.Valencia & Jávea

0 Flares 0 Flares ×

Dovolenka v partii? Tak to môže byť jedine párty dovolenka! 🙂 Tento rok sme ju absolvovali po prvýkrát (a snáď nie posledný) a po všetkých výletoch a cestách vo dvojici to bola celkom príjemná zmena . I keď, pravda, mierne vyčerpávajúca. 😀 Zorganizovať všetkých účastníkov zájazdu a naladiť ich na správnu vlnu nebolo vždy najjednoduchšie. No o to viac pohody sme v konečnom výsledku mali, takže -> u mě dobrý!

Xábia v skratke

Kúsok od Valencie, nad mestom Jávea (či Xábia), sme si cez AirBnB zabookovali vilu pre 12 ľudí. V Bratislave sme sa naložili do prvého ranného autobusu Slovak Lines smer Viedeň. S niekoľkými kufríkmi (a kuframi) sme sa dovalili na Schwechat, natlačili sa skvelými raňajkami a hybaj smer Valencia. Tu sme si požičali tri autá a smerovali do hodinku vzdialenej Xábie, kde sme už mali pripravenú rustikálnu vilu. (Píšem rustikálnu a vnútorne ma chytá záchvat smiechu. Bola totiž staršia, skôr v „chata“ štýle, než ako „vila“, miestami pavučiny a jemne zatuchnutý zápach – taký španielsky „rustic“. Smiali sme sa, že „rustic“ sa v Španielsku používa na odľahčenie situácie -> nikdy nie je nič tak zlé a škaredé, aby to človek nemohol označiť slovíčkom rustic.)

Ale čo na tom, aká tá naša vila vlastne bola. Veď sme v nej aj tak iba spali. 🙂 Väčšinu času sme totiž trávili na pláži alebo pri bazéne (po tom, čo nám ho po troch dňoch konečne vyčistili – skupinka pred nami totiž vypla čerpadlo, tak si viete predstaviť, ako ten bazén v čase nášho príchodu vyzeral :D).

Dovolenke dávam 10 z 10. Hlavným #dresscode-om totiž boli plavky a tak to má na dobrej dovolenke vyzerať! Plavky, voda, slnko a pohoda – ideálne kvarteto. Občasným dresscodeom boli v mojom prípade biele šaty, #musthave kúskom klobúk. Najobľúbenejším podnikom bez zaváhania Ammos Jávea (ak niekedy zablúdite smer Jávea, určite sa skočte pokochať nádherným priestorom a dajte si jeden z ich šalátov – boli neskutočné!) a najkrajšou plážou Playa Oliva. Základ pitného režimu našej 12-člennej dovolenkovej skupiny tvoril #gintonic ? a k tomu pár hodín smiechu a dobrého pokecu každý deň. Už teraz sa teším, ako si to niekedy zopakujeme. V Xábii sme strávili osem dní, v deň odletu z Valencie sme si ešte dali s Petrom menšiu poznávačku.

Valencia

Náš deň vo Valencii sme začali ešte pred východom slnka. Zvyšok partie letel na Slovensko ráno, my s Petrom sme si však chceli ešte obzrieť mesto, preto som zabookovala letenky až na ôsmu večer. Pred siedmou ráno sme sa všetci dopravili na letisko, kde sme museli vrátiť požičané autá. Po tom, čo sme sa so zbytkom posádky rozlúčili, sme o pol ôsmej naskočili na metro smer Estació Nord. Jednou z obrovských výhod Valencie je práve skutočnosť, že metro spája centrum s letiskom – o starosť s transferom menej!

Keďže život v Španielsku je v „Mañana“ štýle, a teda vláčny, pomalý, pohodový, vedeli sme, že z letiska sa do mesta vôbec nemusíme ponáhľať – aj tak bude ešte všetko zavreté. Cesta do mesta nám trvala aj s nákupom lístkov necelých dvadsať minút. Deň vopred som nám zabookovala Radical Storage – spot na úschovu batožiny, aby sme sa mestom nemuseli ťahať aj s kufrom a batohmi. Miesto som vyberala strategicky – aby bolo neďaleko metra a aby sme to mali tam i späť “po ceste”. Našla som bar v príjemnej štvrti, ktorá bola plná obchodov a prevádzok.

O ôsmej sme si zložili kufor a odkráčali na brunch. Bastard Coffee & Kitchen odporúčam všetkými desiatimi! Či už na raňajky alebo obed. Majú perfektné menu v štýle – veľa muziky za málo peňazí. ? Nehovoriac o tom, ako nám tam chutilo. Je to neďaleko metra, takže aj výborne dostupné. Po raňajkách sme sa vybrali objavovať mesto. Od tržnice, cez La Lonja de la Seda, smerom k Torre del Micalet, Plaza de la Virgen, až k Torres de Serranos.

Mesto má veľmi príjemnú atmosféru, uličky boli celé doobedie takmer prázdne a život v nich bol maximálne ležérny. Pozdĺž parku (starého koryta rieky Turia) sme pokračovali do Ciudad de las Artes y las Ciencias. Približne v polovičke cesty sme si v La Petite Brioche Sorní spravili pauzu na kávu a menší oddych. ?

Po pauze sme vo Valencii pokračovali k Ciudad de las Artes y las Ciencias. Pozdĺž bývalého koryta rieky Turia, obdivujúc okolitú architektúru a nádherný park. Míňali sme fontány, mohutné stromy, množstvo ľudí so psami, parky plné detí a nespočetne veľa cyklistov. Vonku bolo horúco, no park poskytoval príjemný tieň, vďaka ktorému nám 50 minútová prechádzka zo „starého mesta“ do moderného centra vôbec neprekážala.

Keď sme prišli do mesta umenia, privítala nás obrovská stavba pripomínajúca dinosaura. Okolo nej množstvo vodných plôch, ktoré akoby kričali: „Skoč si!“ Spoza “dinosaura” sa vynárali ďalšie moderné futuristické stavby plné netradičných tvarov, oblúkov a hrotov. V spojení s vodou a zelenými plochami to vyzeralo úplne ako scéna zo sci-fi filmu a ja som sa cítila, akoby som práve pristála v nejakej mimozemskej kolónií. Obišli sme všetko, čo sme vládali – až kým nám nezačalo škŕkať v bruchu. A tak sme si to odkráčali do časti Russafa, ktorá je plná príjemných a chutných podnikov.

My sme si vybrali La Más Bonita, kde sme sa naozaj dobre najedli a ešte som k tomu mala aj “kino” – v zadnej časti miestnosti totiž pekárky pripravovali neskutočné torty, na ktorých som si šla oči vyočiť! S plným bruchom sme sa sa pomaly odšuchtali k Bullring of Valencia, ktorý bol na skok od miesta s našou batožinou. Keďže nám do presunu na letisko ostalo ešte pár hodín, omrkli sme pár obchodov a výlet zakončili kávou a mrknovým koláčom (opäť) v Bastard Coffee & Kitchen.

Valencia bola veľmi čarovná. Istým spôsobom mi pripomínala Barcelonu v spojení s Veronou. Páčilo sa mi sledovať, ako sú jej obyvatelia krásne upravení. Mladí či starí, väčšina domácich, ktorých sme stretli, boli ako z katalógu. „Oháknutí“, no s úplnou ľahkosťou a prirodzenosťou. ? Mesto je to maličké, myslím, že za dva dni ho spokojne prebrázdite celé – potom už ostáva iba vyvaliť sa na pláž a užívať si španielske slnko.

Pridávam vám už tradične link na MY MAPS, kde som v mape vyznačila všetky miesta, ktoré sme prešli. Tiež tam nájdete náš BAGBNB spot a pár podnikov, ktoré nám boli odporúčané. 🙂

Foto: Peter Antal & ja

Love, peace and travel

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.