Baby Birch

Time jumped to her feet and broke her fingers. She could not run against him or resist him. However, she neither wanted. She can´t stop the time, she can´t slow it down. She can extend it. With beautiful moments, dreams, pink glasses. She is only 15, but she knows that she can´t forever look at world through pink glasses. Although, once in a while is good to deploy them. Dreaming is not forbidden, but constantly fly in the clouds is impertinent. Sometimes it is necessary fly back to earth, look at those which don´t have the pink glasses and lend them our pink glasses. Isn´t it nice when you look at the world, everything is rosy and smooth? Is. But nothing lasts forever. Once the glasses break down. The tooths of time bite into them and experience the taste of them and break them in tiny pieces.
Čas jej skákal po nohách a lámal jej prsty. Nemohla pred ním utekať, ani mu vzdorovať. No ani nechcela. Čas nezastaví, nespomalí. Môže si ho predĺžiť. Krásnymi chvíľkami, snívaním, ružovými okuliarmi. Hoc má len 15, vie, že na svet sa nemôže večne pozerať cez ružové okuliare. Aj keď, raz za čas je dobré nasadiť si ich. Snívať nie je zakázané, no ustavične lietať v oblakoch sa nepatrí. Sem-tam je potrebné zlietnuť späť na zem, pozrieť tých, ktorí ružové okuliare nemajú a požičať ich im. Nie je to pekné, keď sa na svet dívate, všetko je ružové a bezproblémové? Je. No nič netrvá večne. Aj tie okuliare sa raz rozpadnú. Zub času sa do nich zakúsne a s chuťou ich rozhrýže na maličké kúsky.

Boots: Second-hand, Tights: Bepon, Skirt: Second-hand, Glasses: From Paris <3, Top: Second-hand (Warehouse)
Love, peace and fashion Ivanka 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.