.NOVESTA je #madeinslovakia

0 Flares 0 Flares ×

 

Určite viete, ako veľmi som si za posledný rok zamilovala slovenskú tvorbu! Nech už je v akejkoľvek forme (doplnky, oblečenie, gastronómia), nachádza si ku mne cestu stále znovu a znovu, vo forme veľkých (ne)známych značiek alebo malých lokálnych výrobcov, ktorých meno a kvalita však neustále rastie. Tak som si povedala, prečo sa s Vami o tieto krásy spod slovenských rúk nepodeliť?

Milí čitatelia, toto je prvý príspevok z (ne)pravidelného blogového seriálu, v ktorom budem pre Vás postupne vyberať slovenské značky & dizajnérov, ktorých tvorba je #MADEINSLOVAKIA a často krát aj inšpirovaná Slovenskom! Budem sa snažiť písať najmä o tých, ktorých doma sama vlastním, no určite sa dostanem aj k tým, ktorých by som vlastniť niekedy chcela. (:

Slovensko na oblečení!

Už niekoľkú sezónu v rade sa známy módny dom Dolce & Gabbana inšpiruje talianskou kultúrou. História krajiny sa tak odráža v kolekciách a nové dizajny sú zmesou aktuálnych módnych trendov a kultúrneho talianskeho dedičstva na oblečení a doplnkoch. Napríklad taká majolika či konský sicílsky voz, ktoré inšpirovali návrhárske duo (nielen) k farebným kombináciám. Nezaostávajú však ani známe reťazce s módou, ktoré sa rozhodli nasledovať podobnú cestu a túto sezónu sa inšpirovali folkovými prvkami vo veľkom! Jemné vyšívané kvietky na sukniach či košeliach, etno šaty, teplé svetre so škandinávskym vzorom, výrazné náušnice s ornamentálnymi prvkami- to všetko aktuálne nájdeme v obchodoch ako sú ZARA či H&M. Spomínaný švédsky reťazec dokonca prišiel túto sezónu aj s exkluzívnou kolekciou Studio, ktorá bola inšpirovaná Švédskou ľudovou kultúrou.

Bohužiaľ, po návšteve Auparku či iného nákupného centra však neodídete s kúskom Slovenska v taške. Zara ani H&M tradičnú slovenskú ľudovú kultúru a vzory neponúkajú, no ak Vás chytili za srdce, určite nie je hanba poobzerať sa po nich. Síce ich nenájdete úplne bežne v obchodných domoch, o to viac z nich budete mať radosť a dokonca ani nezruinujú Váš rozpočet. 

NOVESTA

Dnešok patrí značke NOVESTA. Slovenská značka z Partizánskeho s dlhodobou tradíciou, ktorá je bez pochýb zárukou kvality. Ich história siaha až do tridsiatych rokov minulého storočia a postupom času sa ich nadčasové produkty dostali do celého sveta, kde sú dodnes obľúbené. Zakladateľom značky nie je nik iný, než slávny obuvník Jan Antonín Baťa! V Noveste používajú predovšetkým materiály šetrné k prírode & ľudskému telu, ako sú prírodný kaučuk, 100% bavlna a ľan, ktoré umožňujú vyrábať vysoko kvalitnú, nezávadnú a ekologickú obuv.

Túto sezónu uviedli na trh limitovanú kolekciu tenisiek z modrotlače, ktorú mám dnes na nohách aj ja a neviem sa dočkať jarných dní, kedy si ich budem môcť obuť a vykročiť do sveta! V limitovanej edícii spojila Novesta ľudové vzory s tradičnou technológiou výroby, o ktorej si môžete prečítať aj na ich stránke. (Dozviete sa tam, prečo je na topánke viditeľná gumená stopa z podrážky!) Čo je veľmi vzácne, je fakt, že tieto tenisky pomohol vytvoriť Matej Rabada, ktorý je jediným registrovaným modrotlačiarom na Slovensku.

Modrotlač

Ako modrotlač v tomto prípade funguje? Ide o jedinečnú techniku farbenia textílií pomocou tlačenia vzorov na látku. Následne sa textília opakovane farbí v roztoku indiga, za použitia hydrosulfidu sodného a hydroxidu sodného. Všetko sa farbí ručne a celý proces je veľmi náročný.

Ručne vyrábané tenisky z Novesty stoja 69 eur a s ich kúpou sa treba určite poponáhľať. Ide totiž o limitovanú edíciu v počte len 300 párov pre celé Slovensko aj Česko! (Už len 299, jeden pár vlastním ja!) Tenisky sú dostupné online alebo v obchodoch Varsity v Bratislave alebo SloCz v Košiciach.

V duchu modrotlače a slovenského vzoru budem pokračovať aj v ďalšom #MADEINSLOVAKIA článku. (: Napíšem Vám a ukážem nádherné drevené náušnice rôznych tvarov a druhu z dielne Retro Bijou.

Love, peace and slovenskô Ivanka

Foto: Peter Antal

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • Ahoj Ivka vždy skvelé upravená krásna mladá dáma, ďakujem ti za krásne inšpirácie, máš prekrásne fotky a nádherný úsmev ide z teba pozitívna energia chcem sa opýtať na tenisky Nevesta zaujali ma hlavne že teraz dali modrotlac milujem Slovensku ľudovú tvorbu všetkých našich dizajnérov a keď môžem rada podporim kúpou tvorbu slovenských návrhárov chcem siich objednať a opýtať sa ako sedia veľkosti zodpovedá ich číslovanie presne keď nosím 37 aj keď tam majú tabuľku nie vždy to platí ďakujem za odpoveď a prajem ti veľa nových nápadov teším sa na každý jeden tvoj post