.úplne najviac & made in Slovakia

0 Flares 0 Flares ×

 Dlho sa rozprávať a veľa sa smiať. To je úplne najviac. Len tak kráčať ulicou pod rúškom noci, dvihnúť hlavu a zbadať nebo posiate tisíckou hviezdnych dušičiek. Aj to je úplne najviac. Alebo mať prepletené malíčky a cítiť teplo sálajúce z dlane. Och, a ešte dobré jedlo! A nedeľný koláčik a k tomu káva, dobrá knižka a ničnerobenie. Plakať, keď sa mi žiada, nehanbiť sa ukázať slabosť či požiadať o pomoc. Pot stekajúci po zátylku po intenzívnom cvičení, ľadová sprcha počas horúceho dňa či slnko dotýkajúce sa líc. Tráva pod nohami, piesok medzi prstami, vôňa mora či augustového lesa. Rozhovor s náhodným okoloidúcim, úsmev od srdca a nečakaná pochvala. To všetko je úplne najviac. Ľúbiť, milovať a mať rád. Bez výčitiek, úplne najviac.

Úplne najviac

Aj tie naše slovenské tradície, šikovní ľudia a krásna príroda, aj to je úplne najviac. Viem, posledné dni (či mesiace) tu máme veľa vecí, ktoré “úplne najviac” nie sú, no aj napriek tomu som tu rada. Mám okolo seba skvelých ľudí, s ktorými mám krásne zážitky a som si istá, že ich ešte bude! Mám svoje obľúbené miesta a kúty, na ktoré nedám dopustiť a rituály, ktoré raz s radosťou naučím aj moje deti. A pevne dúfam, že kým zostarnem, naučím sa tých “rituálov” či tradícií ešte viac a naplno pochopím ich dôležitosť. Niežeby som si teraz ich dôležitosť neuvedomovala, no vidím, že to prichádza vekom, Keď som bola mladšia, niektoré veci mi prišli ako “trápne” či zbytočné. Dnes viem, že všetky tieto “zbytočnosti” formovali náš domov a nepriamo aj to, aký som človek.

Pribylina

Pribylinu zbožňujem. Veď viete, Liptov je moja srdcovka, už neraz som vám o tom písala. Cítim sa tu bezpečne, spokojne, doma a pohľad na všetky tie krásne hory, lúky a stráne ma vždy zahreje. Ku skanzenu sa mi viažu pekné spomienky a síce som tam bola už niekoľkokrát, rada ho navštevujem znovu a znovu. Pri tomto #madeinslovakia outfite mi bolo jasné, že fotky vzniknú práve tam. Ak si pamätáte, jeden outfit s podobným folklórnym nádychom sme tam už zachytili a veľmi som si to chcela zopakovať. A teraz sa mi to vďaka kúskom, ktoré som “ulovila” na SAShE v Tržnici, podarilo!

Slovenskô

Slovenské kúsky s ľudovou tematikou môžem. A veľmi! Svedčia o tom aj staršie outfity v kategórii madeinslovakia, ktoré mám ja osobne veľmi rada. Síce ich nenosím až tak často, o to viac si ich potom užívam. Je pravda, že posledný takýto outfit pribudol na blog pomerne dávno, no o to väčšiu radosť mám, že vám dnes môžem ukázať tento so sukňou od Champeriko a kabelkou od Šopa Dizajn. (linky nájdete pod fotkami)

Skombinovala som ich s jednou z mojich najobľúbenejších blúzok, ktorá je skvelým variabilným kúskom. Kupovali sme ju s maminou na poľských trhoch v Targu a vyzerá super v akomkoľvek outfite. Na nohy som šupla šnurovacie sandálky z Forever 21, no rada by som si v blízkej dobe kúpila aj “origoš” kožené kristusky. Pár rokov dozadu som jeden krásny pár videla počas festivalu vo Východnej, no vtedy som ich ešte nedokázala plnohodnotne oceniť (a nemala som dostatok financií :D), takže som ich nekúpila. No dnes by som ich brala bez zaváhania! Nič to, musím zahájiť lov na kristusky.

V súvislosti s tradičnou módou mám taký malý sen – chcela by som vlastniť kúsok z originál kroja, prípadne sa o nich do budúcna naučiť niečo viac! Závidím (v dobrom) dievčatám, ktoré vyrastajú v rodinách, ktoré k tomu majú vzťah. My sme doma kroje nikdy nemali a síce som chcela tancovať popri scénike aj ľudovky, aby som sa k folklóru dostala bližšie, nevyšlo to. Ak máte doma či v rodine kroje, vážte si to, zaujímajte sa a učte sa, ako na to! A šírte informácie ďalej, zavolajte domov kamošky (a môžete aj mňa :D), spravte si babský večer a poukazujte im, čo je skutočná krása odievania. Pretože to krása je a máme byť na čo hrdé. Veľmi si prajem, aby sme niekedy kroj brali tak, ako ich berú v Nemecku. Aby sme ich nosili s hrdosťou a radosťou a aby sa stali módnou záležitosťou.

Foto: Peter Antal

Topánky: Forever 21, Sukňa: Champeriko // Sashe (k dispozícii online v tomto odkaze), Blúzka: Wendy Trendy (z Poľska), Kabelka: Šopa Dizajn // Sashe (k dispozícii online v tomto odkaze), Choker: Wrtulka, Hodinky: Daniel Wellington (s kódom „sweetlady“ máte 15% zľavu na všetky kúsky z ich webu)

Love, peace and fashion

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.