nude & leo.

20150626-0009

 

Cítite to? Pravé leto klope na dvere! Školopovinným dnes skončila škola (krásne prázdniny prajem) a mne je aj celkom ľúto, že už nechodím na strednú. Tá bezstarostnosť a istota. Fixný denný režim, prázdniny od-do, povinnosti od-do, obed, prestávky, domáce úlohy, zošity a peračník plný ťahákov… Som človek, ktorý má rád dni naplánované do poslednej bodky. Všetko nalinkované, rozplánované, zaplatené, vybavené. Nemám rada neistotu a keď neviem, čo príde, idem sa zblázniť. Snažím sa byť vždy pripravená a mať vo všetkom prehľad. Síce som sa za určitých okolností naučila i improvizovať a nemám s tým problém, stále mi to viac vyhovuje „diárovo“. Vo všetkých smeroch je to jednoduchšie a najmä, ekonomickejšie. Na strednej to bola hračka, lebo každý deň v týždni mal viac-menej rovnaký scenár. Teraz to už bolo o čosi ťažšie, keďže školu som mala iba tri dni v týždni a aj tak v tom bol chaos. Počas semestra by som sa však bez diára nepohla ani na krok.

Mne začína to „moje“ leto hneď, ako sa zbalím, vytlačím všetky potrebné dokumenty a uzavriem rozpísané dokumenty a texty. Mám na to teda ešte pár hodín, tak sa idem do toho pustiť. (: Dnes s jedným z posledných outfitov zo Slovenska (mám v zálohe ešte dva- to viete, kým sa asimilujem, môže to trochu trvať). Overal sa stal neoddeliteľnou súčasťou môjho šatníka a nemôžem si ho vynachváliť. Jediným mínusom takých kúskov je chodenie na záchod, ale všetko sa dá vyšpekulovať, všakže? Čím ďalej, tým viac som si obľúbila klasické šľapky, ktoré sú momentálne dostať naozaj všade! Ja mám tieto moje so skvelou vysokou platformou z Rely v Poprade a sú bezkonkurenčné. Veľmi pohodlné a skombinovateľné s čímkoľvek, na čo si zmyslím. Retiazku vo vlasoch mám odtiaľto a musím priznať, že som mala naozaj problém s jej umiestnením do vlasov. 😀 Stále sa mi do nej totiž nejako zavadili a vyzerala som ako hríbik. Po desať minútovom boji som však nad ňou vyhrala a držala na svojom mieste po celý deň.

Prajem pekný deň! (:

20150626-0041 20150626-0039-horz 20150626-0002

 

V rámci spolupráce s Daylong by som Vám aj dnes rada čosi užitočné zreferovala. Viete, čo je to SPF a ako ovplyvňuje ochranu pokožky? SPF sú tri písmená, s ktorými sa stretávame u sezónnej kozmetiky v lete prakticky každý deň. (Dokonca i pri make-upe či BB krémoch!) Automaticky predpokladáme, že čím je číslo pri skratke vyššie, tým je ochrana pred slnkom účinnejšia (a my sa menej opálime, všakže). Keby to však bolo také jednoduché, nevídali by sme na pláži toľko spálených krkov a pliec. Vysoké číslo SPF samo o sebe totiž nezaručuje spoľahlivosť ochrany pred slnkom. Z päťdesiatky sa veľmi ľahko môže stať dvadsiatka, ak sa prípravok nenatrie v optimálnom množstve. Kľúčom k „nepriestrelnej“ ochrane pred UV lúčmi je ozrejmiť si, čo presne sa skrýva pod skratkou SPF a aká násobilka prináleží k číslam na obaloch fotoprotektívnej kozmetiky. Každá pokožka má individuálne nastavený slnečný budík. Keď zazvoní, treba spozornieť, koža v tom momente prestáva byť prirodzene chránená a potrebuje pomoc zvonku. Reč je o čase, za ktorý dokáže naše telo odolávať UV lúčom bez toho, aby došlo k poškodeniu. Tento čas, známy ako minimálna erytémová dávka, je určený fototypom.

„Bledšie fototypy, jednotky alebo dvojky, sa spália už za desať minút,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Katarína Poláková, PhD. Vyššie fototypy dokážu slnečné lúče blokovať o čosi dlhšie, „ale ak idem do práce desať minút pešo po slnečnej strane chodníka a som veľmi svetlunká, ryšavá, pehavá, mala by som sa určite natrieť,“ radí lekárka. Číslo SPF (sun protection factor – faktor slnečnej ochrany) vyjadruje násobok minimálnej erytémovej dávky, alebo ešte jednoduchšie –  udáva, o aký čas dokážeme vyčerpanie minimálnej erytémovej dávky oddialiť. Nie je to žiadna ťažká matematika, keď celý systém počítania aplikujete na konkrétny príklad. Máte blond vlasy, modré oči, svetlú pleť a slníte sa pri mori? Po približne desiatich minútach spozorujete, že koža červená a cítite, že štípe. Svoju minimálnu erytémovú dávku ste si vyčerpali. Ak by ste použili napríklad Daylong Extreme SPF 50+, predĺžili by ste čas ochrany pokožky z desiatich minút päťdesiatnásobne, teda na päťsto minút – a máte po starostiach. Ale…Naozaj až päťsto minút?  Skutočne sa stačí natrieť len ráno a celý deň si užívať na pláži či na horách? Nie celkom. Spomínaných päťsto minút sa totiž vzťahuje na ideálne podmienky, ktoré sa v realite sotva darí naplniť. V priebehu dňa sa môžeme napríklad sprchovať a ak pri tom použijeme tekuté mydlo, ochranná látka z opaľovacieho krému sa z veľkej časti zmyje. Takisto z ochranného faktora „odčerpá“ aj výrazné potenie pri plážovom športovaní a trenie osuškou. Nič preto nepokazíme, ak natretie niekoľkokrát denne zopakujeme.

Dôraz treba klásť aj na samotné natieranie. Zahraničné prieskumy naznačujú, že až dve tretiny z nás si  nanesú menej opaľovacieho krému, ako je jeho odporúčané množstvo, čím nevedomky znižujeme SPF faktor. (Alebo sa natrú nedokonale, čo sa mi stáva pomerne často a potom vyzerám ako dalmatín, pretože ma spáli len v určitých častiach.) Viac užitočných informácií o ochrane kože nájdete na www.daylong.sk.

 

20150626-0037-horz 20150626-0005 20150626-0001 20150626-0031-horz

 

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Martin Krystýnek

Topánky: Rela, Overal: Glamorous, Sveter: z USA, Taška: Vintage, Retiazka do vlasov: Lucluc

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.