.ženskosť & sebaláska

0 Flares 0 Flares ×

Podpätky, čipka, priliehavé šaty či červený rúž? Alebo skôr dotyk partnera a lichotivé slová okolia? Kedy a vďaka čomu/komu sa cítite žensky? Ste na tie klasické „babské“ zbrane či máte v rukáve niečo špeciálne? Hovorí sa, že ženskosť, to je schopnosť byť ženou, a teda podpätky a make-up. Keby sme však mali ostať len pri tejto plytkej definícii, ďaleko by sme sa nedostali. Ženskosť, to je totiž tisíc a viac tvárí, farieb a tvarov. To sú všetky naše emócie, vzhľad, oblečenie, ale aj vnútorná krása, láska, neha a schopnosť zvládať život s ľahkosťou.

Je to nadhľad, láskavosť, kreativita a empatia. Chuť premeniť akékoľvek miesto na domov a zahrnúť láskou všetkých naokolo. Je to energia, vytrvalosť a trpezlivosť. Hrdosť, no zároveň aj schopnosť priznať si chybu a poprosiť o radu či pomoc. Zraniteľnosť, no zároveň nesmierna vnútorná sila a schopnosť niesť akýkoľvek kríž. Ženskosť, to je pohár vína a v ňom slzy smiechu či občasného smútku, káva s kamarátkami a nekonečné zbytočné nákupy. Tiež je to zodpovednosť a uvedomelosť, no aj chvíľková naivita. Občasný návrat do detských čias, odhalenie svojho skrytého „ja“ a jemná hašterivosť.

Ženskosť

Pre mňa je okrem iného ženskosť aj synonymum pre všetky veci, ktoré ma robia šťastnou a vďaka ktorým sa cítim sebavedome. Rokmi sa to mení. Pamätám si, keď som bola mladšia, za ženské som považovala všetky vyzývavé veci, vrátane koketného správania. Dnes omnoho viac obdivujem ženy, ktoré sú elegantné pohybom či rečou a vedia odhadnúť, čo im pristane. Ženy, ktoré majú svoju hrdosť a držia si úroveň. Krásu vnímam úplne inak, než tomu bolo v mojom tínedžerskom veku. Predtým bol pre mňa alfou a omegou klasický mýtus krásy zobrazovaný v reklame. Umelé mihalnice, veľké prsia, dokonalá pokožka, husté vlasy a vždy perfektný vzhľad. Istý čas mi trvalo, kým som pochopila, že krása má nekonečné množstvo podôb a hlavné je zmieriť sa sama so sebou. Ale o tom neskôr…

 Ako sa hovorí, nie každý deň je nedeľa. Sú dni, kedy sa žensky vôbec necítim a ani sa cítiť nepotrebujem. Potom sú také, kedy mi „ženské“ veci ako rúž, obľúbená vôňa či pekná spodná bielizeň dokážu dvihnúť náladu a rovnako aj sebavedomie. Cítim sa žensky, keď som upravená, mám vlasy na svojom mieste či nosím podpätky. Tiež vtedy, keď sa môžem veľa a úprimne smiať alebo keď mi Peter povie niečo lichotivé. Ženskosť, to sú pre mňa červené pery, odhalené ramená, ladný krok, vrásky od smiechu, čipkované detaily, kvety vo vlasoch, jemné farby, obľúbené šaty či zapletané vrkoče. A čo znamená ženskosť pre vás?

Sebaláska

Tak často diskutovaný a spomínaný pojem. A predsa často nevieme, ako sa s ním stotožniť a čo vlastne „označuje“. Mne trvalo pomerne dlho, kým som prišla na to, ako ho uchopiť. Ani dnes to nie je 100%, no snažím sa mať rada samú seba. Vážiť si, čo mi Boh dal a pracovať v rámci možnosti na tom, s čím spokojná nie som. Akonáhle som sa zmierila s vecami ktoré na sebe vidím ako nedostatky, zmenila som postoj k sebe samej a tiež okoliu. Som menej kritická, veci beriem s väčšou ľahkosťou a neriešim nepodstatné maličkosti.

Niekedy sa zdá, že „sebaláska“ je už len klišé, ktoré nám všetci naokolo prízvukujú. Že je to bezduchý výraz, ktorým sa niekto oháňa len preto, lebo je to in. Podľa mňa si však stále zaslúži pozornosť. Zabúdame sa mať totiž radi a naša frustrácia sa prenáša na známych či neznámych. Nehovorím, že to treba so sebaláskou preháňať, no väčšinou plynie naša nespokojnosť či neprajnosť práve z toho, že nám chýba rovnováha. Čo vy, máte sa radi?

 

Foto: Viktória Akbariová

Šaty: Poshme

Love, peace and life

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.