Elite Bloggers – Content Marketing
Azda mi nik nebude odporovať, ak napíšem, že zdravie je v živote najdôležitejšie. Podstatnou časťou nášho bytia sú však bez pochýb aj peniaze. Keď ich máme, je život o čosi (dosť) jednoduchší a či chceme alebo nie, dokážu sa nám často postarať aj o spomínané zdravie. S peniazmi sa človeku dýcha ľahšie – môžeme si kúpiť, čo potrebujeme (alebo chceme), dokážeme byť nápomocní ľuďom v núdzi, cítime pod nohami „istotu“, vďaka ktorej sa nám ráno ľahšie vstáva.
Peniaze boli, peniaze budú?
Keď som bola mladšia, na peniazoch mi nezáležalo. Lepšie povedané, nedokázala som si predstaviť ich hodnotu – nevedela som, koľko musí človek pracovať, aby mohol mať v peňaženke sto korún, netušila som, koľko stoja v potravinách vajcia a síce som vedela, že kúpa auta či bytu nie je úplne jednoduchá a lacná záležitosť, prirodzene som to v detstve nepotrebovala riešiť a ani ma to nezaujímalo. Samozrejme, na každom školskom výlete som bola so 150 korunami od maminy frajerka! Kúpila som si za to Capri Sone, náhrdelník s príveskom, sladkú škoricovú buchtu, náušnice, pamätnú mincu a ešte aj suvenír pre maminu. Nepotrebovala som si strážiť a šetriť peniaze, pretože neboli moje. Dostala som ich na výlet a tam aj ostali…
Ako som rástla, môj vzťah a vedomosť o peniazoch sa menil. Už mi mamina nekúpila všetko, čo som chcela a tak som si z peňazí, ktoré som dostávala na narodeniny či meniny, odkladala. Po istom čase, keď sa mi nahromadil dostatok, som si kúpila to, po čom som túžila. Neskôr sme v banke založili detský účet, na ktorý som dostávala mesačné vreckové. V tomto čase som si začala intenzívnejšie uvedomovať, že to s peniazmi nie je len tak a že pokiaľ si chcem kúpiť nohavice v New Yorkeri a k tomu ešte aj tričko, budem musieť obetovať celé vreckové a už si nič viac nekúpim. To boli presne tie momenty, kedy som nad peniazmi začala rozmýšľať a bolo mi jasné, že dospelácky život nebude až taká sranda, ako som si kedysi predstavovala.
Ja a financie
Pracovať som začala v prvom ročníku na vysokej škole – dovtedy to bola len nejaká príležitostná brigáda, keďže som kvôli tanečným tréningom, spevu a gitare v ZUŠke nemala voľný čas nazvyš. S prvou prácou a životom v novom (a cudzom) meste osamote prišli prvé zodpovednosti. To, čo som si zarobila, som si začala omnoho viac vážiť a dvakrát som si rozmyslela, na čo zarobené peniaze miniem a koľko z toho si odložím. Zatiaľ sa mi celkom darí držať si financie pod kontrolou, no keďže ešte nie je moja zodpovednosť taká veľká, ide to pomerne ľahko.
Najťažšie na tom všetkom je, že treba myslieť do budúcna. Čoskoro budem musieť premýšľať nad vlastným bývaním, neskôr príde (dúfam) svadba, potom deti a všetky tie veci okolo toho. A že sa v mojom prípade čas kráti, to je asi všetkým jasné! Tí, ktorí to už máte za sebou, prípadne ste v procese, gratulujem a zároveň prajem veľa šťastia. Úprimne, ja sa toho všetkého trochu desím a vo všetkých tých hypotékach, úveroch či iných percentách a číslach mám pomerne zmätok. Všetko má však svoj čas, takže verím, že sa mi do toho podarí dostať práve vtedy, keď to budem potrebovať.
Šetrím = nenakupujem
Pre shopaholica, ako som ja, nie je vždy jednoduché myslieť racionálne. Áno, väčšinu času som zodpovedná – peniaze si starostlivo odkladám, sporím si a poctivo kontrolujem, kde a koľko míňam. Na druhú stranu, keď prídem do obchodu a vidím topánky, ktoré sa mi naozaj páčia, nedokážem odolať a poviem si: „No čo, veď tie peniaze zase zarobím a takéto ešte nemám.“ Takto sa však počas mesiaca nakopí tých topánok (či niečoho iného) viac a uvedomím si, že je čas zmeniť taktiku. Topánok mám totiž viac než dosť a naozaj nové nepotrebujem! Preto je mojím protiliekom to, že chodím do obchodov len zriedka…
Ale nebojte sa, nie je to jediné riešenie. 🙂 Dnešný článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorá je s takmer 2,3 miliónom klientov najväčšou bankou na Slovensku. Medzi klientmi sú ženy, muži, mladí, starí, pracujúci, penzisti – jednoducho celé rodiny z najrôznejších kútov Slovenska. A nakoľko je počet ich klientov naozaj rezonujúci, je vysoký predpoklad, že sa medzi vami, moje milé čitateľky a čitatelia, nachádzajú práve takí, ktorý so Slovenskou Sporiteľňou bankujú. Možno sa pýtate, prečo som sa na takúto spoluprácu dala – veď ste na blogu, ktorý má primárne zameranie na módu, tak čo to má s bankou?!
Mladosť = pochabosť?
Nuž, vysvetlenie je prosté – celý svet sa točí okolo peňazí, preto je dôležité mať ich pod kontrolou a zároveň s nimi vedieť pracovať. (Čo je v podstate riešením aj pri už spomínanom nákupe topánok.) Zo štatistík a čísel viem, že väčšina mojich čitateľov sú ľudia plus/mínus v mojom veku a vo veku, v ktorom je dnes trend založiť si rodinu – cháp od 18 do 35 rokov. Niektorí z nás sú zodpovední a zdravo šetrní, iní žijú tu a teraz a to, že majú na účte 20€ a v peňaženke 10, ich veľmi netrápi. Je to prirodzené, každý sme iný a naše hodnoty sa líšia. Jedno je však isté – pokiaľ si človek zakladá rodinu, prípadne už nejakú má, začne si omnoho viac dávať pozor na financie a narába s nimi inak.
Mojím cieľom je ukázať vám, že aj vďaka šikovným platformám z bankovníctva sa dá ušetriť – ako peniaze, tak aj čas. Že sa s nimi dá narábať jednoducho, pričom sú zároveň veľmi rafinované a bezpečné. Že mladosť sa nerovná vždy pochabosť a už dnes môžeme myslieť na to, čo bude zajtra/pozajtra/o rok bez toho, aby sme sa museli výrazne obmedzovať a strachovať. Keď som spomínala racionálny prístup k peniazom, prvou asociáciou v mojej hlave bolo práve internetové bankovníctvo a výhoda toho, že človek má svoje financie vždy na očiach. Stačí pár klikov a v prehľadných grafoch presne vidím, kde a na čo míňam moje peniaze, ako sa k nim správam a kde dokážem ušetriť. Práve vďaka online prístupu k peniazom som sa naučila, ako ich mať pod palcom.
Toto je George, zoznámte sa
Minulý týždeň predstavila Slovenská sporiteľňa ich nové bankovanie. Volá sa George a vo veľkej miere je z hľadiska vizuálu a možnosti prispôsobenia si užívateľského prostredia inšpirovaný sociálnymi médiami. Umožňuje spravovať financie online a je doplnený o mobilnú aplikáciu George Go, ktorá nahrádza doterajšie aplikácie Účty a Platby. V porovnaní so starým internetbankingom je modernejší, jednoduchší a „user friendly“ ako pre mladých, tak aj pre staršie generácie. Zároveň predstavuje digitálnu platformu, ktorá sa bude časom vyvíjať a prinášať nové služby.
Keď som sedela so Štefanom Frimmerom v centrále Slovenskej Sporiteľne, pár týždňov predtým, než sa oficiálne spustila ich nová online platforma elektronického bankovníctva, videla som v jeho očiach nadšenie a zároveň rešpekt. Rešpekt a tiež očakávanie z toho, ako a či si ich klienti zvyknú a aká bude ich reakcia. Ono to tak už býva, že ľudia sa nových vecí buď boja, alebo ich prijímajú s nadšením. Verím, že väčšina z vás je v druhej skupine, no ak sa náhodou nachádzate v prvej, nemusíte mať obavy – George sa dá pohodlne vyskúšať v demo verzii, takže predtým, než na neho finálne prejdete, sa s ním môžete najskôr zoznámiť. Nadšenie však bolo omnoho väčšie, než daná obava – rozprával mi o tom, ako dlho trval vývoj takejto platformy, s koľkými nástrahami sa museli vysporiadať a ako sa tešia, že budú pre klientov modernejší a ešte viac užitočnejší.
Aké sú výhody Georgea?
Ja som si detailnejšie porovnala starý a nový internetbanking a musím povedať, že je to veľmi pekný posun! Pôsobí veľmi sviežo, prehľadne a nadčasovo. Celé užívateľské prostredie je jednoduché na ovládanie a spravovanie a verím, že si s ním dokážu poradiť aj ľudia, ktorí nie sú až tak veľmi internetovo zdatní. Inak, v tomto smere „internetovej užívateľskej gramotnosti“ ma celkom fascinuje, ak sa niekto rozčuľuje, prečo nie je to a ono rafinovanejšie – sama viem, už len podľa toho, čo mi píšete a s čím potrebujete poradiť, že veľa ľudí má problém so základnými činnosťami v internetovom priestore – niekto dokonca nevie ani vyhľadávať cez Google. Kľúčom k úspechu je na internete určite jednoduchosť, čo je aj prípad Georgea.
Z hľadiska prehľadnosti ponúka náhľad do všetkých častí finančných pohybov. Po prihlásení človek pekne vidí svoje karty, úvery alebo sporenia usporiadané a vizuálne rozlíšené. Po prvej zadanej transakcii vytvára automaticky adresár s menami, čím sa do budúcna veľmi uľahčuje ako orientácia, tak aj samotná platba a čas, ktorý jej človek venuje. Dá sa v ňom vyhľadávať cez konkrétne meno, sumu či slovo. Celý vizuál si môže človek prispôsobiť a personalizovať. K účtu sa dá priradiť fotka a meno, jednotlivé karty sa dajú premiestňovať a farebne odlíšiť. Celé tô pôsobí veľmi dobre a je super, že si ho človek môže „ušiť“ na mieru pre seba. Ak sa náhodou budete cítiť zmätene, George ponúka dokonca „tutorials“ – otáznik v pravej spodnej časti obrazovky. Dajú sa kedykoľvek spustiť – nájdete v nich potrebné vysvetlenia a názorné ukážky.
George – prečo nie Jurko či Maťko?
Taká menšia „pikoška“, prečo sa George volá Geroge a nie inak. Pred 100 rokmi vynašiel letec Lawrence Sperry prvého autopilota vôbec a dal mu meno George. George je teda niečo ako autopilot, ktorý užívateľa bezpečne prevedie elektronickým bankovaním. Šikovný to chlapík, čo poviete?
Mimochodom, do budúcna by som pre vás rada pripravila ďalšie témy, ktoré budú hĺbkovejšie zamerané na financie. Predsa, je dôležité sa v tomto smere vzdelávať a dostať sa k informáciám, ktoré sú zrozumiteľné a praktické. Neviem celkom zaručiť, že sa mi to podarí, no posnažím sa! Aj pre mňa osobne je veľmi dôležité vedieť o takýchto témach viac – pokiaľ človek nemá v rodine bankára či ekonóma, svet financií je guláš! V časopisoch pre ženy sa o tom, kedy je pravý čas vziať hypotéku a kúpiť dom, nedočítate. Rovnako vám tam nenapíšu, na čo slúži sporenie a kedy je fajn s ním začať. Dobre, v HNkách či Trende si o tom prečítate, ale povedzme si úprimne, kto z nás si ich kupuje pravidelne a rozumie všetkému, o čom píšu?
Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou Sporiteľňou.
Love, peace and life
bankova appka ktorej k pristupu k mojmu bankovemu uctu staci pinkod? velmi bezpecne 😀 seriozne … staci pozriet prispevky „uzivatelov“ ktory si ho stihli zo store a hned viem na com som. ani mi netreba citat tieto nic nehovoriace reklamne vety.
Dobrý večer,
máte vôbec stiahnuteho Georga ? Na prístup k bankovému kontu totižto musíte zadať 6 miestny kód a nie pin kód .
Názory užívateľov su rôzne . To je pravda . Ja osobne som s novou aplikáciou spokojná a nemam žiadnu spoluprácu so slsp.
Pekný večer
Ja mám skúsenosti s troma rôznymi bankami a žiadna odo mňa nechcela nič viac, než moje prístupové kódy (alebo PIN kódy v prípade appky). Je to asi skôr o užívateľských preferenciách a o tom, čo od toho očakávaš. Ja osobne som napríklad nikdy nevyužívala otváranie aplikácie odtlačkom prsta – to som si napríklad všimla, že veľa ľudí kritizuje a že im to chýba. Samozrejme, niekto by to asi privítal, ale mne osobne by to bolo zbytočné. Ale – beriem, každému vyhovuje niečo iné. Ono, toto je „živý organizmus“, čo znamená, že sa bude časom dopĺňať a meniť. Ak sa ľudia ozvú, čo im chýba, zapracujú na tom. Nie je to jednodňová záležitosť, takéto zásahy sa nedajú spraviť cez noc, takže je pochopiteľné, že to potrvá. Dámy, majte krásny deň a nevzrušujte sa zbytočne 😀 :*
Neviem, prečo sa mám na takomto príjemnom fóre zaoberať nejakým “ Georgom“. Stačí, že sa to na nás valí z TV reklám a pod. SLOVENSKÁ sporiteľňa a GEORG!!! ale áno prečítala som si, že prečo, ale aj tak…Venujme sa móde, vareniu, kozmetike, veciam, pri ktorých vypnem (e) a relaxujem (e). A Ivanka nezabudnite na vetu, ktorou ste tento článok začínali.
Vcelku rada som si pozerala Vaše príspevky, ale pokiaľ tu mám čítať hĺbkové štúdie o finančníctve, tak ďakujem. Áno ja viem „pro jedno kvítí – slunce nesvítí“.
Pekný deň!
Áno peniaze hýbu svetom,
Pekný deň Zuzka. Samozrejme, tento blog (resp. fórum, ako ste to pekne nazvali) bude stále primárne o móde a príjemných ženských veciach. Myslím však, že nie je zlé využiť tento priestor aj na vzdelávanie – chodí tu veľa mladých ľudí a z toho, čo mi píšu, im nejaký článok z blogu neraz pomohol či poradil. Články nepíšem odborne, snažím sa to poňať vždy ľudsky a tak, ako chcem, aby to niekto vysvetlil mne. Bola by škoda, ak by sme sa zaoberali stále len porvchnými vecami. Áno, tie sú skvelé, pekné a človek si pri nich oddýchne. Ale….Netrúfam si odhadnúť, koľko máte rokov, čo máte za sebou, atď – len viem, že veľa mladých ľudí, vrátane mňa, má v témach ako hypotéka, úver, kúpa vlastného bývania, atď. zmätok. Možno to vy už máte za sebou, možno sa v tom orientujete, možno s tým pracujete – neviem. Keď už som však s ľuďmi so SLSP v kontakte, prečo to nevyužiť na to, aby som získala čo najviac zrozumiteľných informácií? Samozrejme, teraz nebudem písať, že choďte do SLSP, lebo tam majú najlepšiu hypotéku – skôr z toho pohľadu, čo to vlastne je, aký je rozdiel medzi hypotékou a úverom, aké sú riziká, na čo si dávať pozor, kedy je správny „čas“ a podobne. Samozrejme, ak má niekto v rodine niekoho, kto si úver či hypotéku bral, môže sa opýtať jeho – ale nie každý to má takto. Nebojte sa, nebude tu taký článok každý mesiac! Ale sú veci, ktoré mňa osobne zaujímajú a rada sa o ne podelím. 😉 Naopak, pokiaľ sú témy – napr. z módy či kozmetiky, ktoré zaujímajú vás a chceli by ste ich tu vidieť, budem len a len rada, pokiaľ mi ich napíšete a ja sa pokúsim niečo pripraviť. 🙂