.doma je doma & LOOSA

0 Flares 0 Flares ×

Už štvrtý rok sa môj domov nachádza súčasne na dvoch miestach naraz. Niekedy je to stresujúce, z času na čas únavné, vždy to však má svoje výhody a oba mám rovnako rada. Keď som sa po prijatí na vysokú školu sťahovala do Bratislavy, vôbec som nevedela, čo čakať. Na rytmus mesta som si však rýchlo zvykla a uličky pod hradom či v starom meste som si zamilovala hneď po tom, čo som objavila všetky ich tajné kúty. Tri roky som bývala v centre a atmosféra, ktorá v tých uliciach panovala, bola presne taká, akú by som si chcela najbližšie roky vychutnávať.

Cez týždeň rýchlejší rytmus, počas víkendu absolútne ticho. Všetko na dosah ruky a čo bolo na bývaní v centre úplne najlepšie, kamkoľvek som smerovala, mohla som ísť pomerne dlhý čas pešo a keď sa mi už nechcelo, nasadla som na električku, ktorá ma doviezla takmer všade. Dokonca bez prestupu! Ako bonus príjemné podniky v každej druhej uličke. Samozrejme, s parkovaním to bolo o čosi horšie, no to je v Bratislave počas týždňa takmer vždy. Napokon, aj vďaka bývaniu v meste som sa naučila parkovať pozdĺžne pomaly so zaviazanými očami.

Bratislava

Teraz bývam v Petržalke a síce je to len „na skok“, respektíve cez rieku, lokalita, kde bývam, má úplne iného ducha. Nie je zlá, býva sa mi tu dobre a zvykla som si rýchlo, ale pravdu povediac, niekedy mám pred ňou rešpekt. Aby som bola presná, nie pred „našou“ lokalitou či ulicou, ale pred Petržalkou samotnou. Pôsobí na mňa…Neviem, nedokážem to ani poriadne pomenovať. Mám to tu rada, nemôžem povedať krivé slovo, keďže som nemala žiadnu negatívnu skúsenosť, ale niekedy sa tu cítim, akoby mala za malú chvíľu začať scéna z post-apokalyptického filmu. Bytovky mi tu pripomínajú veľké včelie úle, všetko vyzerá veľmi podobne a v prvých týždňoch som mala pocit, že cesty sú čistý labyrint. Samozrejme, všetko je o zvyku, no tie včelie úle vidím stále. 🙂

Keď mám voľnú chvíľu a prichádzam domov autom, zvyknem ísť inou cestou a jazdiť cez rôzne časti, nech mám ako-taký obraz a záchytné body. Pozorujem, kde sú aké podniky, ako vyzerajú jednotlivé bytovky a ich okolie, čo všetko Petržalka ponúka. Pod bytovkou mám takmer všetko – od pošty, cez potraviny, až po domáce potreby či plaváreň. Aj keď sa mi Petržalka zdá sympatickejšia a dostupnejšia ako iné mestské časti, dúfam, že sa mi po škole podarí zariadiť všetko tak, aby som sa mohla vrátiť späť do centra a začať pravý „dospelácky“ život práve tam.

Doma je doma

Môj druhý domov je vo Svite, kde to budem mať rada, nech sa deje čokoľvek. Je tu pokoj, čas tu plynie pomalšie a (skoro) všetko je tu v porovnaní s Bratislavou lacné. Každý sa tu s každým zdraví (poväčšine) a pozná. Samozrejme, niekedy to má svoje nevýhody, lebo klebetným jazykom nič neujde, no aspoň si človek dáva pozor na to, ako sa správa. Respektíve, pravda sa ukáže, či chceme alebo nie. A ak sa neukáže, povie vám ju suseda. Keďže sú tu len dve školy a všetky deti zvyknú mať veľmi podobné záujmy – basketbal či ZUŠka, decká sa medzi sebou poznajú a partie sa tiahnu až do dospelosti. Je tiež krásne vidieť, ako sa ľuďom zo Svitu darí a keďže sa tu všetci poznáme, vždy je úsmevné spomenúť si na detstvo a na to, aký kto bol.

Milujem tiež okolitú scenériu a to, ako tu vonia vzduch! Och, o výhľade nehovoriac – Tatry máme doslova na dlani. Keď prídem domov z Bratislavy, vždy mám chvíľu vyšší tlak, pretože ľudia tu žijú, reagujú a najmä, šoférujú, omnoho pomalšie. Som zvyknutá na dynamické tempo a nejaký čas mi trvá, kým sa prenastavím a uvedomím si, že nie oni sa majú prispôsobovať mne, ale ja im. Aj keď som tu doma, zároveň som hosť a musím rešpektovať, ako sa tu žije. Doma je však doma a nech skončím v živote kdekoľvek, vždy sa tu vrátim s radosťou.

LOOSA

Veľmi som sa tešila, ako vám ukážem tento outfit a fotky, ktoré sme fotili pár týždňov dozadu v mojej obľúbenej lokalite na Tatranskej Štrbe. V ten deň nádherne svietilo slnko a celá krajina vyzerala ako vystrihnutá z obrázkov. Lúče klesajúceho slnka sa pomedzi stromy sfarbovali do ružových odtieňov a na fotke vytvárali pekný efekt. Po dlhšom čase som zo skrine vytiahla moju chlpatú vestu, ktorú mám ešte z čias, kedy som pracovala v Peek-u a skombinovala ju s koženkou a sivou mikinou. O čom by som vám dnes však chcela detailnejšie napísať, je značka kožených kabeliek a príveskov LOOSA. „Našla“ si ma sama, a to vtedy, keď mi Lucka, ktorá je autorkou všetkých výrobkov, napísala e-mail, či by som si jednu z jej kabeliek nechcela vybrať a napísať vám o nej na blogu. Keď som si pozrela portfólio krásnych „listoviek“ s kožušinkou, ktoré sú doplnené o chutné smajlíkové prívesky, nemohla som povedať nie! Vedela som totiž, že nebudem jediná, ktorej sa páčia a predpokladala som, že by si mohli nájsť majiteľku aj medzi vami, moje milé čitateľky. Ak poviem, že kabelku nosím od prvého dňa, kedy mi prišla, takmer denne, nebudem klamať. Doslova mi „prirástla“ k ruke a neviem sa jej nabažiť. Nosím ju k šatám, nohaviciam, sukniam, legínam, k elegantným či športovým outfitom – jednoducho ku všetkému.

Je vyrobená z krásnej lesklej kože a jemnučkej kožušiny. Samozrejme, tu musím upozorniť, že sa jedná o pravú kožušinu, konkrétne králičiu. Zároveň sa ospravedlňujem, ak sa niekoho dotkne, že ju nosím, ale prosím vás, rešpektujte, že každý má právo voľby. Nesúhlasím s tým, aby sa zvieratá týrali a zabíjali kvôli kožuchom, ale v tomto prípade sa stotožňujem s názorom Lucky, a síce, že sa králik primárne chová na mäso a kožušina vzniká ako vedľajší produkt, takže toto využitie mi nepríde ako nezmysel. Naspäť ku kabelkám – Lucka ich aktuálne vyrába v troch farbách a rôznych tvaroch/veľkostiach, pričom portfólio príveskov je na farebnosť ešte bohatšie. Všetko je veľmi kvalitne šité a spracované a ja sa mojej kabelky neviem nabažiť! Som veľmi zvedavá, čo ďalšie Lucka vymyslí a veľmi držím značke LOOSA palce, aby sa jej čo najviac darilo, pretože si to zaslúži.

Foto: Peter Antal

Topánky: Baťa (k dispozícii online tu), Nohavice: bez značky, Košeľa: Zara (stará kolekcia), Mikina: LXF (k dispozícii online tu), Vesta: Peek & Cloppenburg (stará kolekcia), Bunda: bez značky, Čiapka: Romwe (stará kolekcia), Kabelka: LOOSA // Sashe (k dispozícii online tu), Okuliare: MIU MIU // Eyerim (k dispozícii online tu)

Love, peace and fashion Ivanka

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.