.úteky pred zodpovednosťou & kabátová maniačka

Lyžovanie milujem. Prvýkrát som (vraj) stála na lyžiach v štyroch a odvtedy som brázdila kopce (takmer) každú zimu. Keď som bola mladšia, na vleku sme boli s ocinom či s maminou varení-pečení. Do dnešného dňa si pamätám moju frajerskú kombinézu a prvé malinké lyže s obrázkami. Samozrejme, nechýba ani spomienka na kombinézu mojej maminy či na ocinove noeónové lyžiarky – niet sa však čomu diviť. Tie lyžiarky totiž ocino vymenil len pár rokov dozadu a dám ruku do ohňa za to, že maminina kombinéza visí v skrini v našej pivnici. Tuším som ju tam pred zimou zahliadla…

Každopádne, je celkom možné, že o rok či o dva ju opäť z tej skrine vytiahneme a budeme sa v nej na svahu premávať skoro tak frajersky, ako to robí Andrea ve Špindlu. Všetky zahraničné značky sa totiž vracajú „ku koreňom“ a ponúkajú kombinézy za niekoľko tisíc. A síce mi to pár rokov dozadu prišlo smiešne a „nemoderné“, dnes by som si ju pokojne obliekla. Trebárs aj tú mamininu. Darmo, móda sa stále vracia.

Lyžujem, lyžuješ, lyžujeme.

Nie o tom som však chcela! „Celý život“ sme chodili lyžovať u nás. Najčastejšie v okolí a ideálne do Lopušnej doliny, ktorú máme z domu cez križovatku. Vždy to bolo veľmi fajn, nikdy to tam nebolo prepchaté ľuďmi a čo bolo na tom najlepšie, vďaka normálnym cenám sme mohli lyžovať aj častejšie, než len jeden týždeň v roku. Samozrejme, túto skutočnosť som si ako malá-mladšia-tínedžerka neuvedomovala a túžila som po tom, aby sme sa šli lyžovať do veľkých lyžiarskych stredísk s parádnymi lanovkami. Dnes však vidím, aká je (či mala by byť) Lopuška pre všetkých domácich vzácna a pre mňa ostane navždy srdcovkou. Okrem iného, spájajú sa mi s ňou krásne zážitky z detstva či lyžiarskeho.

Štyri roky dozadu som však bola s našimi lyžovať po prvýkrát za hranicami. Zrazu sa mi otvoril „nový svet“ a slovo lyžovačka dostalo nový rozmer. Nehovorím, že sa mi lyžovalo lepšie…Ale dobre, nebudem vám klamať a hrať formu, lyžovalo sa mi lepšie. Respektíve, ten zážitok je úplne iný, keď má človek k dispozícii nekonečné množstvo svahov. Zrazu si môžete vybrať, či chcete byť Lindsey Vonnová, Bode Miller alebo Ester Ledecká. Či chcete ísť do bufetu v strede svahu, na jeho úplnom vrchole alebo až pri spodnej lanovke. Nehovoriac o tom, že také dobré parené buchty s vanilkovým krémom si v Lomnici naozaj nedáte.

Nový svet

Berte však to, čo som napísala, s nadhľadom (a humorom). Lyžovačku na Slovensku nezatracujem a milujem to tu. No keď sme odišli na lyžovačku a zimnú dovolenku v jednom, zrazu to človek vníma úplne inak. Už to nebolo o tom, že sme ráno vstali, dve hodiny sa motali po dome, pomedzi to povysávali, požehlili tri koše prádla, navarili obed a pred dvanástou sa doteperili na svah niektorí nervózni, iní nedočkaví a ďalší rozhádaní. Zrazu sme všetci „vypli“ a užívali si to, že nie sme doma. Rovnaký zážitok som si s našimi zopakovala aj o rok neskôr.

Keďže to medzi mnou a Peťkom bolo časom vážnejšie, dva roky dozadu sme zvažovali, že dáme našu prvú spoločnú lyžovačku. Napokon to nejako padlo, minulý rok sme neboli lyžovať vôbec a tento rok sme to na svahu rozbalili vo veľkom štýle! Zarezervovali sme si hotel priamo na svahu a užili si pár dní skvelej lyžovačky pri Schladmingu. Najskôr som mala trochu výčitky svedomia, pretože celý tento špás nebol úplne najlacnejší, ale potom som si povedala, že čas od času si dopriať treba…

Natur- and Wellness Hotel Höflehner

Tak sme si teda dopriali. A musím povedať, že by som hneď vrátila! Nabudúce už veru nebudem váhať, ak si budem chcieť takto dopriať – doslova sme „vypli“, oddýchli si a užívali si všetko, čo nám bolo ponúknuté. O tom, že sme mali krásnu lyžovačku, nehovoriac. Bývali sme v Natur- and Wellness Hotel Höflehner nad dedinkou Haus, ktorá je len kúsok od Schladmingu. Odporúčam! Hotel je postavený priamo na jednom z bočných svahov a stačilo pár krokov, už sme stáli na lyžiach a vysmiati sa spúšťali kopcami. Aj keď sa to z fotiek nezdalo, hotel je pomerne veľký! Čakali sme len pár izieb a privítali nás tri veľké budovy. Prekvapivo, v hoteli bol úplný pokoj.

Mali sme vynikajúcu kuchyňu a obzvlášť božské raňajky. Wellness bolo krásne a vo väčšine časoch naplnené tak akurát. Hotel ponúka všetky klasické služby, ktoré pod svahom potrebujete, tiež fitko či detský kútik s možnosťou opatrovateľky na celý deň. Čo mi bolo veľmi sympatické, bola herná zóna pre menšie aj väčšie deti – samostatná chatka s množstvom najrôznejších hier, pri ktorých sa dokázali vyblázniť aj dospelí. Večer sme mali v bare koncerty so živou hudbou! Všetci boli veľmi príjemní, ochotní a nápomocní a my sme z našej zimnej dovolenky odchádzali. nadmieru spokojní. Och, hneď by som si to zopakovala!

Úteky pred zodpovednosťou

Takéto „dovolenky“, city breaks či výlety sú pre mňa istým spôsobom útekmi pred zodpovednosťou. Samozrejme, nie úplne a doslova. Avšak vždy, keď niekam cestujem, sa zrazu dokážem na svet pozerať úplne inak. Moje priority majú iné usporiadanie, čas plynie pomalšie a ja riešim vždy len to, čo je urgentné a nevyhnutné. Viac počúvam, viac vnímam, viac cítim, viac ochutnávam a vychutnávam. Poviem vám, takúto „terapiu“ by som si chcela naordinovať každý mesiac – veď kto by aj nie? 🙂  Nič to, musím si nájsť nejaké nové spôsoby, ktorými sa v Bratislave či pod Tatrami odtrhnem od stereotypu.

Kabátová maniačka

Ako tak pozerám na túto moju bundu, spomenula som si na ten magický moment z novembra 2017, kedy som sama sebe prisahala, že si žiadnu novú bundu ani kabát túto zimu nekúpim. Nebudem vám tu radšej ani písať, koľko mi ich odvtedy do šatníka pribudlo. Priznávam, som tak trochu kabátová maniačka. Na druhú stranu, všetky bundy či kabáty, ktoré som si pre túto zimu zaobstarala, som poctivo nosila a striedala, takže to neboli úplne bezvýznamné kúpy. Túto bundu si môžem len a len chváliť. Je teplučká a pohodlná a v kopcoch padla viac než vhod! Dva články dozadu som vám spomínala zimné svetre zo sekáču – tento dnešný je tým druhým úlovkom. Aj mi je ľúto, že som ho nechala doma vo Svite – bola by som si ho zajtra obliekla do školy. Na moje „chytené“ dutiny by bol ako med…

Prajem vám krásny týždeň, čoskoro sa ozvem!

Foto: Peter Antal

Topánky: Timberland // Office Shoes, Lesklé legínové nohavice: Tally Weijl, Rolák: Second-hand, Bunda: Reserved, Čiapka: Primark

Love, peace and fashion

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.