Čokoládový fondant s ovocným coulis.

_DSC1170

Je nedeľa večer a ja pridávam recept na „sladké potešenie“. Nevybrala som si asi najvhodnejšiu dobu, všakže. Väčšina z vás sa už chystá do postele, poniektorý už možno máte umyté zúbky a ja takto! Mne samej sa pri pohľade na fotky opätovne zbiehajú „slinky“, aj napriek tomu, že som dnes tých dobrôt pojedla viac než dosť. Je pravda, že si už takto neskoro asi neupečiete nič, no možno sa inšpirujete a vo štvrtok, počas Dna víťazstva nad fašizmom (a aj Svetového dna chôdze, mimochodom), potešíte svojich najbližších (alebo seba) niečím sladkým.

Ja som dnes po prvý krát vyskúšala čokoladový fondant s ovocným coulis (teda prelivom). Dá sa pripraviť rôzne, s hocakým prelivom, s tekutým stredom, ktorý sa vám roztečie po tanieri, alebo „klasicky“, v tuhej forme. Ja som si pre tentokrát vybrala klasickú formu s coulis z lesného ovocia. Pokiaľ by čoko fondant niekto rád vyskúšal, smelo do toho! Je jednoduchý, jeho príprava je rýchla a najmä, je nesmierne chutný!

Potrebné suroviny:

Na fondant.

 • 120g tmavej čokolády (ja som použila 80g klasickej čokolády na varenia a 40g tmavej čokolády s 86% kakaovej hmoty)
 • 50g masla (zmäknutého)
 • 120g krupicového cukru 
 • 4 čerstvé vajcia
 • 40g hladkej múky 

 

Na ovocné coulis.

 • 450g mrazeného lesného ovocia (pokiaľ máte čerstvé, o to lepšie!)
 • 100g práškového cukru
 • šťavu z citrónu
 • 130ml vody
 1.  Najskôr si rozpustíme v miske nad horúcim vodným kúpeľom čokoládu. (Pokiaľ je potrebné, pokojne pridajte malý kúsok masla.)
 2.   Oddelíme žĺtka od bielkov, vyšľaháme maslo s cukrom a do vzniknutej hmoty pridáme žĺtka, aby sme dostali  nadýchanú penu. Následne som si polovicu vaječných bielkov vmiešala do peny a druhú vyšľahala do „snehu“, ktorý som pridala do peny, aby sa cesto viac nadvihlo (za normálnych okolností by som to neurobila, no maminka chodila okolo a do všetkého mi hučala, tak som jej radu nakoniec počúvla).
 3. Postupne si do peny zašľaháme medzičasom ochladenú čokoládu a lyžičkou vmiešame múku.
 4. Cesto je týmto hotové a môžme ho naliať do formičiek. Je len na vás, aké si zvolíte. Ja som použila dva druhy silikónových formičiek. Jednu v tvare srdiečok a druhú v tvare trojuholníčkov. (Výsledok srdiečkovej formičky môžete vidieť na fotkách. :)) Predtým však, než som cesto začala do formičiek liať, som ich vymastila trochou masla, aby som koláčiky neskôr nemusela „vyškrabovať“. Formičky som naplnila do 3/4, pridala pár kúskov mrazeného ovocia a zaliala doplna. (Ak chcete mať vnútro fondantu roztekavé, dajte naplnené formičky na pár minút do mrazáku a nechajte zmraziť. Tesne pred pečením ich vyberte a nechajte trochu povoliť.)
 5. Pečieme v rúre na 180°. Keďže som používala horúci vzduch, nechala som ich piecť sa asi 14 minút. Ak však budete piecť klasicky, postačí vám 8-10 minút.
 6. Kým sa koláčiky pečú, pripravíme si preliv/coulis. Mrazené ovocie, vodu, práškový cukor a šťavu z citrónu vložíme do menšieho hrnca, privedieme do varu a následne rozmixujeme. Preliv je hotový!
 7. Koláčiky vyklopíme na tanierik a prelejeme ovocným coulis.
 8. Dobrú chuť!

Food _DSC1175 _DSC1224 _DSC1190 _DSC1187 _DSC1191 _DSC1196

Love, peace and food Ivanka

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.