.miesto z Instagramu & turistický outfit

Začiatkom roka som si spísala zoznam miest, ktoré by som chcela v jeho priebehu navštíviť. Niektoré opätovne, iné po prvý raz. V minulých rokoch som to nerobievala, brala som veci tak, ako prídu a plánovala som spontánne. Väčšinou aj podľa voľna či akčných leteniek. Samozrejme, tak je to najlepšie, no keďže máme všetci čoraz menej času, prišlo mi fajn „vysnívať“ si svoje destinácie a držať sa ich. Niektoré moje obľúbené sa totiž už roky vôbec menia, no ešte stále som nemala príležitosť navštíviť ich, pretože…

Nuž, ani neviem. Väčšinou to býva tak, že keď mám konečne čas, nikto iný okolo mňa nemôže a naopak, keď nemám voľnú chvíľu ja, všetci majú „leháro“. A síce obdivujem všetkých, ktorí cestujú na vlastnú päsť, mňa by ste na to aktuálne nenahovorili. Ani nie kvôli strachu či rešpektu, ja jednoducho milujem, keď sa môžem o zážitky s niekým podeliť a po čase na ne spoločne spomínať. Cestovanie teda „uznávam“ jedine v niekoho spoločnosti a pravdou je, že vo dvojici (či viac) sa to nie vždy darí zorganizovať tak, ako by som chcela. Asi aj preto mám na mojom zozname želaní niektoré mestá už dobrých päť rokov.

Zoznam želaní

Tak napríklad, už niekoľko rokov v rade túžim navštíviť Maroko a nikdy sa mi nedarí vtesnať ho medzi pracovné a školské povinnosti. Nehovoriac o tom, koľko rokov už rozprávam o Bali, Santorini, Srí Lanke či Barcelone. Áno, sú to poväčšine „mainstream“ destinácie a viem, že nie je také ťažké ocitnúť sa v niektorej z nich. No mne to akosi nevychádza. Ale naozaj si túžim splniť všetky moje cestovateľké sny a zažiť to všetko na vlastnej koži.

Vďaka zoznamu, ktorý som si pripravila, si viem roztriediť čas, priority a financie. Taktiež „mám pre čo žiť“, takže plánujem, odpočítavam a vybavujem. Tento rok začal môj zoznam dedinkou Hallstatt. Nasleduje Londýn, Edinburgh, Portugalsko, západ Ameriky a Maroko. Neviem, či sa mi podarí splniť všetko, čo som si zaumienila, no budem robiť všetko pre to, aby to tak napokon bolo! Možno sa stane, že niektoré miesto nahradí iné a možno to ani všetko nestihnem. No už len to, že o tom všetkom môžem snívať a reálne to zvažovať, je pre mňa nesmierným darom. Som vďačná, že môžem robiť maximum, aby sa mi splnilo všetko, čo si želám.

 

Miesto z Instagramu

Zoznam som teda odštartovala celkom úspešne. Popri lyžovačke v Rakúsku sme sa dva týždne dozadu zastavili v Hallstatte. Túto milú ( a veľmi drobnú) obec som pôvodne poznala z fotiek na Instagrame a veľmi som ju chcela vidieť na vlastné oči. Všetky tie fotky so sériou domčekov postavených v kopci, ikonickým kostolíkom a krásnym jazerom v pozadí vyžarovali nesmierny pokoj a ja som bola veľmi zvedavá, či je to také aj naozaj. Keďže sme to mali od nášho hotela necelú hodinku, rozhodli sme sa to zistiť.

Keď sme sa blížili k miestu určenia a obchádzali jazero, uvedomila som si, že som na tomto mieste už raz bola. Najskôr som si nevedela spomenúť, prečo sa mi všetky tie lavičky, domčeky či lampy zdajú tak veľmi povedomé, no potom mi to doťuklo. Tuším, že bol rok 2014. Lyžovala som vtedy s našimi na Dachsteine a práve pri jazere sme sa počas jednej cesty zastavili na malú pauzu. Odstavili sme auto na odpočívadle priamo na brehu jazera. V ten rok bolo všeobecne veľmi málo snehu, takže sme sedeli na lavičkách, okolo jazera bola zelená trávička, slnko pieklo ako o život a sneh sa držal len na vrcholoch hôr. Spokojne sme si jedli slovenskú výletovú klasiku – rožky s maslom a so šunkou.

 

Hallstatt

Tesne pred Hallstattom sme však na križovatke odbočili doprava na cestu, ktorá viedla na Dachstein, takže samotný Hallstatt sme v tom čase už nenavštívili. Napokon, vtedy som ešte nebola taká „instagramová kráľovná“ a nevedela som, že toto miestečko existuje. Tento raz však naša cesta dopadla úspešne a my sme si Hallstatt vychutnali naplno. Teda, aspoň tú hodinku aj čosi, čo sme tam strávili. Aby som to uviedla na pravú mieru – bola som veľmi prekvapená, aká je táto dedinka v skutočnosti malinká! Na fotkách pôsobí úplne inak a ja som si predstavovala, že sa budeme uličkami motať dobré tri hodiny.

Nič také však nečakajte. Miesto je to nádherné, malebné a pokojné, no keď sme prechádzali cez tunel, ktorý vedie do „centra“, hovorím si: „This is it?!“. Nemôžem povedať, že som bola sklamaná. To určite nie. Veľmi sa mi tam páčilo, bolo super vidieť, poprechádzať sa a pofotiť si. Hallstatt je krásny a prostredie, ktoré ho obklopuje, ešte viac. No neviem si predstaviť, že by som tam mala stráviť viac dní. Pripravte sa tiež na množstvo turistov, ktorých budete vnímať o to viac z dôvodu, že cez dedinku vedie k známemu výhľadu len jedna cesta.

 

My sme to mali viac-menej po ceste, no určite by som nešla na výlet s cieľom, že idem na týždeň do Hallstattu. Ak sa chcete ísť do Hallstattu pozrieť, odporúčam si nájsť skôr nejaký hotel či AirBnB v okolí a naplánovať si týždeň tak, že každý deň si pozriete iné miesto. Ubytovanie priamo v Hallstatte je príliš drahé (aspoň to, čo som pozerala ja) a neoplatí sa. V okolí je strašne veľa krásnych jazier ( napr. Wolfgangsee, čo je môj favorit) a mestečiek (Gosau, Bad Ischl, St.Gilgen), takže pokiaľ máte auto, pozrite si radšej niečo v okolí a spravte si výletíky. Samozrejme, nezabudite na Salzburg, ktorý je na „dosah ruky“. A odporúčam tiež soľné bane!

Turistický outfit

Dnes o tom outfite len tak zľahka, napokon, plne som ho prispôsobovala zime a cestovaniu, takže nejde o nič špeciálne. Keďže sme mali v pláne stráviť pol dňa v aute, vyhralo pohodlie. Džínsy na traky sú v tomto po teplákoch azda najlepšia voľba – minimálne pre mňa. Nikde ma nič netlačí a cítim sa v nich ako v pyžamku. Zvolila som k nim károvanú košeľu s krémovým svetrom a na vrch si obliekla vzorovanú bundičku, ktorú sa mi podarilo „uloviť“ v Zare počas zimných zliav. Keďže som počítala s tým, že od jazera pôjde chlad, okrem čiapky som si vzala aj veľký teplý šál a veru, dobre som urobila! Akonáhle sa slnko schovalo za hory, ulice sa rapídne schladili a nebyť mojej šálovej „deky“, doteraz tam drkocem zubami.

Foto: Peter Antal 

Topánky: Sixtyseven // Answear (k dispozícii online tu), Džínsy na traky: Medicine // Answear, Svetrík: Lindex, Košeľa: Koton, Kabátik: Zara, Čiapka: Primark, Šál: second-hand

Love, peace and life 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.