white dress & jacquard coat.

0 Flares 0 Flares ×

IMG_5475-horz

 

Tak veľmi som sa tešila, ako Vám ukážem tento outfit! Síce sa jeho uverejnenie trochu posunulo kvôli povinnostiam (moja skvelá fotografka Natálka je už Mgr.!), s o to väčším nadšením Vám dnešné fotky prezentujem. Keď som tento kabát videla prvýkrát na stránke, už na prvý pohľad ma zaujal. Dlho som však nad jeho kúpou váhala, pretože som si nebola istá jeho materiálom, dokonca ani jeho strihom. Všetky, ktoré už nejakú tú skúsenosť s čínskymi internetovými obchodmi máme, dobre vieme, že objednávky sú zväčša pokus-omyl alebo pokus-bingo. Už som sa síce naučila celkom prezieravo odhadnúť, ktoré kúsky budú vyzerať tak, ako vyzerať majú, predsa, pri tomto kabáte som si mojou voľbou úplne istá nebola. Našťastie to však dopadlo dobre! Hneď, ako som v balíku videla kúsok hrajúci viacerými farbami, poskočilo mi srdce. Po vyskúšaní som prišla na to, že toto je presne tá vec, ktorá mi v skrini pobudne nejaké tie sezóny a s hrdosťou ho budem nosiť ku všetkému, k čomu sa podľa môjho oka hodí. Jeho farby sú nádherne sýte a vďaka tomu, že ich je tam pomerne veľa, je kabátik veľmi multifunkčný a pasuje k veľkej časti môjho šatníka. Ja som sa rozhodla skombinovať ho s jednoduchými kúskami, najmä pre to, že sám o sebe je veľmi výrazný. Modrá a červená farba, ktoré na kabáte dominujú, pre mňa predstavovali „farebný základ“, od ktorého som sa pri tomto outfite odrážala. Zvolila som modré lodičky a kabelku, pričom som chcela červeným rúžom dodať outfitu záverečnú bodku. Mne osobne kabát veľmi pripomína kolekcie od talianskej značky Dolce&Gabbana! Zamilovala som si ho.

IMG_5443 IMG_5568 IMG_5483 IMG_5526-horz IMG_5556 IMG_5560 IMG_5542-horz

 

Spolu s Daylong, skvelou kozmetikou (nie len) v čase slnečných lúčov, mám pre Vás niekoľko rád, „ako na to“. Pár tipov a trikov, nemálo užitočných informácií a trošku vzdelávania sa. Začíname!

Šifónová šatka omotaná okolo plaviek je v lete trendy doplnok, čo lichotí ženským krivkám. Koži už menej – ako fotoprotektívna ochrana prepadá na celej čiare. Vedeli ste, že až tretina odevov, ktoré denne nosíme, nespĺňa ani základné požiadavky na ochranu kože pred slnkom? Keby sme sa mali na pláži obliekať podľa schopnosti vlákien šatstva absorbovať slnečné žiarenie, materiál na módnu prehliadku by z toho veru nebol. Dobrými „pohlcovačmi“ lúčov sú totiž hlavne odevy z vlny a vlnených prímesí, polyester, nylon či tmavé farby. Ťažko si predstaviť dámu, ktorá by v takomto outfite strávila niekoľko hodín na pláži a cítila sa komfortne a sviežo.

Vyhľadávanejšie, typicky letné kúsky oblečenia ale ako bariéra medzi UV žiarením a pokožkou nestačia. „Čím redšie tkané a svetlejšie tkaniny sú, tým chránia menej. Biela farba je na ochranu voči slniečku najhoršia. Ideálne sú tmavé a veľmi husto tkané textílie,“ radí MUDr. Katarína Poláková, PhD.

Menej odhalenej kože, menej rizika?

V dvadsiatych rokoch minulého storočia prečesávali pláže Spojených štátov amerických takzvaní kožní kontrolóri. S centimetrom v ruke preverovali dámu po dáme, či dĺžka ich kúpacích úborov spĺňa predpísané parametre. Ak bola látka čo i len o centimeter kratšia, musela dotyčná zaplatiť desaťdolárovú pokutu… alebo šla za mreže.  Nerobme si ale ilúzie – dôvodom striktných kontrol v predbikinovej ére nebola ani tak snaha o zdravotnú osvetu, ako skôr o dodržiavanie morálnych štandardov. Tie nepripúšťali, aby ženy na verejnosti odhaľovali priveľa nahej kože, a nedali sa obísť, ani keď bolo von tridsať stupňov v tieni.

V súčasnosti sa k trendu zahalených tiel na pláži po takmer storočí vraciame – tentoraz už je ale jednoznačnou motiváciou ochrana pokožky. „Keď si otvoríte obrázky z austrálskych pláží, najmä u malých detí vidieť, že chodia do vody oblečené. Či už je to poloroláčik, rukáviky aspoň po lakeť, dlhé tričko, aby bolo zakryté celé bruško. Austrália je krajina s najvyššou incidenciou, teda s najvyšším výskytom novozistených ochorení na rakovinu kože a melanóm. Preto aj osvetu prepracovávajú a roky sa usilujú o to, aby ich populácia bola zdravšia a aby mali menej prípadov rakoviny kože.“

Odborníčka upozorňuje, že nikdy nie je priskoro začať s ochranou kože. „Za to, že každoročne stúpa výskyt nových prípadov rakoviny kože, ale hlavne melanómu, vo veľkej miere môže – a je to jednoznačne dokázané – najmä opakované intenzívne spálenie v útlom detskom veku. Preto sa snažíme chrániť detskú pokožku čo najviac.“

Dôležité je nepodceňovať riziko, pretože slnečné okuliare, klobúk ani nepriepustnejšie oblečenie nedokážu chrániť telo dieťaťa celoplošne. „Odhalené sú najmä malé plochy ako líčka, predlaktia, prípadne lýtka,“ hovorí Mgr. Matej Majba zo spoločnosti Daylong o častiach tela, na ktoré zabúdame pri natieraní, a to nielen u detí. Zároveň ponúka praktickú radu, ako si vybrať spomedzi jednotlivých typov fotoprotektívneho  prípravku ten, ktorý sa najviac hodí našim meniacim sa potrebám. „Tyčinky s konzistenciou podobnou paste dobre chránia pery, uši, oči a malé plochy. Nesteká to a veľmi pekne to drží.“ Na väčšie plochy odporúča telové mlieko, na menšie krémy a ľudom s mastnejšou kožou dáva do pozornosti ľahučkú konzistenciu rýchlo vstrebateľných gélov a sprejov.

Takým je napríklad ľahký gél Daylong sensitive SPF 30 Gel-Spray. Neobsahuje tuk, kožu preto nemastí a je vhodný pre telo i tvár a sprejová forma je ideálna aj pre ťažko dosiahnuteľné alebo vlasmi pokryté miesta. Spoľahlivo chráni kožu pred slnkom vďaka širokospektrálnej UVA a UVB ochrane, ľahko sa rozotiera, rýchlo vstrebe, nelepí a výsledkom je príjemný pocit na koži. Rada Daylong sensitive je vhodná aj pre veľmi citlivú kožu so sklonom k alergii na slnko. Viac informácií o tom, ako chrániť svoju kožu, nájdete na www.daylong.sk.

A môj momentálne najobľúbenejší produkt? Práve samotný sensitive Gel-spray.

IMG_5578

 

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Natália Jakubcová

Topánky: Rela, Šaty: H&M, Kabát: odtiaľto, Náušnice: Bijou Brigitte, Kabelka: Pinkhead, Okuliare: Mohito, Prstienky: Six

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.