.s elektrinou pod nohami & BMW i3

0 Flares 0 Flares ×

Je sobota večer, vonku popŕcha a ja píšem v polohe ležmo. Ako len tieto chvíle milujem! Víkend strávený na „dôchodcu“ v teplákoch a pod dekou je tou najväčšou odmenou po ťažkom týždni. A že mi dal tento uplynulý poriadne zabrať. Asi som stará a nemoderná  (prípadne mám rovnako prepracovaných či lenivých kamarátov), ale začína mi to celkom vyhovovať. Sviatky-nesviatky, tieto extrémne zmeny počasia ma úplne „vycicali“, k tomu množstvo práce a v hlave nekonečný to do list, ktorý ešte ani dnes nie je kompletne „odfajknutý“. Posledné dni som behala medzi viacerými mestami a poviem Vám, hlava na vankúši, jedným okom dobrý seriál a tým druhým tieto riadky, to je všetko, čo dnes potrebujem!

Týždeň s BMW i3

Pri pohľade na dnešné fotky mám pocit, že sme ich fotili minimálne pred rokom. Už si ani nepamätám, kedy bolo takto krásne a teplo! Ok, teraz zveličujem a dramatizujem, ale úprimne, sneh som už tento rok nečakala. Naladená na jarnú vlnu som odhodila všetky vrstvy a dva týždne dozadu si užívala teplé jarné slnko. Dnes som mala zimnú bundu a drkotala zubami tak, ako to nezvyknem ani v zime. V dňoch jarných a slnečných mi robilo dva týždne dozadu spoločnosť autíčko od BMW. Tento raz som si otestovala model i3, ktorý je na slovenskom trhu novinkou a predstavuje technologický unikát (nielen) medzi elektrickými vozidlami.

V rýdzom elektromobile som sedela prvýkrát v živote, takže ho nemám veľmi s čím porovnať, čo však zhodnotiť môžem, je fakt, že ako majiteľka klasického „benziňáka“ to bol pre mňa obrovský zážitok. Auto absolútne nepočuť, má neskutočný ťah a je to ideálny partner do mesta. Z môjho pohľadu vyzerá nadčasovo, ale počula som tiež názory, že je škaredé. Keď som ho zahliadla prvýkrát na jeseň v Budapešti, bola som prekvapená. Najskôr kvôli tomu, že som tento model nikdy predtým nevidela, potom tiež z dôvodu, že mi jeho dizajn na značku BMW nesedel a napokon aj preto, že vyzerá „kozmicky“. Ale po čase som si zvykla a keď som mu mohla byť takmer týždeň „skoro majiteľkou“, vybudovala som si k nemu vzťah.

Aká je I3ka?

I3ka je ideálne auto do mesta. Na klasické nákupy, na odvoz detí do školy/zo školy, do práce, k lekárovi. Výborne sa s ním parkuje, je svižné a živé, interiér je krásne priestranný a vzdušný. Zadný kufor je o niečo menší, no auto ponúka množstvo iných alternatív, kde môžete svoje „poklady“ uskladniť. Celá nosná štruktúra je vyrobená z uhlíkových kompozitov a aktuálne je s týmto technologickým riešením práve i3ka najrozšírenejším automobilom na svete. Z vonkajšej časti je auto vyrobené z termoplastu so zosilnením zo sklených vlákien, takže by sa nemal pri nárazoch do 6 km/h poškodiť. Netestovala som, ale verím, že na to niečo bude. (: O tomto aute by som Vám mohla hovoriť hodiny a chváliť ho od A až po Z. Bola som ním príjemne prekvapená a nadmieru spokojná.

I3ka, to nie je len „elektrofrajerina“, ale aj množstvo plusov, ktoré človek ocení najmä vtedy, ak auto berie ako ozajstného spoločníka, nielen ako stroj, ktorý ho prepraví z bodu A do bodu B. Kombinácia uhlíkových kompozitov, hliníka a prefarbených plastov totiž nikdy nezhrdzavie, takže má človek hneď o starosť menej. V porovnaní s výrobou štandardných modelov treba na výrobu modelu i3 len polovičné množstvo energie. Z čoho som bola nadšená? V aute sa v rôznych častiach a súčiastkach nachádza najmenej 27 zrecyklovaných PET fliaš a niekoľko hliníkových plechoviek, sedadlá sú z vlny z oviec chovaných v areáli továrne v Lipsku, kde sa auto kompletizuje. Táto továreň funguje vďaka energie z veternej elektrárne. Materiál na dverách a na prístrojovej doske pozostáva zo 70 % z bombajského konope a 30 % tvoria PET fľaše. Koža je farbená listami olivovníka a interiérové ​​lišty sú vyrobené z eukalyptového dreva. A najväčšia bomba na záver – 95 % auta sa dá opätovne recyklovať a znovu použiť v sériovej výrobe!

Bez ružových okuliarov

Po nabití má však dojazd len okolo 220km, takže by som na ňom do Popradu nedošla. Je to auto na krátke trasy, prípadne pre trpezlivého človeka, ktorému nevadí počas jazdy stáť a auto nabiť. Síce sa pri jazde dole kopcom či zotrvačnosťou dokáže nabíjať aj samé, dlhšiu trasu by už nezvládlo. Bolo mi ale sympatické, že sa dá auto dobiť v každom obchodnom centre a poväčšine to nestojí ani cent, takže samotné auto znamená po kúpe nulové náklady.

Outfit

Fotenie auta je vždy zábava. Nie zakaždým to ide ľahko, no pri i3ke to išlo samo. Zladila som sa k auta a rozhodla som sa pre ležérny outfit od Max Mary doplnený najpohodlnejšími „papučkami“ od Toms. Jednotlivé kúsky sú jednoduché, zároveň má však každý z nich istý prvok, ktorý ho odlišuje. Džínsy majú veľkú záplatu z tmavšej džínsoviny, košeľa je v oversized strihu s priesvitnou spodnou časťou a sako je zo špecifického materiálu, vďaka ktorému krásne drží tvar. Tento štýl mi veľmi vyhovuje a „odkukala“ som ho od mojej maminy, ktorá vie práve takúto nadčasovú ležérnosť nosiť najlepšie.

Prajem Vám pekný víkend!

Love, peace and life Ivanka

Foto: Peter Antal

Outfit: Weekend Max Mara Eurovea // Premium Fashion Brands, Topánky: Toms // ZOOT, Kabelka: Chloé

 

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • milujem autá, ktoré majú zadné dvere ako „anglický taxík“ 🙂 🙂 podľa mňa sú stvorené pre gentlemanstvo, muž vystúpi a hneď môže otvoriť dvere váženej pani 😀