.pracovná rutina & Asus ZenBook 3

Práca z domu sa zdá byť ako ľahký oriešok. Porobím si, čo potrebujem, som pánom vlastného času, nikam sa nemusím ponáhľať a nik ma nekontroluje. Nuž, kúsok pravdy na tom určite bude, ale poväčšine vyzerá práca z domu nasledovne: chaoticky, pod časovým tlakom, robím na všetkom a zároveň na ničom. Na stole leží zapnutý počítač a otvorených niekoľko okien s prácou, do toho periem, umývam riad, upratujem police, umývam si hlavu, nestíham, maľujem sa, utekám preč z domu niečo vybaviť, rýchlo na nákup, niečo malé zjesť a opäť pracovať. Z času na čas do toho spadá aj rozčuľovanie sa, že „vypadol“ internet (zase raz) a že počítač má práve v tom najnevhodnejšom momente potrebu aktualizovať sa. Než som si „prácu na doma“ vyskúšala na vlastnej koži, myslela som si, že je to to najlepšie, čo môže byť! S odstupom času to môžem potvrdiť, ale priznávam, tiež má svoje muchy..

Tak napríklad, niekedy mi chýba kontakt s ľuďmi a keď po niekoľkých hodinách neustáleho sedenia za počítačom vyjdem von z domu, cítim sa, akoby som práve vyšla z jaskyne, v ktorej som bola tisíc a jeden rok. Tiež „závidím“ niektorým ľuďom ich firemné benefity, veľké spoločne raňajky, obedy, večierky či oslavy! (Vedeli ste, že v ESETe majú zamestnanci každé ráno pripravené raňajky?! Čo by som len za to dala, aby som nemusela ráno rozmýšľať, čo si urobím. Prípadne, či sa vôbec niečo v tej chladničke nachádza…) Keď pracujem doma, strácam pojem o čase, zabúdam/nestíham jesť, chcem spraviť všetko naraz a čo najrýchlejšie. Výsledok? Totálny chaos. Ale naozaj iba niekedy!

Pracovná rutina

Ako vyzerá tá moja? Nuž, každý deň je iný a zároveň rovnaký. Snažím sa, aby som si veci dôkladne rozplánovala a s rozumom rozdelila. Veľkým pomocníkom je pre mňa bez pochýb diár, bez ktorého by som sa z domu nepohla. Vstávam skôr, aby som čo-to stihla už ráno, následne idem do školy/na stretnutia a poobede pokračujem. Najradšej pracujem za stolom, keďže tak mi idú veci rýchlejšie a efektívnejšie, no ak som veľmi unavená, vyhráva poloha „ležmo“. Ráno zvyknem robievať veci „do roboty“, čo znamená tvorba textov a kontrola prekladov. Poobede riešim skôr blogové záležitosti, e-maily a externé ponuky. Keďže mám všetko aj v aplikáciách v mobile, som k dispozícii 24/7 a niekedy mám pocit, že za počítačom trávim celé dni. Vždy som nesmierne rada, ak ho môžem aspoň na jeden deň odložiť a vydýchnuť si.

Práca z domu je skvelá v tom, že si človek môže popri nej robiť všetko, čo práve potrebuje. Vyžaduje si však veľkú dávku sebadisciplíny, presné plánovanie a schopnosť pracovať pod tlakom. (Neraz sa mi stalo, že prišiel e-mail s hlavičkou „ASAP“ a práca bola minimálne na hodinu.) Pracujem ráno, pracujem večer, pracujem cez víkend. Podľa toho, ako si to situácia a deadline vyžaduje. Ale úprimne? Som nesmierne šťastná, že môžem pracovať a momentálne mám aj na čom! Žiadna práca na svete nie je jednoduchá a verte mi, platí to aj o tej, ktorá sa „deje“ z pohodlia domova. Niečo je náročné fyzicky, niečo psychicky, ak však môžeme pracovať, je to dar. Nesmierne si vážim všetkých, ktorí tam „vonku“ zachraňujú životy či robia svet lepším miestom pre život. Obdivujem všetky tie veľké mozgy, šikovné ruky a srdečné úsmevy! A ďakujem všetkým, ktorí svoju prácu beriete vážne, nech už robíte čokoľvek…

Hračky pre dievčatá

Firma Asus predstavila v minulom roku nový model notebooku s názvom ZenBook 3. Pár dní pred Vianocami som mala som možnosť otestovať jeho kvality a na vlastnej koži odskúšať, či je naozaj taký skvelý ako na prvý pohľad vyzerá. Ak sa na blogu nenachádzate prvýkrát, určite Vám neušli články z edície Hračky pre dievčatá, kde som už mala možnosť otestovať niekoľko rôznych technických „pomocníkov“!

 Síce sa modely ZenBook vyrábajú už od roku 2011, nový ZenBook 3 je novinkou nielen vďaka jeho vzhľadu, ale aj istými technickými špecifikáciami. Je omnoho menší a ľahší než jeho predchodcovia- neváži ani kilo a hrúbka nepresiahne 12mm. Je zhotovený z prémiového hliníka, ktorý sa používa v kozmonautike, takže je krásne odolný a vydrží aj nejaký ten pád z nepozornosti (to som však radšej netestovala). Aj napriek tomu, aký je tenučký, teda pôsobí pevne a nemusíte sa ho báť vziať so sebou do práce či do školy. Nevýhodou jeho „tenkosti“ je bohužiaľ iba jeden konektor na USB-C (externý disk tak bez redukcie nepripojíte) a zvukový port. Znamená to aj, že ak sa náhodou niekde nedokáže pripojiť na wi-fi, máte jednoducho smolu. Ako riešenie však Asus ponúka dokovaciu stanicu. Tá zahŕňa dva plnohodnotné USB 3.0, zvukové porty, čítačku pamäťových kariet, Ethernet, obrazové výstupy VGA a HDMI.

ASUS ZenBook 3

Čo ma nesmierne potešilo, je podsvietenie klávesnice! Už žiadne škúlenie na písmenká, trikrát hurá. Klávesnica je celkovo veľmi prehľadná a vďaka nízkemu posadeniu klávesov „jemná“, takže prsty kĺžu po znakoch samé. V touchpade je dokonca integrovaná čítačka odtlačkov prstov. Milovníkov hudby určite potešia kvalitné „repráky“ značky Harman / Kardon (a že je to veru ozajstný zážitok!). Dva z nich sú umiestnené vo vrchnej časti, takže zvuk nie je tlmený, čo sa mi zhodou okolností stalo práve pri mojom starom notebooku od Asusu, ktorý mám doma.

Obrazovka je lemovaná tenučkým rámikom, takže pri pohľade na obraz nepôsobí nič rušivo a môžem si tak vychutnať všetky výhody krásneho displeja so sýtymi farbami. Čo sa výkonnosti týka, viem len toľko, že má najnovšiu generáciu procesoru od Intelu. To znamená, že ja ako bežný užívateľ, ktorý notebook používa na školské a pracovné záležitosti, sledovanie videí, čítanie blogov a ľahkú úpravu fotiek, sa na ZenBook môžem bez problémov spoľahnúť.
Model, ktorý som mala požičaný, je v modrej farbe, no na Slovensku sa dá kúpiť aj verzia ružového zlata, ktorá poteší nejednu romantickú dušu. Obe farebné prevedenia pôsobia v kombinácii so zlatými prvkami veľmi elegantne, decentne a štýlovo, takže výber farby je naozaj len vecou preferencií. Ak by som mala vybrať ja, určite by vyhrala jeho ružová verzia, no ani táto modrá, ku ktorej navrhol slovenský módny návrhár Fero Mikloško špeciálnu kolekciu, nie je na zahodenie!

Áno alebo nie?

Asus ZenBook 3 je naozaj krásny, no ak mám byť úprimná, skoro som odpadla, keď som videla jeho cenu (od cca. 1399€). Vzhľadom na to, že by som na ňom nedokázala plnohodnotne strihať videá či upravovať fotky (bez stanice by som nepohla ani myškou, nieto ešte importovala fotky do PC a otvorila Adobe), nie som si celkom istá, či by som ho za takú cenu kúpila. Ak by mi ho niekto chcel kúpiť, nepovedala by som nie, ale sama by som ako študent tie peniaze investovala inam.

 

Love, peace and tech Ivanka

Za možnosť otestovať si model ZenBook 3 ďakujem firme ASUS

Šperky: TOUS

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Pekný a užitočný článok. Tiež pracujem z domu už piaty rok po 12 rokoch v korporáte, a nemenila by som, i keď tie firemné vianočné večierky a teambuildingy občas chýbajú. 🙂