky som prišla na chuť minulé leto a neviem sa ho nabažiť! Má romantický retro nádych a to ja veru môžem. Je to azda najjednoduchšie viazanie šatky – stačí ju preložiť na trojuholník, dlhé cípy zaviazať pod vlasy a je hotovo. Osobne mám tento štýl viazania radšej, než štýl „na piráta„, pretože je rýchlejší a šatka sa z vlasov nešmýka. Plus, takéto viazanie vyzerá dobre ako na rozpustených vlasoch, tak aj v kombinácii s copmi.

Šatka na kabelke

Kabelka ozvláštnená šatkou je môj obľúbený zlepšovák. Okrem toho, že pekne prepojí kúsky outfitu a doplnky, prípadne dodá farebný akcent, z nudnej či „okukanej“ kabelky urobí behom sekundy v podstate „nový kúsok“. Väčšinou ju iba obyčajne previažem cez rúčku, keď mám však chuť na niečo viac, omotám ju okolo celého popruhu. Ako? Presne takto! (V linku nájdete niekoľko spôsobov omotávania, vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje. :))

Šatka ako čelenka

Šatka v úlohe čelenky je nestarnúca a nadčasová klasika. Na mne má vždy retro nádych, cítim sa v nej, akoby som utiekla z filmu „Rebelové“, no záleží od toho, aký ste typ, akú máte dĺžku a úpravu vlasov. 🙂 Na niekom pôsobí veľmi moderne, na inom zase mierne drzo, niekomu dodá absolútne dievčenský vzhľad. Ja nosievam šatku ako čelenku vždy jeden-dva dni po tom, čo si vlasy navlním. Keď sú vlasy splasnutejšie, práve čelenkou im dodám objem a opticky ich nadvihnem. Šatku stačí zložiť na pásik a pod vlasmi zviazať. Niekto zvykne vlasy prehodiť dopredu a viazať vlasy v objeme, mne to viac vyhovuje tak, že si spravím cestičku, vlasy uhladím poza uši a šatku zaviažem. Pri tomto štýle viazania sa mi potom šatka nešmýka a drží na svojom mieste po celý deň aj bez sponiek. Pokiaľ mám šatku dlhšiu, jej konce zvyknem prehodiť dopredu a spoľahlivo zastúpi náhrdelník. Pokiaľ máte dlhé vlasy a chcete pozdvihnúť čelenkovú šatku na novú úroveň, skúste ju zaviazať do zapletaného copu. Vyzerá to výborne a nie je to vôbec ťažké!

Šatka v cope

Šatka v cope je rýchle riešenie v časoch, keď mám už mastnejšie vlasy a nechce sa mi ich umývať. 🙂 Vlasy zviažem do drdola alebo nízkeho copu a omotám či previažem ho šatkou. Vo vlasoch je tak pekný farebný akcent a účes nie je nuda. V tomto prípade fungujú najlepšie menšie štvorcové šatky, s ktorými sa v účesoch dobre pracuje. Dobre poslúžia aj „gumičkové“ šatky – gumička s kúskom šatky na konci. Tie sú ideálne pre tie z vás, ktoré na rôzne zapletanie nemajú trpezlivosť a chcú rýchle e efektné riešenie.

Pár inšpirácií na šatky z online priestoru

Hodvábne Freywille Claude Monet, Folklore Masterpieces, Passionate Russia, Magic Sphinx

Hodvábne GatoGato Rosalie, Symmetry Blue, Polka Dot

Hodvábna Moschino šatka, Polyesterová Mango šatka

Polyesterová H&M svetlá s kvetmi, polyesterová H&M tmavšia s kvetmi, bavlnená s modalom Tommy Hilfiger s pruhmi

Polyesterová Parfois šatka, polyesterová Medicine šatka s tropickým motívom, hodvábna FURLA ružová šatka, polyesterová Mango šatka

Foto: Peter Antal

Love, peace and fashion

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.