.slovenskô

2

Ani neviem, prečo ma to chytilo až teraz. Krásne slovenské výšivky, mohutné party či kvetinové vence do vlasov, Slovensko na oblečení, Slovensko doma, dedičstvo a tradície. Teda, aby som úplne neklamala aj samú seba, ľudové prvky mám v šatníku odjakživa a slovenskú tvorbu ako-takú vnímam dlho. Len mi trošku trvalo, kým som pochopila, že sa dá nosiť denne, kombinovať s modernými kúskami a stále vyzerať božsky.

.kedysi

Pamätám si, keď mi mamina v sekáči kúpila krásnu blúzku s výšivkou a s odhalenými ramenami. Keď som bola mladšia, nosievala som ju naozaj často, až kým som z nej nevyrástla. Mala krásny ľudový nádych, no stále pôsobila nadčasovo a nebyť toho, že som ju „prerástla“, bola by v mojom šatníku dodnes. Aj keď, priznávam, potom prišlo teen obdobie, kedy spolužiačky nosili O’Neill a Nike a všetko ostatné stratilo zmysel, keďže aj ja som chcela byť ako ony! Športové tričká s nápismi cez celé brucho, k tomu tenisky a slim-fit džínsy, ktoré sa nedali v detskej veľkosti nikde zohnať! New Yorker a House boli hlavnými nákupnými destináciami, cestu tam sme si našli vždy po škole a dokázali sme sa motať okolo oblečenia celé hodiny.

Jediné moje šťastie bolo, že som z tohto obdobia rýchlo vytriezvela a naďalej pokračovala cestou „exota“, ktorú mi v podstate už od mala ukazovala mamina. (Vraj to mám však po tete / čau Marcela! /, no ja to dávam „za vinu“ asi obom.) Keby boli v tom čase detské blogy, verím tomu, že mamina a jej kreácie na mne by vo vodách internetu dokázali zaujať. Keď som bola dieťa, chodievala som oblečená dokonale. Stále zladená a vo veciach, ktoré nik iný nemal- mamina presne vedela, ktoré sekáče sú najlepšie a ktoré stánky na trhoch v Poľsku ma dokážu obliecť najštýlovejšie. Nikdy som nemala drahé veci, no o to väčšiu hodnotu pre mňa mali.

Slovenskô

Tuším, že som odbočila od témy. Každopádne, do Slovenska som sa za poslednú dobu zamilovala azda viac, než je únosné. Ale viete, že mi to vôbec nevadí? Prajem si, aby sme o tie naše tradície a krásne veci nikdy neprišli. A tiež o tých šikovných ľudí, ktorí to všetko nádherné dokážu vytvoriť. Či už sú to stavby, hudba, reč, oblečenie alebo kuchyňa. Keď prechádzam dedinami ako Hybe či Ždiar, kde sa na domoch ešte stále zachovala tradičná architektúra a vidím, ako ich noví majitelia transformujú do moderných (škaredých) podôb či dokonca búrajú, trhá mi to srdce. Keby som zdedila/kúpila taký skvost, v živote by som si ho nedovolila tak zohyzdiť!

Do budúcna mi teda ostáva len dúfať, že raz budem mať dostatočne veľa peňazí na to, aby som si mohla jeden taký domček zachrániť a spraviť z neho domov.

Outfit

A keďže dnes tak vo veľkom píšem o Slovensku, môj dnešný outfit nemôže byť iný, než s tradičným ľudovým prvkom či kúskom #madeinslovakia. Tým najvýraznejším je dnes asi ručne vyšívaný opasok od talentovanej slovenskej dizajnérky Jaroslavy Wurll Kocanovej, ktorej tvorbu nájdete na Sashe pod Atelier De Couture. Mimochodom, Sashe bude už tento týždeň 14. a 15. septembra v Starej Tržnici v Bratislave, kde nájdete aj množstvo talentovaných autorov, sprievodný program a workshopy! Opasok ste už mohli zhliadnuť v tomto príspevku a dnes by som Vám rada ukázala viac „casual“ kombináciu na voľný čas. Aj keď som si najprv myslela, že úzky opasok do pása a široká folková blúza so spadnutými ramenami dohromady nepôjdu, napokon môjmu oku ulahodili a tu ich máme!

Doplnila som ich jednoduchými džínsovými šortkami a „kristuskami“ od Forever 21, ktorý sa bude už túto sobotu otvárať v Auparku v Bratislave. K tomu moja nová (najobľúbenejšia) kabelka a náramok, ktorý síce nesie názov Born in Barcelona, kde je aj vyrábaný, no dizajn má pod palcom šikovná dvojica zo Slovenska ♡

5 4 _dsc1017 3 1

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Blúzka: trhy v Poľsku, Opasok: Atelier de Couture, Kabelka: Chloé, Šortky: Forever21, Topánky: Forever 21, Náramok: Born In Barcelona // kúpiš tu

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Vau, dokonalé! Každý jeden kúsok, či už kabelka, opasok ale aj náramok sú naozaj nádherné. Tiež by som si priala, keby sa naše zvyky a všetko okolo toho viac zachovávali, no mám pocit, že dnešné deti už pomaly nebudú vedieť po slovensky a nie to ešte aby poznali nejaké tradície alebo ľudové vzory.

    NITA