.operácia očí v klinike NeoVízia

0 Flares 0 Flares ×

 

Nikdy som nepremýšľala nad tým, že by som si dala moje oči “spraviť”. Akosi som si zvykla na život s večne zaťapkanými a občasne zahmlenými okuliarmi, v ktorých sa nedá ležať inak, než na chrbte. Zvykla som si na ranné vkladanie šošoviek a panický strach z toho, že mi do oka spadne kúsok zo špirály. Tiež som si zvykla na to, že sa nemôžem potápať a pokiaľ nemám okuliare či šošovky, vyzerá môj svet presne ako ten, ktorý vidíme po otvorení očí pod vodou.

Život “okuliarnika” či “šošovkára” som brala ako moju prirodzenú súčasť. Nezvažovala som, že by som šla na laserovú operáciu. Totiž, bola som v informáciách, ktoré som mala, trochu zmätená. Myslela som si, že operácia očí sa robí až od určitého veku, do ktorého ešte nespadám. Keďže som bola zmierená s touto teóriou, nikdy som si o tom nezisťovala viac a hovorila som si, že na operáciu pôjdem, keď dorastiem…

Vidím – nevidím

Na moju “jednoduchú” krátkozrakosť s cca -2 na oboch očiach som si zvykla. Dnes, kedy som takmer mesiac po operácii, môžem povedať len toľko, že zvyknúť sa dá na všetko. Najkrajšie a najlepšie sa však zvyká na to, keď sa človek ráno zobudí a celý svet vidí na 100%. Ten, kto nikdy nenosil okuliare, tomuto pocitu rozumieť nebude. No každý, kto je v rodine slepúchov so mnou, určite vie, o čom hovorím. Prvá vec, ktorú som ráno vždy spravila, bolo siahnutie po okuliaroch – nech viem, aké je za oknom počasie, nech trafím do kúpeľne a nech si dovidím na misku s raňajkami.

Pred pár mesiacmi mi to však osud a klinika NeoVízia zariadili inak. Okrem toho, že ma vyviedli z nevedomosti ohľadom vhodného veku na operáciu, som na bratislavskej klinike podstúpila precízne, zhruba trojhodinové vyšetrenie a následne laserovú operáciu. Chcela by som sa s vami o moju skúsenosť a zážitok podeliť.

Ak si teraz hovoríte, že budem NeoVíziu vychvaľovať len preto, lebo sme sa pustili do spolupráce, veľmi rýchlo vás vyvediem z omylu. Pokiaľ tu nie ste prvýkrát, určite viete, že si vyberám len spolupráce, ktorým verím a s ktorými som stotožnená. Vždy som k vám úprimná a ak sa nájde niečo, čo sa mi nepáči, nemám problém o tom otvorene napísať. Faktom však je, že dnes nemôžem urobiť nič iné, než to, že budem NeoVíziu vychvaľovať. Som spokojná, šťastná a nesmierne vďačná, že mi zmenili život.

Operácia v NeoVízia

Ešte predtým, než som po prvý raz prekročila prah dverí bratislavskej kliniky, som počula nespočetné množstvo pozitívnych reakcií. Keď som pred prvým vyšetrením (o ňom neskôr) niekomu v mojom okolí povedala, že mi budú vyšetrovať oči v NeoVízii, stretla som sa s nadšenými reakciami a povzbudením. V tom čase som bola voči operácií ešte trochu odmeraná. Totiž, nechcela som sa tešiť predčasne, pretože sme ešte nevedeli, či budem na operáciu vhodný pacient. Všetko však dopadlo na výbornú – absolvovala som predoperačné vyšetrenie a spustil sa menší kolotoč. 20. februára som podstúpila laserovú operáciu očí NeoLasik HD a dnes vidím (skoro) až za roh.

Krok po kroku

Samotné predoperačné vyšetrenie trvalo takmer tri hodiny. Poviete si: Čo si tam toľko robila?! No zbehlo to ako voda, fakt! Celý čas sa o mňa staralo niekoľko odborníkov a ja som si prešla krok po kroku všetkými potrebnými procesmi. Popri tom, ako mi robili jednotlivé vyšetrenia, mi všetko opísali a vysvetlili. Všetko prebiehalo bezbolestne, jediným nepríjemným bodom bol Schirmerov test, a teda meranie slzivosti. Pod viečka mi vsunuli filtračné papieriky, ktorými sa zisťuje, či je oko dostatočne vlhké a či produkuje dostatočné množstvo sĺz

Predoperačné vyšetrenie slúži na to, aby sa zistilo, či je pacient vhodný na operáciu a tiež na to, aby sa stanovilo, ktorý typ operácie je pre neho vhodný. Ako som už spomínala, mojou operáciou bola NeoLasik HDTýždeň pred operáciou som prestala nosiť moje kontaktné šošovky a vymenila ich za okuliare. Štyri dni pred operáciou som sa prestala maľovať a oči som si čistila micelárnou vodou. Dodržať tieto inštrukcie je podľa môjho názoru veľmi dôležité – najmä kvôli tomu, aby operácia prebehla hladko a tak, ako má.

Operácia

Po príchode na kliniku v deň operácie som dostala tabletku na upokojenie. Pre istotu. Niektorí pacienti vraj zákrok zvládajú v pohode, iní sú v strese. Ja som sa na operáciu tešila a bola som nesmierne zvedavá, ako bude prebiehať! Totiž, mňa tieto veci veľmi fascinujú a fakt, že budem celú operáciu “vidieť”, ma nadchýnal. Vôbec som si nepripúšťala, že by ma mohlo počas operácie či po nej niečo bolieť. Dostala som “oblečok” a chutnú ochrannú čiapku so smajlíkmi. Následne mi zdravotný ošetrovateľ Paľko nakvapkal do očí dezinfekčný roztok a lokálnu anestézu. Všetci okolo mňa boli veľmi milí a pokojní.

Samotnú operáciu vykonávala pani doktorka Smorádková. (Tak zlatú ženu som doteraz ešte v žiadnej nemocnici či klinike nestretla.) Opätovne mi vysvetlila, ako bude zákrok prebiehať a čo ma čaká. Hneď potom sme šli na vec! Na sále som dostala do rúk opičku, ktorá mi bola oporou a slúžila ako antistresový vankúšik. Aj napriek tomu, že som nepociťovala strach, pamätám si, ako pevne som ju držala…:D

Zákrok trval cca 20 minút a skladal sa z dvoch častí. V tej prvej mi femtosekundový laser VisuMax vytvoril na oku lamelu so špeciálnym zámkovým okrajom. V druhom kroku mi bola ochranná lamela odklopená a  excimerový laser MEL 80 mi na základe digitálnej mapy môjho oka odstránil požadované dioptrie. Následne mi lamelu opäť priklopili naspäť. Obe oči mi operovali súčasne a v očiach máte počas operácie rozovierače, takže sa nemusíte báť, že by ste oči počas zákroku zavreli. Rovnako nehrozí ani nebezpečenstvo, že by ste okom laseru “uhli” – ten totiž sleduje mikropohyby oka a nehrozí, že by sa niečo stalo.

Pocity z operácie. Bolí/nebolí?

Čo sa týka môjho pocitu z operácie, všetko bolo viac-menej znesiteľné. Samotný zákrok nebolí, ale niekto ho môže vnímať citlivejšie, keďže sa vám “špárajú” v očiach. Pre mňa boli asi najhoršie tie rozovierače vo fáze, kedy sme sa blížili ku koncu operácie. Mala som strašné nutkanie oči zavrieť, ale nedalo sa!

Pomerne ťažkou skúškou bol pre mňa čas po operácii. Moje oči totiž reagovali na zákrok veľmi citlivo a začali mi nadmierne slziť. Vyzerala som ako krtko, oči som mala opuchnuté a viečka červené. Mala som obrovský problém pootvoriť ich, keďže boli veľmi svetlocitlivé a pri každom mikropohybe ma rezali. Po zákroku som ešte polhodinku ležala so zavretými očami v oddychovej časti na klinike, aby mi mohli následne skontrolovať, či je všetko v poriadku. Po kontrole som si na oči dala slnečné okuliare, dostala som lieky proti bolesti, balíček kvapiek a s Peťkom, ktorý mi celý čas ochotne asistoval a pomáhal, sme sa vybrali domov. Tu som si ľahla a do pár minút zaspala.

Pár hodín či dní po operácii

Po takmer troch hodinách spánku som sa zobudila a nepríjemné pocity boli preč. Bola som ešte trochu svetlocitlivá, takže som do večera chodila so slnečnými okuliarmi, no oči ma už nerezali a neslzili. Keď som vstala, šla som do kúpeľne na toaletu a ako som kráčala naspäť do izby, uvedomila som si, že vidím ostro bez toho, aby som mala v očiach šošovky! Potom sme sa obliekli, šli sme sa najesť, zbehli sme na koláčik a ja som fungovala ako v bežný deň.

Na druhý deň ráno nasledovala pooperačná kontrola, ktorá potvrdila úspešnú operáciu a fakt, že sa oči hoja. Nasledovali dva týždne bez líčenia očí (aby sa do oka nedostala infekcia) a takmer mesiac bez posilňovania. (Tiež kvôli infekciám, očnému tlaku a podobne.) Tiež som si oči nesmela šúchať. Všetky potrebné inštrukcie vám však na klinike povedia a upozornia vás na všetko, čo by mohlo hojenie skomplikovať. Ja som dodržiavala všetky inštrukcie veľmi poctivo, pretože som nechcela riskovať, že by sa niečo pokazilo. To, že vidím ostro, je pre mňa obrovským darom a vedzte, že o neho nechcem nejakou malichernosťou prísť!

Čo sa týka vedľajších účinkov, netrápi ma nič z toho, o čom som sa dočítala na internete. Prvé dva dni ma síce trochu rezalo pravé oko, pretože bolo suchšie, no kvapkala som si umelé slzy a všetko sa dalo do poriadku. Ostro som videla hneď v deň operácie ako do diaľky, tak aj do blízka. Klinike môžete z mojej skúsenosti plne dôverovať. Ich prístup je profesionálny, personál je nápomocní, ochotní a veľmi šikovní. Cítila som sa veľmi dobre a počas celej operácie som vedela, že som v dobrých rukách.

Cena operácie

Cena operácie, ktorú som podstúpila ja, je 990€ za jedno oko. Keďže oči máme (skoro rovnako slepé) každý dve, spolu to je 1980€. Pokiaľ si nemôžete dovoliť splatiť celú operáciu hneď, NeoVízia ponúka možnosť platby na splátky, prípadne množstevnú zľava, tzv. LASIK party, kedy operáciu absolvujete s ďalšími “slepúchmi” z vášho okolia – či už s rodinou alebo s priateľmi.

To je odo mňa pre dnešok všetko. Pokiaľ som na niečo zabudla alebo sa chcete spýtať na niečo konkrétne, pokojne mi to šupnite do komentárov a ja sa na to pozriem. 🙂 Ak zvažujete operáciu, dúfam, že som vám mojou skúsenosťou dodala trochu odvahy. Pre mňa to bol  obrovský zážitok a nebyť toho, že som bola predtým dezinformovaná, išla by som do toho určite skôr!

Foto: Katarína Bukerová

Love, peace and life

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.