.spolupráce v online svete & ružová sukňa

0 Flares 0 Flares ×

Nepochybujem, že ste si o spolupráci s blogermi/influencermi/celebritami už čo-to v internetových vodách prečítali. Neraz som o tom písala tu na blogu aj ja, takže môj názor na túto problematiku do istej miery poznáte a zároveň nevylučujem, že dnes napíšem niečo, čo som už niekedy napísala (či povedala). 🙂 Blog robím už takmer 9 rokov a za tie roky som čo-to odpozorovala alebo sa niečo naučila. Verím, že nikoho neurazím, ak sa dnes o nejaké skúsenosti či pozorovania s vami podelím a odprezentujem ich. Napokon, možno niekomu pomôžu – či už klientom a agentúram pri výbere vhodných ambasádorov, blogerom pri výbere spoluprác, do ktorých pôjdu alebo sledovateľom, ktorí ich možno začnú vnímať menej (alebo naopak, viac) kriticky.

V pondelok som bola hosťkou na podujatí od CONNECT v KC Dunaj s názvom Noc Social Marketingu. Tu som prednášala a prezentovala môj pohľad na to, ako funguje či nefunguje product placement, respektíve honorované spolupráce na sociálnych sieťach. V daný deň som na Instagrame spustila anketu, v ktorej som chcela počuť váš názor na spolupráce. A síce, či ich vnímate, či vám vadia a či je pre vás dôležité, aby boli označené. Veľmi si cením, že ste sa zapojili a niektorí/niektoré z vás ste mi k tomu aj napísali pár riadkov konkrétnejšie. Celkovo, musím povedať, že som bola veľmi príjemne prekvapená výsledkom ankety. Keď som sa vás pýtala, či vám spolupráce na sociálnych sieťach vadia, čakala som, že to bude 50 na 50, no prekvapivo, až nejakých 75% z vás uviedlo, že vám nevadia – čo ma teší, pretože spolupráce podľa mňa nie sú zlo. O tom viac však neskôr.

Označenie spoluprác

Písali ste, že je pre vás dôležité, aby bola spolupráca náležite označená. Ideálne na začiatku príspevku. S tým plne súhlasím, pretože si myslím že je to fér ako voči vám, tak aj voči klientom. (I keď, je pravda, že niektorí klienti vyslovene nechcú, aby sa ich spolupráca „priznávala“, no v takomto správaní ja osobne zmysel nevidím a pôsobí skôr kontraproduktívne.) Pokiaľ je spolupráca označená, vy ako čitateľ sa môžete rozhodnúť, či si daný príspevok prečítate/akceptujete/preskočíte. Rovnako, vďaka označeniam vidíte, ako často má daný bloger spolupráce, akého sú charakteru a ako si s nimi vie poradiť. Plus, je to bez pochýb výhoda aj pre klientov, pretože vidia, k čomu daný človek inklinuje a či si dokáže v obsahu držať istú líniu.

Ako blogerka by som s označením spolupráce nemala mať absolútne žiadny problém. Predsa, keď idem s niekým do spolupráce, idem do nej dobrovoľne a z vlastného presvedčenia – logicky by som potom nemala mať problém s tým, že ju viditeľne označím slovne či cez nejaký špecifický hashtag. Mimochodom, toto je tiež dobrá „téma“ – fascinuje ma, ako sa niektoré blogerky snažia spolupráce zakamuflovať schovaním slovíčka AD do splete iných hashtagov, prípadne sa tvária, že to spolupráca vlastne vôbec nie je. Hlavným problémom je podľa mňa skutočnosť, že to nemá kto „regulovať“, a síce, kým nebudú na náležitom označovaní spoluprác v online priestore trvať klienti, stále budú spolupráce zahalené rúškom tajomstva.

Ja sama sa viem na spolupráce pozrieť z niekoľkých uhlov pohľadu. A síce, ako „influencer“ (viete, že to slovo nemám rada, však?) či bloger, ktorý do takýchto spoluprác ide a tiež ako zákazník či sledovateľ, ktorý tieto spolupráce vníma u ľudí, ktorých sleduje. Mne osobne spolupráce ako sledovateľovi nevadia, pokiaľ nie sú robené príliš prvoplánovo a sú náležite označené. Dokonca mi ani nevadí, ak sa objavujú častejšie, pokiaľ to ten človek zvláda po vizuálnej a obsahovej stránke.

Príliš veľa, príliš okato…

Najčastejším dôvodom, prečo vám spolupráce prekážajú, je fakt, že ich je veľa. Či už u daného influencera alebo všeobecne v priestore – zväčša vtedy, keď značka spustí hromadnú kampaň u desiatky influencerov a vám produkt začne liezť na nervy ešte skôr, než si ho vôbec stihnete v obchode všimnúť. A ja tomu úplne rozumiem – aj mne to vadí. Dokonca sa mi už aj raz stalo, že som spoluprácu oľutovala, pretože som sama cítila, že je daného produktu v jednom momente príliš veľa. Niekedy to však ani ja sama neodhadnem, priznávam. Podľa mňa je veľmi dôležitá rovnováha. Vedieť si „vypočítať“, koľko spoluprác si môžem dovoliť, v porovnaní s tým, koľko „natívneho“ obsahu tvorím.

Písali ste, že nemáte radi, ak je spolupráca príliš okatá a prvoplánová. Plne sa stotožňujem, pretože si myslím, že práve spolupráce by mali človeka kreatívne posúvať vpred (viac o tom píšem nižšie) a mali by byť pre neho výzvou. Pokiaľ viem, že danú spoluprácu nedokážem kreatívne spracovať, tak ju jednoducho prenechám niekomu inému. Áno, nie vždy sa dá byť inovatívny a tvorivý – aj ja mám dni, počas ktorých ma absolútne nič nenapadá a vrcholom môjho snaženia je napokon len bezduchá selfie o zrkadlo. Ale pokiaľ je takáto selfie výstupom každej spolupráce, tak to pre mňa osobne stráca zmysel. Ak by som bola klient, takýto obsah by som nechcela a nezaplatila. Som totiž názoru, že klient si nekupuje reklamu, ale obsah – nejakú hodnotu v podobe myšlienky, fotky alebo videa, ktorá ukazuje nový pohľad na jeho produkt a posúva ďalej istú skúsenosť.

No a pár z vás tiež napísalo, že spoluprácam neveríte. Toto ma, úprimne, trochu prekvapilo. Ja viem, ľudia sú dnes schopní všetkého – dokonca aj napísať recenziu bez toho, aby si produkt vyskúšali. Ja osobne však v blogeroch vidím práve tie dôveryhodné duše, na ktoré sa môžem obrátiť, pokiaľ chcem úprimný názor. Možno vo vás vyvoláva nedôveru práve fakt, že málokedy počujete od blogerov „zlé slová“ na produkt či službu. Podľa mňa je to však z toho dôvodou, že bloger si jedoducho nevyberie takú spoluprácu, o ktorej vie, že nedopadne dobre. Chválime produkty, ktoré nám vyhovujú. A tie, čo nám nevyhovujú, jednoducho neriešime.

Prečo (nie) sú spolupráce dobré?

Pre mňa sú platené spolupráce výborným nástrojom na posúvanie obsahu. Sú hnacím motorom a motiváciou. Totiž, keď robím obsah pre klienta, dávam si na ňom záležať. Samozrejme, dôraz kladiem aj na klasické príspevky, ale v tomto prípade je to ako v práci. Keď máte nad sebou šéfa, ktorý očakáva výsledok, chcete to urobiť čo najlepšie. No a ja ako bloger (či influencer, ak chcete) , mám šéfov hneď dvoch – vás ako čitateľov/sledovateľov a tiež klienta/značku. Chcem uspokojiť oboch a k tomu ešte aj seba samú, keďže mám na seba isté nároky.

 Snažím sa do toho čo najviac ponoriť a byť kreatívna. Skúšam, či sa dá téma odprezentovať netypicky (pokiaľ je to možné a mám na to aktuálne kapacitu) a či to vieme odfotiť/natočiť inak. Dôležitá je pre mňa autentickosť a najmä, nech v spolupráci vidíte kúsok môjho ja. Trochu ma mrzelo, keď sa mi v ankete niekto vyjadril: „Nemám spolupráce rád, pretože na nás influenceri zarábajú!“ Ja viem, ťažko takého človeka presvedčím o opaku, a síce, že všetko potrebuje čas a energiu a že keď mi za to niekto raz za čas zaplatí, nie je to o tom, že by som na ňom zarábala, ale o tom, že značka mi tým dáva možnosť rásť (skutočnosť, že vašich peňazí sa to nijako nedotkne, je snaď viac než jasná).

Product placement či content marketing je v online svete úplne bežná vec. V zahraničí funguje perfektne a ľuďom, ktorých sledujem, verím. Ak vidím, že majú spolupráce so značkami, teším sa z toho. Pretože neraz som vďaka nim objavila úplne nové produkty, miesta či kúty sveta.

Od blogera/influencera by ste mali dostať úprimný názor na vec. Klient vie, že ak ide do spolupráce, „kupuje“ si reálny názor na jeho produkt, nie chválospev. V prvej vete som napísala „by ste mali“, pretože sama som si vedomá, že niektorí influenceri k nám nie sú úprimní (a vlastne ani k sebe). Ja si však myslím, že to viete u daného človeka rozpoznať, či ten produkt naozaj pozná, používa a či je s ním spokojný. Ja napríklad nikdy nejdem do spolupráce, ktorá mi nie je sympatická. Vyberám si spolupráce so značkami, ktorým verím, prípadne také, na ktoré som zvedavá a dlho som sa k danej značke nemohla z rôznych dôvodov dostať. Spájam sa so značkami, s ktorými som stotožnená, takže sa stane naozaj len výnimočne, že mi niečo nesadne.

Nie, ďakujem, o spoluprácu nemám záujem

Bolo ťažké naučiť sa povedať NIE. Veľakrát som sa cítila previnilo – predsa, nechcela som človeka, ktorý si buduje obchod(ík) krok po kroku, raniť. Ale nedá sa to. Nedá sa brať všetko, nedá sa kývnuť na každú spoluprácu (hej, aj také blogerky či influencerky sú), nedá sa zavďačiť všetkým. A napokon, tiež nemusím mať všetko na svete. Čo si ma má nájsť, to si ma nájde, nie? 🙂

 Všetko, čo vám tu píšem, myslím úprimne a nie je to len o tom, že to píšem, lebo mi za to niekto zaplatil. Píšem to, lebo to tak chcem a lebo to tak cítim. A mimochodom, netreba úplne za všetkým vidieť vždy spoluprácu. Ja tiež mnohokrát označujem či prelinkujem aj veci, ktoré nemám v rámci spolupráce, no jednoducho chcem, aby ste si ich vedeli nájsť a aby ste sa nemuseli pýtať (pretože viem, že sa budete). To, čo robím, robím, samozrejme, primárne pre seba – pretože ma to baví, napĺňa, učí a v neposlednom rade aj živí. Ak by som to však nerobila aj pre vás, pravdepodobne by ste tieto riadky práve teraz nečítali. Mám veľakrát pocit, že si rozumieme a že sme fajn komunita. Milujem čítať vaše komentáre, sledovať, ako (a či) reagujete, písať si s vami či sem-tam konverzovať na ulici. Tieto naše interakcie ma nesmierne bavia a dúfam, že si ich spolu ešte nejaký ten piatok užijeme.

Outfit/Ružová sukňa

Tento outfit je jeden z tých, ktorých sa počas jesene neviem „nabažiť“. Skladaná sukňa, kožené členkové topánky, bundička a body – to je kombinácia, ktorá ma nikdy neprestane baviť. Sukňa mi do šatníka pribudla asi pred mesiacom. Síce už jednu ružovú skladanú mám (veď viete, nosila som ju celé leto), chcela som na jeseň/zimu takú, ktorá bude o čosi hrubšia a táto do mojej predstavy dokonale zapadla. Ani som nečakala, že sa mi k nej bude toto body tak hodiť! Doplnila som ich silónkami s hviezdičkovým vzorom a strieborno-ružovými detailami v podobe šperkov od Tous.

A to je hádam odo mňa dnes aj všetko. Ak vás ešte niečo konkrétne zaujíma alebo potrebujete s niečím poradiť, viete, kde ma nájdete. 🙂

Foto: Peter Antal

Topánky: CCC, Silónky: Calzedonia, Sukňa: NA-KD (dostupná online v tomto odkaze, s kódom ivankaxnakd“ 20% zľava), Bunda: Forever 21, Kabelka: TOUS, Body: Victoria’s Secret, Čiapka: Bershka, Šperky: TOUS

Love, peace and fashion

 

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.