Si debil.

20140627-0076-horz

 

Neviem ani poriadne, ako a kde začať. To, čo vám teraz píšem, mi behá hlavou poriadne dlho. Začalo to vtedy, keď som sa začítala do komentárov na stránkach ako Dnes nosím či Móda zo slovenských a českých ulíc. Pod fotkami, ktoré tam ľudia posielajú (s cieľom inšpirovať niekoho iného), je priestor, v ktorom sa ľudia vyjadrujú k danému outfitu. Teda, mali by sa. Väčšinou sa to zvrtne na debatu o tom, či je niekto príliš chudý alebo príliš nechudý, či má krivé nohy alebo hlavu väčšiu ako zadok (keď som videla komentár s týmito štyrmi slovami, mala som chuť vypichnúť si oko vidličkou), či je chlapec dostatočne mužný, či by sa nemala pre istotu zaviesť opäť vojenská služba a či daná dievčina nevyzerá na svoj vek príliš staro. Niekedy sa mi zdá, že ľudia sa navzájom predbiehajú, kto napíše väčšiu „blbosť“. V domnení, že je to zaujímavé a duchaplné, tam napíšu niečo, čo vôbec nesúvisí s „témou“ . Samozrejme, nájde sa i veľa milých komentárov, ktoré daný model pochvália či nejaká tá konštruktívna kritika, z ktorej si človek môže naozaj niečo reálne vziať a čosi ho naučí. No stále vám do oka padnú najviac tie, ktoré veľmi čítať nechcete.

Veľmi ma mrzí, že nám chýba tolerancia. Nám, ako národu, ako novej generácii. Možno je to tým, že na sociálnych sieťach sa v takom hojnom počte neobjavujú staršie generácie (resp. nenavštevujú dané stránky), tak neviem posúdiť, či majú rovnaké názory aj starší, no určite sa v nás odzrkadľuje prístup a výchova našich rodičov, takže niečo v nás zakorenené bude. Tvárime sa, akí sme super a cool, aký máme kadekdo „SWAG“ alebo „STYLE“, no nedokážeme akceptovať štýl iných. Chcete nosiť zdravotné šľapky? Pokojne, noste si ich! Páčia sa vám na hlavách turbany? Nech sa páči, smelo do toho! Ružová, žltá a modrá v jednom outfite? A prečo nie? Móda nepozná hranice! Móda je niečím, vďaka čomu dokážeme medzi sebou komunikovať. Móda je cesta, vďaka ktorej si nájdeme spriaznené duše či múzy. Móda je história, súčasnosť a budúcnosť prelínajúce sa v jednom bode. Naša obmedzenosť a neschopnosť pozrieť sa na kocku zo všetkých strán a uhlov jej však bráni, aby sa na našej pôde prebudila.

 Je smutné, že si neuvedomujeme, čo slovo móda vyjadruje a čo všetko ju môže reprezentovať. Tu nejde len o oblečenie! Ani o topánky, doplnky či trendy. Je to životný štýl, je to postoj, ktorý uznávate, je to spôsob, akým sa dokážete popasovať s problémami, je to nadhľad a rešpekt k iným kultúram a subkultúram. Rada by som celú tú vec s toleranciou prirovnala k hudobným štýlom. Každý z nás ma niečo, čo sa mu páči, k čomu má vzťah a čo obľubuje. Tento špecifický druh hudby nasleduje, počúva a zaujíma sa o ňu. Prostredníctvom rôznych kanálov hudbu odoberá, sleduje nové videá a kupuje si albumy. Väčšina ľudí dnes už nemá za potrebu útočiť na iných, osočovať alebo sa posmievať kvôli tomu, že niekto druhý počúva čosi iné. Väčšina z nás nechodí na youtube s cieľom zosmiešnovať hudbu iných žánrov, ktoré sa mu nepáčia. Počúvam to, čo ma baví, sledujem to, čo sa mi páči. V hudbe sme sa to už naučili. Tak prečo by sme to nemohli preniesť aj do inej sféry? Vari nemá každý z nás právo nosiť to, čo sa mu zachce? Aj keby som nosila na hlave melón miesto klobúka, kto vám dáva právo súdiť ma za to, či nebodaj osočovať? Samozrejme, nevidíte to každý deň, ale no nech!
Nie sme schopní preniesť sa cez hlúpy staromódny názor a stále len plávame z davom. Bojíme sa, že by na nás mohol niekto na uluci pozerať či nebodaj nám niečo okomentovať. Chýba nám nadhľad a ak niekto vybočí z davu, najradšej by sme ho ukemeňovali. Nie preto, že je iný, než my. Nás doslova serie, že práve on bol ten, kto našiel odvahu! Závidíme mu, že on sa s hrdosťou nesie a vyniká, kým my sme len súčasťou stáda a opakovane bojujeme sami so sebou.
Pritom, keď sa pozrieme len o pár kilometrov ďalej za hranice, napríklad do Poľska, vidíme úplne inú mentalitu a iný pohľad na svet! Vezmite si, čím všetkým si z historického hľadiska musela táto krajina prejsť, aké následky to v tých ľuďoch muselo zanechať a predsa majú modernejší postoj než my! Prečo sú poľské bloggerky také úspešné? Čo myslíte, čím to je?
Či od Tatier, či od Dunaja, to je jedno, aj tak len všetko osočujeme a nad všetkým krivíme ksichty. Paradoxom je, že ak k nám príde nejaký trend zo západu, prvé dva roky si nájde len pár priaznivcov, no potom sa zobudí zvyšok národa a vypukne davová psychóza.
Naučme sa tolerovať! Naučme sa vidieť svet inak! Nik z nás nie je perfektný, nik z nás nevidí svet vždy len ružovo. Veľakrát niečo napíšeme/povieme predtým, než si premyslíme, aké následky a efekt to bude mať. Aj mne sa stane, že vidím na ulici niekoho, kto nie je podľa môjho gusta. Prvá myšlienka, ktorá ma napadne, znie asi takto: No pána! Ty vyzeráš… Avšak hneď potom si uvedomím, že na takéto hlúpe bezduché reči, ktorým si akože dvíham ego, sú úplne k ničomu a tak na to rýchlo zabudnem, pretože ak sa v tom daná osoba cíti dobre, sebavedomo či príťažlivo, je to len dobre.
Musím povedať, teším sa do tej Ameriky! Teším sa, že sa naučím niečo nové, že mi mesto a nové kultúry dajú fresh pohľad na vec. Teším sa, že budem môcť byť súčasťou kultúry, v ktorej tolerancia, voľnosť a osobnosť majú prvé miesta.
Verím, že sa raz dostaneme na úroveň, kedy si prestaneme navzájom závidieť a radšej sa vydáme cestou, ktorá nás dovedie k tomu, čo iným závidíme, vlastným pričinením a vlastnou snahou.
Dnes mám na sebe tričko s nápisom Si debil. Tento nápis som videla na tričkách zo stránky nemamconaseba.sk a veľmi ma zaujal! Dva slová, ktoré povedia tak veľa a pritom neznamenajú vôbec nič. Moje tričko som si zo stránky nekúpila (pretože šetrím na nákupy v USA :D) a nehanebne som nápis okopírovala (dúfam, že mi to odpustia! Sľubujem, že keď budem „v keši“, ten „origoš“ si od nich kúpim.). Vyrobila som si ho cez stránku HiCustom, kde si môžete okrem tričiek vyrobiť i obal na telefón či hrnček. Spolu s týmto tričkom mi domov prišlo ešte jedno, na ktorom mám nápis, ktorý tak trochu súvisí s jednou knihou od Matkina. Kto uhádne, čo mám na ňom napísané? (:
Keďže tričko je jednoduché, dostala som chuť skombinovať ho s niečím, čo (nielen mne) dvihne náladu! Žltá sukňa, tentokrát z Choies, je tým najžiarivejším kúskom v mojom šatníku a zaručene zlepší každý deň. Náušnice z Čačky.sk mi farebne dokonale pasujú k jedným z mojich najobľúbenejších lodičiek a celkom dobre dopĺňajú červený rúž a doplnky v rovnakej farbe.

 To je pre dnešné ráno všetko, majte krásnu sobotu, pred odchodom (zajtra o 14:55 odlietame) sa ešte určite ozvem! (:

 

20140627-0072-horz 20140627-0090-horz 20140627-0110-horz 20140627-0119-horz 20140627-0108-horz

 

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Martin Krystynek

Shoes/Topánky: Natalia Vodianova by Centro, Skirt/Sukňa: Choies, Belt/Opasok: Camaieu, Bag/Kabelka: unknown.neznáma, Tee/Tričko: HiCustom, Necklace/Náhrdelník: vintage, Earrings/Náušnice: Čačky.sk

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

 • napísala si to teda poriadne trefne! 🙂 už veľakrát som mala sto chutí na spomínaných FB stránkach niečo napísať ohľadom tých obmedzencov, ktorí tam dennodenne chodia a riešia všetko iné než to, čo majú ľudia na sebe 🙂 za seba musím povedať, že ma najviac pobavil komentár s tou povinnou vojenskou službou..ľudská debilita nemá hraníc 🙂
  a outfit je krásny, taký letný, akurát mi k tomu nepasujú náušnice ..k topánkam ok, ale nejako mi to nejde k tomu tričku, zvolila by som dáke menej výrazné ale v tej istej farbe, potom by sa to tak nebilo s tým náhrdelníkom a tričkom 🙂

 • Tento outfit je prosto dokonaly, krasne kusky a ta kombinacia! Navyse ten clanok je perfektne napisany. Jasne a zrozumitelne. Dnes sa ti to cele vydarilo kočka:)

 • Moda zo sr, cr ulic bola super a rada som tam chodila. Ale teraz, ako píšeš, nemám vôbec chuť klikať na fotky a nebodaj si prečítať aj nejaký ten komentár. Baby, ktoré sú normálne, štíhle, tak sú označované za „črievka“, chalani všetci gayi…no o čom to je?! Fakt na základe tých komentárov som stratila záujem.
  Dnes nosím mám radšej lebo ešte to nie je také mega populárne a tie komentáre sú v pohode..ale o chvíľu to prepukne aj tam:D
  A celkovo si myslím, že našou veľkou chybou je malá tolerancia. Však mne stačilo, že som minule vyjadrila názor na p.Zemanovú na FB, na súkromnom profile jednej známej a hneď sa do mňa obula nejaká Češka (staršia pani, vôbec nie tíndžerka) a potom od módy skĺzla k urážaniu Slovákov a k tomu, že sme tu všetci Cigáni. Tak ma to normálne na*ralo, že aká rasistická je, len kvôli tomu, že som si dovolila povedať svoj názor na outfit Zemanovej- slušne of course. Ale vlastne, neviem, prečo ma to vôbec prekvapuje:DD

  Som sa nejak rozpísala. Ale vyzeráš super. Krásne farby, úsmev, no summer už môžeš prísť!

 • Velmi dobry clanok…fakt palec hore!!!!! Ludia dnes vdaka internetu, vdaka socialnym sietam maju moznost sa vyjadrit slobodne ale zabudaju na zakladne pravidlo slusnosti a vacsinou vobec nereaguju k podstate veci ale riesia uplne nieco ine. Su „hrdinovia“ ale keby to mali vyslovit nahlas, tak by boli ticho ako mysky. Pismena znesu vela.
  Uzasne tricko!!!!!!!!! Ano viem aj ja som obcas debil…dakujem 😀
  Paci sa mi hlavne ze si si k nemu dala suknu a ten „lanc“ 😀 na krk 🙂
  Stastnu cestu!!!!

 • Konečne sa niekto ozval! Na mojom blogu som o tomto už tiež písala a však trošku krotkejšie, nechcem urážať niektorích ľudí, ale ty si to napísala totálne trefne!

 • Clanek super, k outfitu- krasne, jedine co me se nelibi je zluto cervena kombinace, vzdycky si vzpomenu na Mc‘ Donald ale to je ciste muj problem 😀 jinak nadherne boty! Pripominas mi tu Spanelku, vyrazne barvy, liceni, jednoduchy uces

 • Parádně napsaný článek, bohužel máš pravdu, že ostatní se s prominutím se*ou do ostatních, přitom by měli začít u sebe :). Přijde mi, že se u nás ještě bohužel často nosí dělání si srandy z odlišnosti (možná závist, protože na tu nemají všichni) a právě i zmiňovaná závist. Když si nějaká česká či slovenská blogerka/možná i slečna koupí dražší produkt nebo letí na luxusnější dovolenou, tak lidi dokáží hlavně závidět a kritizovat. Ještě štěstí, že ne všichni jsou takoví ;))
  http://patricia-loves-fashion.blogspot.com/

 • Waw ta ziariva energia, ktora ide z teba a tych fotiek mi hned zlepsil den 🙂 tes sa do Ameriky tam prides na to ze kazdy je osobnost sam o sebe a to co ma na sebe miluje a tym sa prezentuje. Skoda ze Amici nevedia co je debil urcite by si zazila vela vtipnych zazitkov. Ale urcite si tu suknu zober zo sebou, ale nieco podobne kup ..waw no proste predbehujes svojou originalitou mnohych ludi a zato by ta nemal nikto kritizovat 😀

 • sledujem rozne blogy, no uz dlho som necitala taky dobry a zmysluplny clanok, konecne to niekto povedal na plne usta lebo je to tak!!! casto si hovorim, ze slovaci su v mode prilis konzervativni a nudni, ze na ulici sa nie je za kym otocit, ziadna inspiracia, ale v podstane sa ani necudujem, prichadzam totiz na to, ze ludia sa boja obliect si nieco co je trochu ine, co vybocuje z radu, lebo po precitani komentarov na roznych strankach clovek strati chut experimentovat, vymyslat, kombinovat a ak sa nahodou odhodlate, uz po prvych krokoch citite odcudzovacne pohlady…je to smutne, ze sme v tomto taki zaostali 🙁
  obdivujem ludi ako si ty ivka, ktori nosia to co sa im paci bez ohladu na to co si ludia myslia, tvoj blog sledujem uz dlhsie a je to pre mna NAJLEPSI blog zo vsetkych, vzdy zaujimavy clanok, z ktoreho si nieco odnesiem, vzdy dokonaly outfit, ktory ma inspiruje…
  vnimam ta ako nejaku rozpravkovu bytost a musi byt zazitok stretnut ta na ulici 🙂
  outfit perfektny ako vzdy, kombinacia farieb je uzasna 🙂

 • Nádherne farebne skombinovaný outfit 🙂 Síce ja by som si tričko s daným nápisom na seba nedala, ale inak to nemá chybu…čo sa týka článku, tak toto je dôvod, prečo som prestala sociálne siete sledovať a chodiť do diskusií rôzneho druhu…ľuďom to skrátka j**e…

 • krásne napísané 🙂 aj keď napríklad ja sa stále stretávam s ľuďmi, ktorí mi preto ako vyzerám dajú pocítiť svoj, jemne povedané, nesúhlas.. A najmä s hudbou, pretože okrem klasických (áno dnes je klasika keď počúvaš iba hudbu po anglicky, francúzska už je na tom tiež celkom fajn) piesní počúvam hudbu kórejskú a japonský rok, a tie oči a hm.. odsúdenie čo človek dostane, tak niekedy radšej byť ticho a tváriť sa nenápadna.. alebo pri móde, to isté..
  Ale som rada že tu sú ľudia ako ty, čo vedia že odsudzovať niekoho len preto že nevyhovuje jeho kritériám je detinské 🙂

  Krásny článoček ! a poriadne si uži USA, úplne iný svet 🙂

 • Ale čo by tento nápis nič neznamenal, znamená! Keby som bola veľmi posh, tak sa do Teba pustím, čo urážaš ľudí okolo 🙂 Ale inak, tieto dve slová znamenajú niečo aj po španielsky 🙂

 • Študujem za hranicami, aj keď len u „bratov“ čechov, teraz som doma na prázdninách a som veľmi sklamaná z toho ako sa správajú ľudia ako si závidia nos medzi očami, ak sa im aj niečo páči radšej to skritizujú, je mi z toho úprimne na nič, nebaví ma to tu, medzi týmito ľudmi..a som prekvapená ako sa to tu len za rok zmenilo.. Obdivujem ťa ako to zvládaš, lebo myslím že sa s takýmito reakciami musíš stretávať ešte častejšie ako ja..Budem naďalej držať palec 🙂 si šikovná

   • V ČR to fakt lepší podle mě není. Možná ve větších městech a v hlavním městě Praze. A samozřejmě podle toho, v jaké skupině se člověk pohybuje. Jiné to bude ve vysokoškolském prostředí uměleckého směru a jiné na přírodovědě. Taktéž jiná bude ulice. Ale tu touhu vypadnout chápu. Pokud se člověk octne v nějakém jiném prostředí, kde okusí jiný přístup, je návrat do šedého průměru strašný.

 • Máš naprostou pravdu, když čtu ty komentáře chce se mi zvracet. Nedávno tam byla 13 letá holčina. Měla na sobě cropp top a kraťásky. Stupidita těch komentářů neměla hranic:

  Čo je nevhodné na tomto oblečení pre 13 ročnú?:D nerozumiem
  ze by som sa tak bala ist po tme aj o 10 rokov starsia
  Že je v podstatě nahá ?? Nemyslím si, že by to bylo vhodné v jakémkoliv věku

 • Tvoj príspevok som čítala už skôr, ale okomentujem to až dnes na základe mojej dnešnej skúsenosti z popradskej ťavy. Vyberala som si veci a našla som kimono!! Tešila som sa ako malá! Kimono minuloročná kolekcia HM, proste radosť až do NY k tebe a prišla ku mne tetuška, ktorá mala asi 70 rokov a hnusným hlasom mi hovorí, že či to chcem pre seba, ja pozerám na ňu a hovorím, že áno a ona na to, že to je úplne strašne, že v tom vyzerám ako stará baba. Mne normálne padla sánka, hneď som si na teba spomenula a vôbec ma to nerozčúlilo po tom ako som si spomenula na tvoj článok. Úplná pravda! Zakomplexovaná a obmedzená slovač! BTW užívaj NY a hlavne chceme veľa fotiek! 🙂 Posielam bozk do NY :*

 • VELMI dobre receno!
  Me osobne delsi dobu irituje i „hodnoceni“ nekterych uzivatelek na „modnim pekle“ (timto nijak nechci rici, ze tam neni nic dobreho, tak at ma slova nejsou spatne pochopena). Prijde mi to tam nekdy spise jako „peklo kritiky“. Vsechny vsemu rozumi, vsechno chteji okomentovat a i pro nejmensi blbost si tam proste hodi ten „dislike“. Ja bych snad ty disliky zakazala, protoze mi to prijde nekdy az trapne, jak si na tom nekdo zvysuje sve ego. Nelibi se mi to? Ok, napisu napr: „Bohuzel, dnes to neni muj salek kavy.“, nebo neco podobneho (popr. dodat nejaky komentar jak by se dalo vylepsit), ale proc to hnedka okomentovat slohovkou na dve strany, jak se vam to nelibi a jeste si tam v diskuzi skubat navzajem vlasy. Mozna jsem moc upjata, ale takove jednani prilis neobdivuji.
  Jinak uz se tesim na outfity z „JuEsEj“ ;).

 • Souhlasím se vším co si zmínila, abych pravdu řekla na módu z ulic už se ani nedívám, je mi z toho smutno. Lidé tam nepíší (až na výjimky) konstruktivní kritiku, nestojí o to ponaučit nositele o jeho outfitu aby příště vypadal lépe, chtějí si pouze ulevit a mají požitek z hejtování. Jsem módní návrhářka a vždy jsem chtěla pracovně zůstat na území čr, ale čím dál víc se mi zdá že nebudu moci. Tvůj outfit je nádherný. Černá je pro mě barva number one, ale miluje tvoje barvičky!

 • Pekne napísane. Ešte by som dodala, že parodoxom je, že väčšina kritizujúcich „slečien“ nemá ani šajnu o móde a pozná akurát kabelky „louis vuitton“ a či je to fejk alebo nie. A absolútne sa nevedia vyjadrovať ohľadom módy. Potom nečudo, že krivia ksichty 😀

 • Súhlasím, ja som tiež blogerka a v tejto „brandži“ som už pekný ten rok a chcela som pridať na Dnes nosím jeden outfit, ale ked som videla tie komentáre hned ma to prešlo. Teba sledujem už dlho a milujem tvoje outfity 🙂
  Veľa šťastia :))