nedeľný. lupáčky so slivkovými povidlami.

0 Flares 0 Flares ×

Síce dnes o čosi (dosť) neskoršie, než v akúkoľvek inú nedeľu, no predsa! Dnešná je o pečení, a to hneď toho najlepšieho sladkého pokušenia na svete! Neviem, či a pod akým „menom“ ho poznáte, no dnes sme si pre Vás pripravili (spoločne s maminkou) lupáčky plnené slivkovými povidlami. Sú to najlepšie sladké rožky na svete, ktoré by som dokázala jesť na kilá a najlepšie na nich je, že sa dajú pripraviť na množstvo spôsobov, keďže ich plnku môžete obmieňať podľa chute. Priznám sa však, že ja si ich inak, než so slivkovými povidlami, vychutnať neviem. (: Tak teda, menej rečí a viac činov, nech to aj vo vašej kuchyni čoskoro veľmi tradične rozvoniava! „Kapkejky“ a „makaróny“ sú síce krásne a estetické, no čaru koláčov, ktoré vo svete veľmi populárne a známe nie sú, sa nevyrovná nič!

Na 32 kusov rožtekov potrebujeme:
1kg hladkej múky
2dl oleja
18 malých lyžíc práškového cukru
1 kocka kvasníc
6dl mlieka
štipka soli
slivkové povidla
jedno vajíčko na potieranie

_DSC0287 _DSC0289 _DSC0291

 

Postup:

Múku preosejeme do väčšej misky a pridáme štipku soli. Pripravíme si kvások. Ten nám vznikne rozdrvením kvasníc do trochy vlažného/teplého mlieka, ktoré následne osladíme 8 lyžičkami cukru. Moja mamina má super misku, ktorá je určená práve na takéto pečenie a takto pripravený kvások do neho len vylejeme, uzavrieme a pár minút počkáme, kým nakysne. Po chvíli je hotový, viečko misky sa nadvihne a kvások je krásne „napučený“. Zvládnete to však aj bez tejto zázračnej misky a postačí Vám izbová teplota. Trvá to však trošičku dlhšie, tak hlavne trpezlivo!

_DSC0297 _DSC0299 _DSC0305 _DSC0306

 

V strede múky si urobíme jamku, do ktorej vlejeme postupne kvások, olej a zvyšné mlieko. Teraz nastáva tá najťažšia časť, a to miešanie cesta. Je dôležité, aby sa všetko krásne spojilo a vznikla hladká hmota, ktorá sa od stien misky krásne odlepuje. Cesto samo o sebe je veľmi ťažké a lepivé, takže je to náročné nie len fyzicky, ale aj psychicky. Na vymiešanie cesta na buchty človek potrebuje naozaj pevné nervy! S klasickou drevenou vareškou cesto „vyhnietneme“ (t.j. cesto s vareškou podberáme od spodnej časti a prevzdušňujeme smerom dohora, nadvihujeme ho a tvoríme tak kompaktný bochník cesta). Keď sme s vymiešavaním hotoví, bochník si v strede jemne narežeme, aby sme videli, kedy cesto vykysne a jemne posypeme múkou.

_DSC0313 _DSC0323

 

Takto pripravené cesto v miske uzavrieme (ak nemáte zázračné misky, ako moja mamina, ktoré to ceste vedia vykysnúť omnoho skôr, než kysne zvyčajne, pokojne ho nechajte odpočívať v miske. Musí byť však prikryté utierkou a na mieste, odkiaľ ide teplo. Najlepšie niekde pri peci či radiátore.) a počkáme, kým nakysne.

_DSC0358

Vykysnuté cesto si rozdelíme na 4 časti a postupne jednu po druhej vyvaľkáme do tvaru kruhov. Každý kruh rozdeľujeme na 8 častí (trojuholníčky ako na pizzu), na ktoré dávame slivkové povidla. Zatočíme do tvaru rožtekov, poukladáme do vymasteného plechu a potrieme vajíčkom. Pečieme pri 180°C približne 20 minút.

Dobrú chuť!

_DSC0360 _DSC0364 _DSC0371 _DSC0374 _DSC0384

Love, peace and sweet life Ivanka & maminka

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.