Fashion LIVE! 2016

1

Od najväčšej a podľa môjho názoru najlepšej módnej udalosti na Slovensku ubehol už nejaký ten piatok. Niektoré veci však potrebujú čas, aby si ich človek dokázal v hlave usporiadať, a preto som nechcela písať článok o mojom vnímaní Fashion Live! 2016 ihneď po jej skončení. S odstupom času si totiž dokážem pred očami predstaviť všetko, čo vo mne zanechalo silné pocity a práve o nich a o momentoch, ktoré ich spôsobujú, by to malo byť!

Bolo to nádherné a bolo to rôznorodé. Niečo bolo lepšie, niečo možno menej, no celkový dojem bol, opäť raz, na jednotku! A možno za všetko mohol ten pohár čapovaného prosecca, ktorý sme si s Natálkou a Bobinkou pred prehliadkou dali. Veď viete, niekedy dokáže posunúť hranice vnímania reality…Ale poďme k veci!

Fashion LIVE! 2016, deň prvý

V prípade, že Vás Fashion Live! zaujíma, už ste si o tejto akcii určite stihli čo-to prečítať na „slovenskom internete“. Okrem článku o „škaredosti“ novej vlny slovenských modeliek v podstate súhlasím so všetkým už napísaným (ak ste práve tento článok nevideli, nevadí, o nič ste neprišli) a teraz mi neostáva nič iné, než len prispieť pár vetami. V spoločnosti tejto jesennej módnej krásavice som si „odkrútila“ už tretí rok. Rovnako, ako po minulé roky, to bol pre mňa opäť silný zážitok. Spojenie módy, umenia, vizuálneho zážitku zo scény a pouličnej módy návštevníkov je v Starej tržnici tým najdokonalejším, aké môže byť.  Tým, že som na vlastné oči videla predchádzajúce ročníky a okúsila na vlastnej koži tú neskutočnú atmosféru, viem posúdiť, ako sa organizácia projektu či tvorba slovenských (a českých) dizajnérov posúva.

Ak by ste náhodou nevedeli, čo Fashion Live! je (predsa, môže sa to stať), ide o módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti. Módny „maratón“ pod strechou mojej obľúbenej Starej tržnice trvá tri dni a poskytuje priestor mladým začínajúcim dizajnérom a ich skúsenejším kolegom. Každý deň začínajú prehliadky o 16:00 a končia pod rúškom noci. Okrem prehliadok si môžu návštevníci vychutnať aj showroomy rôznych značiek či módnych tvorcov, ktoré sa každoročne nachádzajú na poschodí. Celý projekt je počas roka sprevádzaný seminármi a tento rok ju doplnil aj festival skvelého jedla Street Food Park pred tržnicou.

Fashion LIVE! & ja

Fashion Live! mám rada najmä z dôvodu, že je dostupným podujatím. Je pre ľudí, ktorí majú módu radi, ktorí ňou žijú a dokážu sa pre ňu v tej správnej miere nadchnúť. Na to, aby ste si mohli zvedavo obzrieť prehliadky či s otvorenými ústami pozerať na svojich obľúbených dizajnérov, ktorých vidieť poväčšine len v magazínoch, Vám stačí pár eur a aspoň chvíľa času v poobedných či večerných hodinách. Slovami sa asi ani nedá opísať atmosféra, ktorá z celého podujatia vyžaruje. Okrem toho, že celková organizácia je v mojich očiach na veľmi vysokej úrovni, Starej tržnici vdýchne počas tých troch dní neskutočnú dušu. Nejde len o prehliadky, ktoré boli, mimochodom, takmer všetky umeleckým dielom. Spojenie ľudí, módy, prostredia, scény, hudby a tvorby vytvára niečo magické.

Určite sa Vám nebude páčiť všetko, ani mne sa nikdy všetko nepáčilo a boli tiež momenty, kedy návštevníci sedeli s kamennými tvárami na svojom mieste a ja som vybuchovala smiechom, pretože sa mi daný model zdal absurdný a vedela som si ho predstaviť maximálne na maškarný. Potom však boli aj momenty, kedy som zabúdala dýchať.

V prvý deň patril tento moment určite prehliadke Marcela Holubca. Ten ponúkol divákom 2 v 1. Prvá prehliadka obsahovala bežne nositeľné kúsky, v ktorých prevládalo plisovanie a odrážala najnovšie módne trendy podčiarknuté jeho rukopisom. Mne osobne sa jednotlivé kúsky nesmierne páčili a vedela by som si ich hneď predstaviť visieť v mojej skrini. Po prehliadke nastala chvíľka ticha a na veľkej obrazovke sa spustil krátky film, v ktorej hrala hlavnú úlohu krása pohybu. Následne vystriedali modelky sólistky baletu SND, ktoré predviedli kolekciu Parfaittitude. Celú atmosféru nádherne doplnila živá hudba v podobe hry na klavír. Za klávesy sadol Peter Šándor z Polemic a najväčší zážitok dňa sa mohol začať. Diváci pozorovali premenu labute z bielej na čiernu.

Outfit

Ak napíšem, že hodinu pred prehliadkou, ktorou sme chceli v prvý deň začať, som ešte netušila, čo si oblečiem, uverí mi niekto? Ja totiž zvyknem mať jasný plán a v tomto prípade som žiaden nemala. Vonku celý deň pršalo, čakala nás poriadna „čvachtanica“ a ja som aj zvažovala, či ísť alebo ostať doma. Napokon som to vymyslela a som rada, že som si prvý deň nenechala ujsť. Chcela som sa cítiť pohodlne a trošku si „uletieť“, takže čierna, ktorú, ako sa ukázalo, volilo väčšinu návštevníkov, neprichádzala do úvahy. A čo takto ísť v „župane“? Nuž, pre mňa bez problémov! Cítila som sa v ňom výborne a neviem sa dočkať, kedy si ho budem môcť obliecť opäť. Je to totiž úplne niečo iné, než to, na čo som zvyknutá!

Napokon som teda zvolila dlhý „županoidný“ plášť v kombinácii s košeľou v pánskom strihu (ono, originálne sú to košeľové šaty, ale zastrčila som si ich tak, aby pripomínali pánsku košeľu). K tomu červené nohavice s pogumovaným efektom a pre mňa momentálne tie najlepšie tenisky na svete! Sú nesmierne pohodlné, jemne elegantné a skvelo sa kombinujú s čímkoľvek. Dlho som sa na modely od Reebok namotávala a napokon som sa nechala na jeden pár v strieborno-sivej zlákať.  Samozrejme, kde inde, než v tej najcoolovejšej predajni s teniskami v Bratislave- v SneakÁvenue na Medenej. Kamenná predajňa funguje od januára 2016  a výber tenisiek je viac než lahodný. Špecializujú sa prevažne na limitované edície a exkluzívne modely značiek ako Nike, Adidas, Acics či New Balance. Ich štýl je minimalistický a tu prichádzame k bodu, kedy možno krčíte čelo- veď viete, ja a minimalista?!

Nuž, pravdu povediac, tenisiek nemám v šatníku až tak veľa. No ak mi majú nejaké pribudnúť, dlho nad nimi premýšľam a zvažujem. S čím, kam, k čomu? V móde rada experimentujem, no čo sa tenisiek týka, mám najradšej jednoduché modely, ktoré sú niečím špecifické. Ideálne v svetlej farbe, pretože sa najlepšie kombinujú. So starostlivosťou je to o čosi horšie, všakže, ale čoskoro Vám tiež ukážem, ako na to!

Prajem Vám pekný víkend a čoskoro sa opäť ozvem, keďže mám pre Vás pripraveného trošku viac materiálu!

img_1961 img_1739 img_1917 2 img_1629 img_1759 img_1952 img_1594 img_1938

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Natália Jakubcová

Tenisky: Reebok Classics // SneakÁvenue, Plášť: Shein, Nohavice: Takko, Košeľa: Shein, Náušnice: Šperkárik, Kabelka: Chloé

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.