.úsmev nie je šifra & Invisalign s Klostermann

Tento článok vznikol v spolupráci s Ortodonciou Klostermann.

Hovorí sa, že úsmev nie je žiadna šifra. Pravda, je to vlastne jedna z tých úplne najjednoduchších vecí na svete! Ale občas potrebuje trochu pomôcť, aby bol presne taký, aký ho mať chceme.

Viete, že ja sa usmievam často a rada. Môj úsmev celkom dobre poznáte – či už z fotiek alebo nejakého toho krátkeho videa. Občas mi príde správa: „Ivi, ty máš také krásne zuby.“ Poviem vám (či napíšem ;)), nie je vôbec taký, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať! Keď som bola mladšia, plus-mínus 11 rokov dozadu (ak si dobre spomínam), som nosila strojček. Úplne klasické kovové „rovnátka“, aby sa spravilo to, čo sa naturálnou cestou neudialo.

Ľudskou rečou (a laicky) povedané – neprerezala sa mi dospelácka dvojka na pravej strane chrupu a mala som tam mliečny zub, ktorému sa nechcelo von. Okrem toho, dvojka, ktorá „trónila“ nad ňou, rástla šikmo, takže mi museli mliečny zub vytrhnúť a dvojku v ďasne chirurgicky narezať a sťahovať dole s pomocou strojčeka. Strojček som nosila niečo vyše roka, no iba na vrchnom zuboradí. Spodné zuby som mala pomerne rovné, takže sme ich v tom čase vôbec neriešili. O zhryze nehovoriac, ten ostal tiež úplne nepovšimnutý.

Invisalign

Ako som „starla“, tušila som, že nie je všetko tak, ako byť má. Dvojka bola stále vyššie než jej „kolegyňa“ na druhej strane a nikdy mi nesedel zhryz. Keď sa na moje zuby pozriem bližšie, je tam množstvo chýb, ktoré sa dajú, pomerne jednoducho odstrániť – a síce, opätovným nosením strojčeka. Aj vďaka Instagramu som sa pred pár rokmi dozvedela o neviditeľnom strojčeku Invisalign, pri ktorom som si dlho hovorila – to chcem! Klasicky strojček som už mala, nevadilo by mi ho nosiť opäť, ale tento neviditeľný sa mi naozaj veľmi pozdával a zvažovala som ho už pred svadbou. Pre mladú ženu (či muža) mi príde ako ideálne riešenie – je decentný a pohodlný.

Keďže je však ako strojček, tak aj svadba náročnejším krokom z hľadiska financií, musela som si usporiadať priority a ísť na to postupne. Povedala som si, že uvidíme, ako na tom budem po svadbe, koľko peniažkov mi ostane (prípadne neostane) a potom sa na to vrhnem. Ale ako to už tradične u mňa býva, hora prišla k Mohamedovi skôr, než Mohamed k hore. Napísali mi z Ortodoncie Klostermann, či by mi nepomohli pomôcť s mojimi zubami. Je vám jasné, že som neváhala ani sekundu, keďže strojček bol na mojom posvadobnom TO DO liste – spolu s naparovacou žehličkou a zasklením balkóna. 😀 Žehličku mám, zuby sa riešia, ostáva už len ten balkón..

Ortodoncia Klostermann

Čo to teda znamená? Znamená to to, že liečbu absolvujete online spolu so mnou & krok po kroku. Nielen kvôli tomu, aby som ja alebo vy videli rozdiel pred a po, ale aj z toho dôvodu, že možno moje skúsenosti niekomu pomôžu pri rozhodovaní a zvažovaní liečby a zodpovedanie otázok, pretože nechcem, aby to bolo len o tom – pozrite, mám ten a ten strojček odtiaľ a odtiaľ – choďte si ho dať aj vy. Chcem vám posunúť relevantné informácie a pomôcť nájsť odpoveď, či je pre vás (alebo možno vaše deti) neviditeľný strojček to pravé – ja sama som si v priebehu rokov pozerala a čítala rôzne zdroje, ktoré o Invisalign informovali a pomohli mi pri rozhodovaní.

Tak poďme na to! Najskôr by som v krátkosti predstavila ortodonciu Klostermann, ktorá moju liečbu zastrešuje. Nachádza sa v bratislavskom OC RETRO v Ružinove a pýši sa 22 ročnými skúsenosťami pani doktorky Kataríny Klostermannovej, ktorá vedie svoj mladý & šikovný tím. Pri každej mojej návšteve, ktorú som zatiaľ absolvovala, som sa cítila veľmi komfortne a aj napriek aktuálnym opatreniam, ktoré je potrebné dodržiavať, to vôbec neubralo z dobrej atmosféry. V ordinácii sa okrem čeľustnej ortopédie (strojčeky) zameriavajú tradične na záchovnú stomatológiu, dentálnu hygienu či rádiológiu.

Krok po kroku

Pri prvej návšteve ordinácie som absolvovala vstupnú prehliadku, kde sa mi pozreli na zúbok – primárne šlo o to, posúdiť, či sú moje zuby vhodné pre túto liečbu. Vstupujú do toho rôzne faktory, nie každý problém sa dá riešiť neviditeľným strojčekom. Našťastie, chyby na mojich zuboch riešiteľné Invisalignom sú, takže sme sa do toho mohli pustiť. Čo sa týka chýb – spomeniem napríklad skrížený zhryz, takisto mám užší zubný oblúk a z hľadiska estetiky mám dvojku, ktorá bola v minulosti chirurgicky sťahovaná, ešte stále vyššie než tú na druhej strane.

Prvým krokom bolo v mojom prípade vytrhnutie 8-čiek, nakoľko sa na ich miesto budú postupne posúvať ostatne zuby. Vytrhnutie 8-čiek som mala v pláne tak či onak, keďže mi rástli diagonálne a v jednom mieste 8ka tlačila na 7ku, ktorá zrotovala, no stále som to odkladala, pretože som sa bála. No tým, že som strojček chcela už reálne riešiť. nemohla som ďalej špekulovať a musela to podstúpiť. Ak vás náhodou čaká extrakcia zubov múdrosti – nebojte sa! Keď som to zvládla ja, zvládne to každý. 🙂 Odporúčam však ísť na to postupne – ja som si dala vytrhnúť na jednej strane oba zuby naraz (spodný i vrchný) a bolo to nepríjemné. Keď mi vytrhli len jeden, bolesť vôbec nebola tak intenzívna a po dvoch dňoch som už skoro ani nevedela, že mi niečo trhali. Ale späť k príprave na Invisalign.

Následne som si dala u môjho klasického zubára skontrolovať všetky kazy a nedokonalosti, ktoré museli byť v prípade núdze odstránené, nakoľko by sa už počas liečby do zubov zasahovať nemalo. Po vytrhnutí 8-čiek a skontrolovaní zubov som sa vrátila do ordinácie opäť, aby sme urobili špeciálnu digitálnu diagnostiku a dali vypracovať liečbu. Diagnostika prebieha tak, že sa digitálnym skenerom nasnímajú zuby – hore aj dole. Tento skener vygeneruje 3D model celého chrupu zo všetkých strán. Urobia sa RTG snímky a tiež detailné fotografie všetkých zubov a následne sa dáva vypracovať konkrétna liečba so špecifikáciou všetkých krokov – tzv. liečebný plán. Ten určí, aký dlhý čas budem Invisalign nosiť a koľko dláh vymením. Aktuálne teda čakám na hotový liečebný plán a ideme na to! Už sa neviem dočkať.

Love, peace and beauty

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.