budapest.

_DSC0966-horz

 

Posledné dni boli naozaj šialené, ale stáli za to! V pohybe medzi troma krajinami, štyrmi jazykmi, množstvom jedla, oblečenia a fotoaparátov. Uplynulé tri dni tohto týždňa som strávila v Budapešti, ako blogerka zastupujúca Slovensko na súťaži Freshhh, o ktorej som Vám nedávno referovala. Konalo sa tam finále, ktoré bolo sprevádzané programom pre samotných finalistov a blogerov z rôznych kútov sveta. Našou úlohou bolo/je priblížiť Vám samotnú súťaž a zážitok z finále, s čím určite nebudem mať problém! Len potrebujem trochu času, keďže tých udalosti a informácií bolo počas troch dní naozaj množstvo. Nadchlo ma, že som vôbec dostala možnosť byť súčasťou takéhoto skvelého projektu a spolu s 10 inými blogermi z krajín ako Pakistan, Srbsko či Veľká Británia, sme mohli vôbec po prvýkrát nahliadnuť do zákulisia súťaže. I keď je môj blog prevažne o móde, čo so samotnou témou a myšlienkou súťaže takmer vôbec nesúvisí, vôbec mi to neprekážalo a bola som naozaj šťastná, že som mala možnosť rozšíriť si obzor (tiež zistiť, že to, čo momentálne študujem, je kvalitná blbina), spoznať nových talentovaných ľudí a vidieť, ako má vyzerať kvalitne pripravená akcia. Ešte krajšie na tom všetkom bolo, že z viac ako 2 200 finalistov vyhral práve česko-slovenský tím! Ale o tom potom!

Prvý deň, resp. poobedie, sme sa rozhodli oddychovať. Keďže okrem večere s organizátormi sme nemali žiaden iný program, motali sme sa ulicami podvečernej a nočnej Budepešti a obdivovali jej čaro. Už som síce predtým v Budapešti bola, no ani raz takto intenzívne, takže ma celková atmosféra mesta prekvapila! Prešli sme prevažne breh Dunaja, vychutnali si dobré vínko a šli spokojne spať. Celkový vizuál mesta z brehu rieky pri zapadajúcom slnku a následne po tom, čo sa zotmie a všetky pamiatky sú nádherne nasvietené, je neopakovateľný. Pastva pre oči! Neviem, doteraz sa mi nikdy nezdalo, že by toto mesto, v podstate na skok od nás, bolo takéto krásne, a predsa! Keďže sme mali ubytovanie i stravu zabezpečenú, veľmi Vám neporadím, kde zložiť hlávku za dobrý peniaz. My tam však plánujeme určite ešte jednu cestu, takže pravdepodobne využijeme Airbnb, ktoré sa mi osvedčilo aj v US i Paríži. Cesta spod Tatier nám trvala cca. 4 hodinky, z Bratislavy je to však podstatne menej a jednoduchšie. Myslím, že je fajn využiť i vlak, ktorý chodí trasu Budapešť-Bratislava pomerne často. Prvý večer som mala na sebe outfit, ktorý dnes vidíte na fotkách. Odvážne som zvolila podpätky, našťastie som mala v kabelke zabalené aj balerínky do vrecka od Scholl, ktoré som dostala (mám dva páry aj pre Vás! :)), takže som po pár hodinách chôdze bola zachránená pred otlakmi a (takmer) odpadnutými nohami. Je to inak super vec, takéto vreckové topánky! Naozaj sa zmestia do väčšieho vrecka, pretože sa dajú zložiť do malého klbka. Sú to skôr také papučky, než topánky, no hockedy padnú vhod! Nie sú určené na bežné nosenie, slúžia skôr ako prvá pomoc v (život ohrozujúcich) situáciách, kedy sa to v podpätkoch už naozaj dlhšie zniesť nedá. Sú praktické a vyzerajú veľmi milo. (:

_DSC0932-horz _DSC0988 _DSC0975-horz _DSC0976 _DSC0973-horz _DSC0994

 

Dnes aj trochu vzdelávacej vsuvky. Vedeli ste, že existuje porucha, ktorá posúva opaľovanie do roviny závislostí? V roku 2005 pribudla do zoznamu „-rexií“ ďalšia položka, tzv. tanorexia. Ide o slnečných narkomanov! Aj MUDr. Katarína Poláková, PhD má s ňou skúsenosť: „V rámci mojej praxe som mala niekoľko prípadov, väčšinou mladých žien, ktoré boli doslova závislé od opaľovania a chodili extrémne často do solária. Podobne ako je to u anorexie – poruche príjmu potravy, aj tanorexia vedie k skreslenému vnímaniu reality. Žena, ktorú okolie vidí ako neprirodzene opálenú až spálenú, si pred zrkadlom pripadá stále bledá. Hranicu estetického opálenia nevidí, pretože v jej očiach žiadna taká nie je. Podľa uznávanej dermatovenerologičky je tanorexia na Slovensku v porovnaní so zahraničím zriedkavejšia záležitosť, ale vyskytuje sa. Tanorektik pozná riziká, ale ignoruje ich. UV lúče prispievajú k tvorbe endorfínov, hormónov šťastia, takže je skutočne možné „opiť sa slnkom“ a keď raz telo vytriezvie, hneď si pýta ďalšiu dávku, najlepšie – ešte väčšiu a častejšie podávanú.

S nastupujúcou dovolenkovou sezónou sa otázka zdravého opaľovania stáva ešte aktuálnejšou. Ako obyvatelia vnútrozemskej krajiny sa nepochybne tešíme na pár slnečných dní pri mori a ťažko si vieme predstaviť, že by sme sa mali vrátiť bez zhnednutej kože. Snaha nabrať bronzový odtieň však nemusí znamenať niekoľkohodinové „opekanie“ na priamom slnku, pasívne ležiac na plážovom uteráku. „Úplne postačí čas, čo som vo vode, keď si zaplávam,“ vyvracia lekárka obavy slovenských dovolenkárov, že pricestujú domov bez atraktívneho opálenia.  „Veľakrát sa pokožka veľmi dobre opáli alebo príjemne zhnedne bez rizikového spálenia, aj keď je v tieni. Hoci sa budem skrývať pod dáždnikom a svedomito sa natierať ochranným faktorom, určite prídem každé leto od mora opálená,“ hovorí a dodáva, že takýto model je zaiste vhodnejší ako správanie, ktoré vedie k spáleniu kože a rizikám s tým súvisiacim. Tie sa nemusia prejaviť hneď. Kožné bunky si pamätajú každý náš prešľap a následky nezodpovedného opaľovania sa neraz ohlásia aj po rokoch. „Koža ozaj nikdy nezabudne na celkovú, súhrnnú dávku ultrafialového žiarenia, ktoré dostane za svoj život. A jedného dňa sa možno stane, že reparačné mechanizmy zlyhajú, čo môže viesť až k tomu, že sa objaví rakovina kože, najobávanejšia komplikácia toho chronického poškodenia kože,“ upozorňuje odborníčka.

Prvým krokom k zdravému opaľovaniu je vybrať si kvalitnú fotoprotektívnu kozmetiku, ideálne bez parfumovaných zložiek, ktoré môžu podľa doktorky Polákovej podráždiť pokožku: „Určité voňavé prísady v bežnej kozmetike v kombinácii s ultrafialovým žiarením dokážu vyvolať alergické alebo veľmi nepríjemné, ekzému podobné, ochorenia na koži.“ Bez parfumu je aj Daylong ultra SPF 25 spray, ktorý kožu šetrne hydratuje bez nežiaduceho pocitu mastnoty pomocou vitamínu E a Aloe vera. Je vhodný na telo i tvár, vďaka sprejovej forme sa ľahko nanáša aj na ťažko dosiahnuteľné časti tela, rýchlo sa vstrebe a je extrémne odolný voči sladkej i slanej vode. Kúpite v lekárni alebo www.daylong.sk. Ja už svoju výbavu na leto mám! A dúfam, že sa zo mňa nestane tanorexička…(:

_DSC0917

 

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Nohavice: H&M, Topánky: z US, Blúzka: Orsay, Bunda: Second-hand, Kabelka: Second-hand, Okuliare: Letnyhit.sk, Hodinky: Daniel Wellington

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • som zvedava na članok o obsahu tej súťaže 🙂 bude zaujimave vidieť ako vidí laik problematiku chemického inžinierstva 😀 Ja som tam skončila Bc. a oponent mojej bakalarky stale omieľal heslo „nič ľahšie ako chemické inžinierstvo“ tak hadam to tam bolo podane tak aby to bolo pochopitelne 🙂 a ak by si niečo nerozumela, kludne sa ozvi, posnažím sa vysvetliť „polopate“ 😀