.prečo nosím „pyžamo“ & môj najobľúbenejší trend

Zvodné pery a mandľové oči – také je krycie meno fotenia, ktoré sme si s Nat dali prvý teplý marcový deň. Bolo to cca. týždeň a pol dozadu, kedy som sa začala tešiť, že prišla jar. Samozrejme, moje nadšenie bolo predčasné, keďže počasie nás odvtedy ešte pekne potrápilo. Dúfam však, že sa už čoskoro dočkám nosenia všetkých tých krásnych jarných topánok, na ktoré zatiaľ len zbožne pozerám. Odbočila som však od témy, späť k tým očiam či perám.

Neviem, prečo sa nám to deje, no takmer vždy, keď fotím s Natálkou, ide okolo niekto, kto dodá foteniu „nový rozmer“. Poväčšine sú to páni 55+, ktorí sa zvyknú na malý moment pristaviť a s vtipom okomentovať aktuálnu situáciu. Čas od času sa chcú odfotiť tiež, no to sa stáva len pri tých odvážnejších. Tento raz nás na ulici míňal pán, ktorý najskôr zisťoval, do akého časopisu fotíme. Small talk zakončil poznámkou o mojich zvodných perách a krásnych mandľových očiach.

Nebolo by na tom nič zvláštne, no počas (takmer) celého fotenia som mala na očiach tieto obrovské červené okuliare, takže tvar či (ne)krásu mojich očí určite nevidel.  Každopádne, obe sme sa na tom dobre pobavili a tuším, že by som si tieto situácie mala začať podrobnejšie spisovať. Ideálne hneď po a od slova do slova! Niekedy by z toho totiž mohla byť celkom pekná a humorná zbierka. Snáď si na to o dvadsať rokov pri víne spomenieme…

Prečo nosím „pyžamo“?

Určite ste si všimli, že kimono je v mojom jarno-letno-jesennom šatníku takmer na dennom či týždennom poriadku. Odhalené ramená nosím minimálne, pretože sa v nich necítim úplne komfortne. Zvyknem to riešiť sakom či kabátikom, no v čase, kedy je vonku o čosi viac teplo, sú práve kimoná skvelým riešením. Sú dostatočne vzdušné a poskytujú mi voľnosť ako v pohybe, tak aj v ich kombinovaní. Mám ich doma v niekoľkých farbách či strihoch a tuším, že popri šatách a midi sukniach tvoria v mojom šatníku TOP 3ku.

Rada ich nosím prehodené cez šaty alebo overal, sú perfektné na dovolenku k plavkám a vyzerajú skvelo aj v jednoduchej kombinácii s džínsami a košeľou. Momentálne ich však úplne najradšej nosím v outfitoch, ktoré na prvý pohľad pripomínajú pyžamo. Respektíve župan a pyžamové nohavice. Nemusím vám snáď ani hovoriť, ako veľmi je tento štýl pohodlný! V starších outfitoch ste takúto kombináciu mohli vidieť napríklad TU.

Dva (či viac) kúskov s rovnakým vzorom a z rovnakého (či podobného) materiálu sú stávkou na istotu. Stačí k nim pridať jednoduchý jednofarebný kúsok a „wow“ efekt je zaručený. Samozrejme, je trochu potrebné odosobniť sa od prvotnej asociácie domáceho oblečenia, no zaručujem vám, že sa do tohto pyžamového štýlu zamilujete! A ak by aj nie, budem ho milovať aspoň ja…

Môj najobľúbenejší trend

Pyžamový štýl ide ruka v ruke s trendom „co-ords“, čo vo voľnom preklade znamená ladiace kúsky. Kedysi to naše maminy nazývali kostým, no dnes tento výraz počuť málokedy. Jedným z dôvodov je nepochybne aj fakt, že ladiace kúsky sa už neobjavujú len striktne v kombinácii sako – nohavice či sako – sukňa. V rovnakých či podobných farbách, vzoroch a materiáloch sa totiž dnes už robí a kombinuje takmer všetko.

Vo mne evokuje slovo „kostým“ spomienku na nohavicové a sukňové kostýmy mojej maminy, ktoré jej do dnešného dňa visia v pivnici z čisto nostalgických dôvodov. (Prípadne z dôvodu: možno sa to bude ešte niekedy hodiť). Kostým, to boli vypchaté ramená, divné účesy a ešte divnejšie pery orámované tmavou kontúrkou. No kostým či ladiace kúsky, ktoré môžu zastúpiť úlohu kostýmov, sú v novšej verzii trendom aj dnes. Vyzerajú sviežo a nadčasovo a čo mám na nich najradšej, dajú sa nosiť ako do práce, tak na voľný čas.

YSL ako otec dámskeho kostýmu

Ako tak pozerám na kúsky, ktoré mi do skrine posledné mesiace pribudli, niet pochýb o tom, že je to aktuálne môj najobľúbenejší trend! Mimochodom, vedeli ste, že nohavicový kostým sa úplne po prvýkrát objavil na prehliadkovom móle francúzskeho návrhára YSL ešte v roku 1966? U zákazníčiek, ktoré sa orientovali na jeho Haute Couture, sa s pochopením veľmi nestretol a v čase jeho uvedenia sa predal len jeden model. Naopak, klientky jeho Rive Gauche línie (kolekcia, ktorá bola určená na nosenie do ulíc) boli z novinky nadšené a kostým (či dámsky smoking) sa stal ikonickým kúskom.

„For a woman, the tuxedo is an indispensable garment in which she will always feel in style, for it is a stylish garment and a not a fashionable garment. Fashions fade, style is eternal.“

Yves Saint Laurent

H&M Trend

Môj dnešný set je z konceptu H&M Trend, ktoré je špeciálnym „oddelením“ Háemka. Dá sa kúpiť online alebo v predajni Eurovea v Bratislave, pričom všetky veci sú o čosi drahšie, než ostatné klasické kolekcie, tak sa nezľaknite. Oblečenie z tohto konceptu je viac „fashion“ – netradičnejšie, strihovo zaujímavejšie, odvážnejšie. Je exkluzívnejšie, nakoľko sa nedá kúpiť všade a jeho produkcia nie je tak masová ako pri iných kúskov. Materiálovo sa pohybuje v iných zloženiach – už na dotyk sú kvalitnejšie a príjemnejšie. Objavuje sa hodváb, ľan, lyocell či kašmír.

Z aktuálnych noviniek ma najviac zaujali krémové kúsky s modro-bielou potlačou a skombinovala som kimono a nohavice z ľanovej zmesi. S rovnakou potlačou nájdete ešte aj šaty či blúzku! Je to veľká krásnôtka. Ja som sa do týchto kúskov zamilovala a je mi jasné, že ich budem nosiť často. Dnes som k nim pridala červené doplnky a jednoduchú bielu blúzku. Mimochodom, ľan je materiálom, ktorý môžete nosiť do spoločnosti pokrčený! Teda, niežeby ste ho mali „zhužvať“ a následne sa v ňom pretŕčať ulicami, no je akceptovateľné, ak nie je dokonale rovný. Tuším, že už budem nosiť iba ľan…:D

Foto: Natália Jakubcová

Topánky: Reserved, Nohavice: H&M Trend, Blúzka: Forever 21, Kimono: H&M Trend, Kabelka: Forever 21, Okuliare: Zero UV, Prstienky: Pandora

Love, peace and fashion

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.