.Skopje 2017

0 Flares 0 Flares ×

Prechádzame bránou na letisku, idem prvá. Za mnou prechádza Petrík, pas a letenky skontrolované. Jurko s maminou stoja v rade pár miest za nami. Prechádza mamina, podáva mi kufor. Čakáme ešte na Jurka. Stojí pri pulte dlhšie, než by mal. Pracovníčka letiska sa obzerá, ťuká do počítača, volá maminu. Jurkovi končí o dva mesiace pas, čo je v rozpore s pravidlami. Začínam mať z toho zlý pocit, nepomôže ani presviedčanie, že online check-in nemal voči jeho platnosti pasu žiadne výhrady. Mamina teda ostáva s Jurkom v Bratislave, z výletu vo štvorici je napokon výlet v dvojke a ja nastupujem do lietadla so slzami v očiach. Teda, presnejšie so slzami v očiach a na lícach, rozmazanou špirálou a „sopľom“ pod nosom. Tak sa nám to teda pekne začalo…

Skopje

Letíme do Skopje, do hlavného mesta Macedónska. Vzlykám ešte pár minút, no napokon sa upokojím a zmierená s osudom čakám, čím Skopje prekvapí. Áno, viem, je to už dva mesiace dozadu, čo sme ho navštívili, no povedala som si, že radšej Vám o tom napíšem neskôr, než aby som nenapísala vôbec. Z tejto krajiny som totiž prišla plná dojmov! Prvotný popud na návštevu mesta mi dal Pavol Gemeiner, keď sme po jednom fotení sedeli na káve. Spomenul, že sú tam skvelé päť hviezdičkové hotely za nízke ceny a mesto je plné kontrastov. Tak som na to „hodila oko“ a o pár dní sme už mali kúpené akciové letenky z Wizzair. Nasledoval hotel a začiatkom februára sme vyrazili.

Než Vám opíšem mesto, rada by som upozornila, že letecká spoločnosť dbá veľmi striktne na dodržiavanie pravidiel. V cene základnej letenky je len dámska kabelka alebo ruksak. Ak si prikúpite extra kufrík, čo som ja urobila, môžete si ho so sebou vziať. Kabelka však musím preč, automaticky sa z letenky „ruší“, čo mi prišlo ako úplný nezmysel, keďže ostatní cestujúci na ňu nárok majú a človek, ktorý si k letenke ešte niečo priplatí, zrazu túto možnosť stráca. Na ceste z BA ma na to nik neupozornil a ani to nikomu nevadilo. Mala som kabelku aj kufrík. V Skopje to však už problém bol a na letisku som sa pekne vynervovala, keď som sa snažila celý obsah kabelky napchať do kufríka. Ja som sa do budúcna poučila, tak si na to dávajte tiež pozor. (:

Mesto

Skopje je iné, než mestá, ktoré sme doteraz videli a navštívili. Mieša sa tu kultúra a zvláštnym spôsobom sa tu mieša architektúra. Cítiť tu „východ“ (ak viete, ako to myslím), no aj snahu kráčať s dobou. Na jednej strane sú „vyčančané“ budovy, ktoré sú v noci dokonale osvetlené. Na strane druhej sa s východom slnka odkrýva prach a smutné uličky mesta, ktoré v tme nevidieť. Ošarpané steny, posprejovaná fasáda a mdlé farby. Túlavé mačky a psy. Staršie autá a nákupné centrum s módou, ktorá sa u nás nosila 20 rokov dozadu. Potom však tiež zlaté strechy, honosné budovy a neskutočné jedlo plné farieb a dokonalej chuti. Pamiatky, starý bazár s neopakovateľnou atmosférou, história.

Miestami mi bolo mesta ľúto. Bola som uchvátená, zároveň zhrozená, ohromená, prekvapená. Je vidieť, že tu ľudia „bojujú“ a život nemajú ľahký. Majú úplne iné starosti ako „západný“ svet, ale úprimne, cítila som sa tam veľmi dobre. Bezpečne, komfortne, šťastne. Skopje nie je Paríž. Nie je ani Budapešť, ani Bratislava. Má svoju tvár, no ak nie ste „rozmaznaní“ a zhýčkaní, bude sa Vám páčiť.

Ľudia

V meste prevláda chudoba. Ľudia žijú jednoducho a skromne, no sú neskutočne srdeční. Všetci veľmi milí a komunikatívni. Nestretli sme nepríjemného človeka. Síce je na ulici veľa žobrajúcich, nik z nich nebol vyslovene dotieravý a neslušný. Ak mám byť však úprimná, zdali sa mi organizovaní a niekedy som nevedela, čo si o tom myslieť. Videla som, ako jedna pani rozdávala svojej skupine kartóny na žobranie a delila „úlohy“. Žobrali v skupinách, koncentrovali sa na rovnakých miestach. V noci z ulíc zmizli, v meste bolo vidieť len mládež, ktorá je rovnaká ako tá u nás. Milujú baviť sa a užívať si život.

V službách, konkrétne v reštauráciách, sa ešte učia. Sú trochu pomalší, no vedia dobre anglicky a nič od Vás nečakajú. Stalo sa Vám niekedy, že sa na Vás v kaviarni niekto „odul“, že ste mu nenechali tringelt? Mne v Bratislave áno. Peniaze naviac nenechávam, pokiaľ mi nechutí alebo nie som spokojná so servisom. Podľa mňa to nie je povinnosť. V Skopje sa Vám to však nestane. Ľudia Vás budú obsluhovať s úsmevom aj napriek tomu, že zaplatíte presne. Na tringelt vôbec nečakajú a keď ho dostanú, čo i len 10 centov, nosili by Vás na rukách. Takú vďačnosť som nikdy nevidela! Dali sme si skvelú večeru, nechali sme v prepočte o 2€ naviac a mala som pocit, že nás pôjde čašník aj odprevadiť do izby, taký bol rád! Bolo mi to veľmi sympatické a aj v takýchto situáciach som sa presvedčila, že dobrí ľudia ešte existujú…

Jedlo

Prvú večeru sme si dali priamo v hoteli. Luxusná reštaurácia, v ktorej sme za tri plnohodnotné chody a dva drinky zaplatili toľko, čo v Bratislave za dva obyčajné „burgre“. 😀 Musím sa priznať, z tradičných jedál sme toho veľmi neochutnali, ale to málo, čo sme mali, stálo za to. Prešli sme aj skvelé reštaurácie, ktoré sa nachádzali v rovnakom komplexe ako náš hotel. Všetky boli veľmi moderné, štýlové a jedlo v nich chutilo výborne. Celkovo to bolo všetko veľmi veľmi lacné, takže sa tešila aj naša peňaženka a my sme pri prepočítavaní konečnej sumy za jedlo nechceli veriť vlastným očiam. Za každým sme sa najedli do prasknutia aj s niečím sladkým a zaplatili úplne smiešnu sumu.

Ubytovanie

Vybrala som hotel Park Hotel & Spa. Cenovo vychádzal veľmi dobre a na fotkách vyzeral nádherne. Keď sme prišli do hotela, neverila som vlastným očiam. Bolo to ešte krajšie, než na fotkách! Krásny dizajnový hotel s neskutočným jedlom a ešte krajším prostredím. Služby na jednotku. Naša izba bola dokonalá. Sprcha mala sklenené steny, posteľ v strede izby, spalo sa v nej ako v bavlnke. Hotel má menšie spa s dvoma saunami a bazénom, perfektnú posilňovňu a najlepšie raňajky vôbec!

Hí, skoro som zabudla! V Skopje sú všade sochy…:) Ja určite odporúčam navštíviť, ako destinácia na predĺžený víkend je to ideál a určite si mesto užijete. Nám sa nadmieru páčilo, bol to zážitok a opäť skúsenosť, ktorá človeku o niečo viac otvorí oči a prinúti ho popremýšľať nad vecami, na ktorých naozaj záleží. (A verte, že peniaze to naozaj nie sú…)

Prajem pekný týždeň, pripájam aj video!

Love, peace and travel Ivanka

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.