body.

_DSC1958-horz

Celé leto trávime v horúcom počasí a vo voľnom čase sme stále pri vode. To teda znamená, že pomerne veľkú časť mojej dennej uniformy tvoria plavky. A nie len mojej. Na pláži vidím ženy rôzneho veku, rôznej národnosti a rôznych tvarov. Ženy, ktoré svoje telo neriešia a nehanbia sa za neho, potom však tiež ženy, ktoré sa zakrývajú rôznymi halenkami, kimonom či šatkou, len aby niekto nevidel niečo, kvôli čomu sa cítia nesebaisto. Spätne, dva roky vzad som na blog písala článok o tele. O tom mojom. O partiách, s ktorými nie som spokojná, o tom, ako nás svet v tomto smerom ovplyvňuje. A dnes budem písať opäť. Nakopol ma komentár pod fotkou jednej z najkrajších žien Slovenska: „Trosku dietku na bříško bych nasadil anebo fitko“. Takúto „priateľskú“ radu dostala krásna mladá dáma, ktorá ma postavičku, o ktorej sníva nejedna žena, od nemenovaného českého reportéra, ktorý sa vo voľnom čase fotí so svojou čivavkou. Nesúdim, v podstate mi je jedno, s kým a kedy sa fotí, veď aj ja sa fotím, len ma to nahnevalo. Síce sa komentár netýkal mňa a mohlo by mi to byť ukradnuté, nie je.

Hádam, že v tejto sfére bude vždy veľa priestoru na diskusie. Vždy bude nová téma, do ktorej sa pustiť. Okrem toho, máme veľké medzery. Obrovské diery poznania v tom, ako vnímať samých seba a prijať svoju osobu taká, aká je. Často máme o sebe pochybnosti a neveríme, že si niečo či niekoho zaslúžime. Sebavedomie klesá s každou novou fotografiou, ktorú v časopise vidíme. U vás, u mňa, u každej z nás. A ja sa hnevám. Hnevám sa, pretože sa všetky zaoberáme nepodstatným a tvoríme si tak atmosféru, ktorá je presným zrkadlom tejto doby. Miesto toho, aby sme sa sťažovali na reálne veci, na to, že nečítame dostatok kníh alebo nedokážeme rozprávať niekoľkými jazykmi naraz, je to všetko o zadku, vlasoch, tuku či bruchu. O tom, aká diéta je efektívna a koľko musím našetriť na plastiku. Hnevá ma, že dnes nám chcú ľudia nadiktovať, ako máme vyzerať. Aké široké majú byť naše boky, ako veľmi vypracované máme mať brucho, koľko drepov máme urobiť. A som z toho všetkého rozhorčená a smutná, pretože som tiež obeťou. Chvíľu som so sebou spokojná, potom sa všetko prevráti a čas trávim premýšľaním a vymýšľaním nezmyselných riešení. Aj napriek tomu, že sa snažím jesť zdravo, aktívne a často cvičím, hýbem sa, mám po zjedení zmrzliny výčitky. A kvôli čomu/komu? Mám dve nohy, dve ruky, vidím, počujem, hýbem sa a som zdravá. Preto môžem byť šťastná a spokojná!

Viete, všetci máme tie „svoje“. To, čo neznášame, to, čo na sebe máme radi, to, na čo sme hrdí, to, čo by sme zmenili. Všetky tie strie, jazvy či vrásky sú znakom toho, že sme reálne tu. Netvrdím, že je v poriadku, ak má niekto nadváhu, rovnako tak opačný extrém, a to vychudnutie. Ja len, že je veľmi dôležité, cítiť sa vo svojom tele dobre. Pracovať na sebe a hýčkať sa. Ale nie preto, lebo nám to nejaký debilko povedal/napísal. Skôr preto, lebo chceme a baví nás to. A bez výčitiek si dať večer zmrzlinu a nepozerať na dovolenke zbožne na ten koláčik cez výklad, ale ho aj ochutnať a zažiť tie super stavy, keď môžeme mať v ústach nebo. Vychutnávať si a nerobiť si hlavu. Dokážeme to? (:

 

_DSC1969-horz _DSC1941 _DSC1922 _DSC1889-horz _DSC1906 _DSC1970 _DSC1888

 

Love, peace and life Ivanka

Foto: Peter Antal

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

 • Presne vcera som si ten komentar vsimla aj ja…a nechapala som…doteraz nechapem..tato doba kultu tela je des a hroza..
  Ja mam 31 rokov..a som po dvoch porodoch…dva roky po tom druhom..a musim povedat ze teraz sa citim ovela sebaistejsie a spokojnesie a neriesim…teda riesim…cvicim..zdravo jem..(da sa to aj pri dvoch detoch) ale nieje to stred mojho vesmiru…a hlavne vnutorne som spokojna a cez leto si doprajem..a co ze mam teraz brucho ake mam….je toto najpodstatnejsie v zivote? Nie je…nadolezitejsie je zdravie…byt zdravy,aktivny clovek…a ten debilko nech ide brusakovat ked je to prenho najpodstatnejsie.
  Cervena ti pristane Ivanka aj to opalenie.

 • Krásny článok Ivka 🙂

  Chcela by som sa ťa spýtať, či by si nespravila nejaký článok o tvojom prvom roku na VŠ, ako to všetko zvládnuť, nejaké rady, tipy kam sa určite pozrieť v BA, nejaké kaviarne, reštaurácie, kde hľadať brigádu.. ako vyplniť svoj voľný čas 🙂 Mňa totiž čaká pred sebou prvý rok na VŠ v BA a keďže viem, že ty už máš ten prvý za sebou, mohla by si nielen mne pomôcť 🙂

 • Ivanka super článok. Zdieľam rovnaký názor ako ty..V dnešnej dobe sa naozaj každý viac zaoberá tým ako vyzerá a nie podstatnými vecami. Ale ako si priznala riešiš to aj ty a riešim to aj ja. Všetci. Tiež mávam tie svoje obdobia kedy by som najradšej na sebe všetko zmenila..Našťastie nie je ich až toľko. 🙂 Človek si musí aj dopriať o čom by bol potom ten život ako spomínaš! 🙂 A hlavne na dovolenke! Tam by sme to mali hodiť za hlavu a pekne oddychovať bez výčitiek 😉
  partofnicol.blogspot.sk

 • Ivanka veľmi pekne si to napísala !! mne je hlavne tiež hrozne ľúto že veľa mladých krásnych dievčat a žien sa tým trápi a sebapoškodzujú sa kôli nadávkam od chlapcov či všeobecne ľudí! zažila som to sama velmi som sa tým trápievala pretože mi chlapci nadávali a boli ku mne zlí potom som začala behať začalo ma to baviť začala som zdravšie jesť (tým nehovorím že to musí každý robiť) schudla som 12 kíl a tie strie čo mám samozrejme nie sú pekné a nepáčia sa mi ale ukazujú koľko som toho dokázala a možno to bude znieť hrozne namyslene ale som na seba aj pyšná ! Mňa len neskutočne zarazilo ako sa začali správať ku mne niektorí po tom ako som schudla už som nebola tučné prasa ale Natálka ! Ukázalo to iba charakter ľudí ! Tým chcem povedať že každý je krásny a výnimočný taký aký je !! čo by to bolo keby sme boli všetci takí istí ?! IVANKA SI TOP ♥!!!