.Pure Skin Camp & Eucerin

0 Flares 0 Flares ×

Sú témy, o ktorých sa rozpráva veľa. No niekedy sa o nich rozpráva toľko, až človek stratí prehľad a vo všetkých tých informáciách má poriadny zmätok. Mne sa to stalo s témou „akné“. Vzniká len v puberte alebo aj neskôr? Môžu za to hormóny alebo zlá kozmetika? A čo strava? Ktorý produkt ma vylieči? Tlačiť či netlačiť vyrážky? A prečo? Nasávala som toľko informácií, až som z toho bola úplne mimo a nevedela som, čo je pravda a čo lož, čo funguje a čo je len výmysel. Keď ma značka Eucerin pozvala na ich PureSkinCamp s produktami Dermo Pure v Rakúsku, potešila som sa, pretože to z programu vyzeralo, že si to konečne v hlave upracem a budem mať o akné jasno. Takto pred mesiacom som teda nastupovala do lietadla smer Mníchov, aby som zistila, prečo mám na čele vyrážkových kamošov.

Ja & problematická pleť

Nikdy som nemala krásnu pleť – respektíve mala, ale to bolo ešte pred pubertou, takže si to ani poriadne nepamätám. Vždy ma „trápili“ vyrážky, ktoré sa občasne objavili na rôznych miestach na tvári. V tom čase to bol „koniec sveta“, pretože som mala pocit, že tú vyrážku na čele vidí celý svet. Och, čo by som len dnes dala za jednu vyrážku na čele! 😀 Okolo osemnástky sa mi začali tvoriť malé vodnaté vyrážky na hrudníku. Nedali sa vytlačiť, boli zapálené a ak som ich náhodou vytlačiť skúsila, ostala po nich hlboká jazva. S maminou sme sa proti tomu snažili bojovať všemožne – skúšali sme najrôznejšie mastičky, krémy či oleje. Kožná mi dokonca predpísala nejakú silnú mastičku, ktorou som si vyrážky lokálne potierala. Po pár týždňoch zmizli, no po čase sa vrátili späť, tento raz aj na krku, ramenách a na chrbte. Neskôr som odpozorovala, že vyrážky sa mi tvoria po nastriekaní parfému a po zvýšenej fyzickej aktivite kvôli potu, tkanine a prachu. A tak som prestala používať parfém, respektíve začala som si ho striekať do vlasov a na oblečenie, omnoho viac dbala na sprchovanie hneď či tesne po tréningu so správnym mydlom a na výber materiálov pri športovom oblečení. Vyrážok som sa úspešne zbavila.

Moje výraznejšie problémy s vyrážkami na tvári však začali minulý rok pri písaní bakalárky. Stres, zlá strava a neustále chytanie sa za hlavu (keď sa učím alebo sústredím, často si chytám tvár a nevedomky „rýpem“ všetko, čo mi príde po ruku) spôsobili, že sa mi na oboch lícach vyhádzala nepekná krupica vyrážok. Nevedela som sa jej zbaviť, vyrážky som si tlačila, ostávali po nich jazvy a stále sa tvorili nové. Opäť smerovali moje kroky na kožné, čo je podľa mňa pri výraznejších problémoch s pleťou „MUST“! Nebyť toho, že som skočila za doktorom, líca mám posypané vyrážkami do dnešného dňa. Spravili mi krvný obraz – nakoľko akné môže mať spojitosť s najrôznejšími baktériami či zápalmi v tele. V mojom prípade sa potvrdilo, že tam bola nejaká baktéria, takže som (opäť raz) dostala krém a mastičku na predpis. Počas leta som ich poctivo používala a pleť sa mi dala veľmi pekne dokopy. Počúvla som aj ostatné rady kožného, pričom jedna z nich bola aj výmena tekutého make-upu za púdrový.

Včera, dnes a možno opäť zajtra…

Nedávno sa mi však začali vyrážky tvoriť opäť. Pravé líco a ľavá časť čela. Pozorovaním som sa však utvrdila v tom, že spúšťačom bol opätovne stres a strava. Prekyslený organizmus, zlá strava, veľa cukru a málo pohybu a vody. Viem, že mi nerobia dobre vyprážané jedlá. Rovnako mi škodí mlieko a s najväčšou pravdepodobnosťou aj jogurty. Keď si dám viac čokolády (tej „nepravej“), automaticky počítam s tým, že ďalší deň budem „bohatšia“ o niekoľko vyrážok. Vyrážky sa mi robia aj po dlhšom pobyte v klimatizovaných priestoroch (väčšinou po dlhšej ceste autom či lietadlom) či po zlom odlíčení. Jednoducho, budú so mnou stále, pokiaľ si nedám dostatočne pozor na všetky veci, ktoré mi škodia.

Veľmi rada by som napísala, že existuje zázračný produkt, vďaka ktorému všetky vyrážky na svete zmiznú, ale, bohužiaľ, neexistuje. Vyrážky či akné často vznikajú prienikom viacerých faktorov. Ak si všímate zmeny na svojom tele, určite ste na to prišli aj sami. No povedzme si úprimne, nie vždy si dokážeme odsledovať, ako naše telo reaguje na rozličné vonkajšie či vnútorné podnety – prostredie, psychika, kozmetika, strava, pohyb, životný štýl, atď. Je toho tak nesmierne veľa! Ja osobne si nemyslím, že existujú produkty, ktoré dokážu samé o sebe vyliečiť akné. Samozrejme, môžu nám pomôcť, no problém vďaka nim nezmizne. Sama na sebe vidím, že ak sa „vyhádžem“, je to nie kvôli make-upu a nie kvôli mydlu, ktoré som použila, ale kvôli XY faktorom, ktorých spoločný prienik narobil šarapatu.

Pure Skin Camp

Minulý mesiac som teda smerovala do rakúskeho Leogangu, aby som sa v spoločosti niekoľkých dievčat, slečien a dám z celého sveta dozvedela, čo to to akné vlastne je. Čo mi bolo na celom press tripe s Eucerinom najviac sympatické, nikto nás nenútil, aby sme mali prístup „Eucerin je najlepší na svete, vylieči vám akné!“. Samotné produkty tam boli skôr ako doplnok ku všetkým aktivitám, ktoré nám mali pomôcť pochopiť náš problém. Som nesmierne vďačná, že som mohla byť súčasťou, pretože som okrem nových priateľstiev a zážitkov získala aj nesmierne cenné informácie, ktoré mi pomohli moju pleť a procesy v nej pochopiť. Počas štyroch dní sme absolvovali niekoľko zaujímavých prednášok či aktivít a vychutnávali si krásu okolitej prírody.

Sedenie s MUDr. Reinholzom z Mníchovskej univerzity mi ukázalo, že v tom nie som sama. Chcela som vám napísať aj konkrétne čísla, koľko percent ľudí na svete trpí touto chorobou (áno, je to ochorenie), aké sú druhy a formy akné, no diár, do ktorého som si to napísala, som si nechala v Bratislave a dnes píšem z Tatier. Tak snáď mi odpustíte, ja vám o tom napíšem ešte niekedy inokedy! Ale späť k téme – MUDr.Reinholz nám vysvetlil, ako tá vyrážka vzniká a prečo si ju nemáme tlačiť doma pred zrkadlom. Zdôraznil, že ak chceme pleť vyčistiť, jedine u kozmetičky. Pri tlačení svojpomocne si totiž zbytočne ranu zanášame a vyrážku zväčšujeme. Ukazoval nám, ako lieči akné v ordinácií on a aké sú výsledky po užívaní liekov na to určených. Samozrejme, pri ľahkom akné sa medikácia liekmi neodporúča, nakoľko sa dá riešiť aj klasickou formou. Doniesol aj fotky, aby sme videli, aké výsledky má klinická liečba. Ostala som ohromená! Chalan, ktorého liečil, vyzeral po roku ako nový človek.

Každopádne, k takejto forme liečby sa pristupuje až pri vážnejšom akné. Pri mojich šiestich vyrážkach na čele či líci postačí, ak si dám pozor na to, o čom viem, že mi škodí. Doktora sme sa pýtali aj na to, či je súvis medzi akné a špecifickou stravou či nejakými potravinami. Pre mňa celkom prekvapivo podotkol, že to zatiaľ nie je 100% vedecky dokázané. Súvis medzi vznikom akné ako takým a stravou je totiž predmetom dlhodobého skúmania a zatiaľ vraj bolo publikovaných len veľmi málo štúdií, ktoré túto teóriu potvrdzujú či vyvracajú, takže záver zatiaľ nie je jednoznačný. Tiež však povedal, že podľa neho tam súvis je a s dievčatami sme sa zhodli, že potraviny ako mlieko či čokoláda vyrážky „podporujú“.

Tím Eucerin nám vysvetlil, ktorý produkt sa na čo a kedy používa a ktoré produkty sú určené na bežné čistenie vs. ako doplnok na upokojenie pri klinickej liečbe. Vysvetlili nám zloženie samotných produktov a funciu jednotlivých zložiek. Dozvedela som sa, v akom poradí je dobré produkty používať a keďže sme mali každý deň v programe ranné a večerné čistenie pleti, vytvorila som si za pár dní krásnu rutinu, ktorej sa držím aj po mesiaci. Pleť dôkladne vyčistím mydlom, následne nanesiem pleťovú vodu (ktorú som pred campom vôbec nepoužívala – ups), ktorá vyrovnáva pH a potom krém či sérum. Aktuálne používam na deň ich opaľovací na mastnú pleť, ktorý má zmaťnujúci efekt a neviem si ho vynachváliť. Inak som pred Portugalskom používala zmatňujúcu emulziu. Večer nanášam regeneračné sérum.

Absolvovali sme psychologický workshop s Anouk Visser, kde sme preberali, aký má akné dopad na naše sebavedomie a prečo by sme sa ním vôbec nemali trápiť. Je pravda, že veľa vecí, ktoré odzneli, som vedela už predtým, no bolo fajn počuť ich aj od niekoho iného. Zároveň bola pre mňa veľmi zaujímavá informácia, že je vedecky dokázané, že na nás ľudia pri bežnom kontakte vôbec nepozerajú detailne, ale ako na celok. Skôr si všímajú našu komunikáciu a správanie, než náš zovňajšok a vyrážku ne brade. (Podľa mňa však táto teória neplatí na rande. :D) Mali sme hodinu jógy, HIIT tréning či nutričný workshop s Larn McShane. A veľkým zážitkom bol aj make-up workshop s Ninou Park, ktorá mala neskutočné vyžarovanie. Čo sa informácií týka, tak by som len v krátkosti zrhnula, že je dôležité mať čisté štetce, pravidelne ich umývať/prať a používať toho na tvár menej. To sú asi také tri najhlavnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú problematickú pleť. Ja odkedy vôbec nepoužívam make-up, mám pleť omnoho krajšiu. Vyrážky zakryjem jemnou vrstvou korektoru a tvár následne prepúdrujem.

Hotel Puradies, v ktorom sme boli ubytovaní, bol nádherný! Krásne to atmosférou korešpondovalo s celým pripraveným programom a ja som nesmierne rada, že som mala konečne možnosť vidieť rakúske hory aj v letnom období. Och, ako perfektne nám varili! Napokon, spravila som z „výletu“ aj menší video zostrih, ktorý nájdete pod článkom. Pôvodne to chcel byť vlog, ale po prílete som zistila, že som si so sebou nevzala mikrofón, takže je z toho skôr také „mood“ video. 🙂

 

Každý z nás je iný. Každý organizmus reaguje úplne inak a to si treba uvedomiť. Samozrejme, sú isté prvky, ktoré sú „kľúčové“, no to, čo pomôže jednému, nemusí pomôcť druhému. Obzvlášť, ak sa bavíme o ochoreniach. Vidíte, ja môžem zjesť tri torty na posedenie a nepriberiem, no odrazí sa mi to na pleti. Niekto zje z koláča jeden kúsok, priberie, no pleť má ako bábätko. Je to všetko o tom, ako reaguje naše telo. Čo je teda pri akné podstatné? Z môjho pohľadu je dôležité „spoznať sa“. Odpozorovať si, čo mi vyhovuje a čo mi nevyhovuje. Dôležité je však určite piť veľa vody, hýbať sa (aspoň nejako minimálne), chodiť na čerstvý vzduch, jesť zdravo a vyvážene (zelenina, ovocie, orechy, ryby,…), snažiť sa eliminovať stres, upratať si v hlave a dbať na správne a dôkladné čistenie pleti (ráno aj večer). A prosím vás, ak máte vyrážku, vyrážky či akné, nehanbite sa za to. Viem, že sú ľudia, ktorých trápia omnoho horšie formy akné. A viem, že každý z nás vidí tie svoje vyrážky ako tie najhoršie na svete. Týmto článkom som vám len chcela ukázať, že v tom nikdy nie sme sami a všetci bojujeme s našimi malými-veľkými problémami. Niekedy sú dni lepšie, inokedy horšie. Musíme sa naučiť spoznávať vlastné telo a nájsť si, čo nám vyhovuje. Držím nám v tom palce, pretože to vôbec nie je jednoduché!

Foto: ja & Veronika

Love, peace and beauty

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.