.sama sebe & ideálne šaty na leto

Sama sebe

„Otecko zaplatil, frajer kúpil, rodičia vybavili, to si určite vyfajčila, ona je taká dcérenka, zlatokopka, “ – povedzte, koľkokrát ste niečo podobné na internete čítali v sekcii komentárov pod článkami o (inak šikovných) ženách? Prípadne, možno Vám to už niekto niekedy „frkol“ do očí ako výčitku v stave, kedy ste Vy mali niečo, čo ten druhý nemal. Je to závisť, je to hnev, je to zatrpknutie? Alebo len nevzdelanosť? Nech je to, čo chce, diať by sa to nemalo! Totiž, u nás je bežné, že si niekto rád „kopne“. Stretávam sa najmä s názorom mužov, ktorí nevedia „prežiť“, že sa žena dokáže postarať sama o seba alebo si nevedia predstaviť, že by bola žena schopná zarobiť si sama na seba svojpomocne.

Vyhovuje mi a páči sa mi, ak sú na život dvaja – dvaja ľudia, ktorí sa milujú, podporujú sa, vzájomne si pomáhajú, inšpirujú sa. Je však úplne smiešne, že si toľko ľudí dnes myslí, že je nemožné, aby sa žena uživila sama. Alebo aby si kupovala oblečenie za vlastné a urobila si radosť, len tak. Za svoje peniaze, bez toho, aby jej dal frajer/otec/sponzor peniaze. A vôbec, nejde len o to!

Vytáča ma, že „nie“ neznamená pre veľa chlapov „nie“. Že krátka sukňa znamená automaticky výzvu na pohlavný styk, že ženské prsia sú vo výstrihu či porne O.K., ale pri dojčení zrazu problém, že ak nastane diskusia, názor ženy je vlastne len „názor od pece“ a mnoho tém, ktoré súvisia so ženami, sa zámerne bagatelizujú. (Nie, toto slovo nepochádza od slova bageta.) A ešte ma neskutočne vytáča jedna vec – že si hádžu polená pod nohy aj ženy navzájom. („Zneužil ju? Na diskotéke? Určite mala krátku sukňu, koledovala si“.)

Som feministka. Ešte k tomu aj emancipovaná. A ty?

Feminizmus je v dnešnej spoločnosti zvláštnym pojmom. Je „mainstream“ a povedzme (napíšme) si úprimne, pomerne hanlivým označením, ktorý u mnohých ľudí evokuje ženu s neoholeným podpazuším, tvrdým „chlapčenským“ vystupovaním a fúzikmi pod nosom. Nech si pod pojmom feminizmus predstavíte hocičo a nech už k nemu máte akýkoľvek vzťah, ja sa bez problémov priznám, že v istých životných situáciách som silná feministka. A vidíte nejaké fúzy? Ja teda nie! (Dobre, nejaké jemné tam asi budú, ale nemyslím si, že vyzerám ako mužatka. A aj keby!) Nepoviem, že som ňou stále, lebo by som bola pokrytec, no ak si to situácia vyžaduje, bojujem za nás ženy a bez pochýb som „team women„. Aj v bežnej komunikácií a situáciách, kedy by sa niekomu zdalo, že je lepšie zavrieť ústa a mlčať.

Keby nebolo feminizmu, nemali by sme dnes volebné právo, neštudovali by sme vysoké školy, nešoférovali autá, neriadili veľké firmy a úspešné projekty. Vlastne, nepísala by som ani tento blog! Som vďačná, že dnes je spoločnosť otvorená novým možnostiam a mladí ľudia berú svet viac s ľahkosťou, no stále sú tu predsudky. Nechcem napísať, že panuje zastaraný názor, ale inak to aktuálne pomenovať neviem. Aj keď by sa niekomu mohlo zdať, že ženy už vlastne „vyhrali“ dosť, ešte stále ten feminizmus potrebujeme. Potrebujeme ho, aby ľudia z obmedzeným pohľadom na svet pochopili, že tyrania zo strany partnera nie je v poriadku, že ženy sú schopné uživiť sa aj samé a že ak chcem, kúpim si, lebo môžem a mám na to a nepotrebujem nikoho, aby mi to zaplatil a už vôbec nie, aby ma potom urážal.

Vraj sa nemáme brať tak vážne. Úprimne, ak sa nebudeme brať vážne my samé, tak kto potom? 😉 Samozrejme, všetko s mierou! Pre mňa je však kľúčom k šťastnému životu tolerancia, nadhľad a túžba po spravodlivosti.

Ideálne šaty na leto

Každú sezónu mám kúsok, ktorý sa stane „tým“ kúskom. Vyvoleným, najviac noseným, najobľúbenejším. Niekedy som prelietavá a pri niektorých veciach si myslím, že to bude práve ten, no potom nájdem niečo lepšie a už je tým naj zase iný. V lete to však vždy bývajú jednofarebné šaty bez vzorov a v úplne jednoduchom strihu so zaujímavým detailom. Musia byť nad kolená, buď v pestrej alebo bielej farbe a ideálne je, ak majú aj nejaký rukáv. Tento rok som také (opäť) našla v Mangu.

Nebudem Vám klamať, z ponuky obchodov na Slovensku je práve tento jeden z tých, ktoré navštevujem najčastejšie a najradšej (spoločne s Reserved a Mohitom). Ich skinny džínsy mi sedia perfektne (dokonca aj v páse!), ich šaty majú šmrnc a predĺžené saká z basic kolekcie nosím celú jar či jeseň. V zľavách som tam našla aj moje ideálne šaty na leto! Teda, všimla som si ich už v čase, kedy boli v novej kolekcii, ale nebola som ochotná dať za nich plnú sumu, tak som si povedala, že ak sú mi súdené, počkajú na mňa do výpredajov. Som rada, že počkali, pretože sú dokonalé! Voľný rukáv po lakeť, vzdušný strih a ľahká padavá látka sú ideálnou kombináciou do horúcich dní – dajú sa kombinovať s podpätkami aj teniskami a ak mi bude náhodou podvečer zima, prehodím si cez nich len „rifľovku“.

Outfit

Dnes som ich skombinovala s mojím obľúbeným typom sandálov – raz mi niekto povedal, že vyzerajú ako „striptérske boty“ a odvtedy im prischla táto prezývka. Pre mňa však najideálnejšie a najpohodlnejšie podpätky na leto. Vďaka platforme v nich noha „nelieta“ a hrubší podpätok zaistí dostatočnú stabilitu pri chôdzi dokonca aj na kockách. Jednoduché šaty ponúkajú dostatočnú voľnosť pri hre s doplnkami, preto som zvolila výrazné okuliare, strapcové náušnice a nápadité šperky od Freywille. Práve táto kolekcia mi dokonale pasuje k sýtej oranžovej farbe šiat a pôsobí na mňa dokonale letným dojmom. Už sa len viac opáliť!

 

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Topánky: Primark, Šaty: Mango, Okuliare: Miu Miu // Eyerim, Kabelka: Mango, Šatka: Freywille, Náušnice: Selepceny, Náhrdelník, prsteň, náramky: Freywille

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Minulý týždeň som ich skúšala!!! Presne tie šaty. Zdalo sa mi však, že majú príliš veľký výstrih, no na tvojich fotkách tak vôbec nevyzerá. Teraz celkom úprimne závidím. ? Mala som ich kúpiť. Sú úžasné a vyzeráš v nich skvele!

  • Fandím všetkým ženám /teda aj mužom/, ktorí niečo dosiahli vlastnou prácou a námahou. Žiaľ vždy sa nájde niekto „menej úspešný“, kto si rád rypne.

  • Krásny outfit, veľmi ti pristane. Prvé čo mi napadlo bolo, že vyzeráš tak taliansky, tie okuliare, náušnice aj výraz tváre na tých fotkách. Krásne 🙂

    NITA