Lime & White, New York

_DSC0278-horz

 

Jedna z vecí, ktorá je na New Yorku super, sú obchody. Kúpite tu všetko, od exotických a nádherných tkanín, cez značkové i neznačkové kúsky, po kvalitné topánky za výborné ceny. Síce sa po čase človek začne strácať v tom, kde aký obchod videl, v ktorom už bol a do ktorého by ešte chcel zájsť, keďže sú na každom rohu, nevadí to! Aj napriek tomu, že mnoho obchodov je tu „rovnakých“, v každom z nich nájdete o čosi rozdielne kúsky, takže vaše oko ostane opäť potešené. Mali sme to „šťastie“, že sme prišli v období, kedy Američania oslavujú Independence Day, čo sa výrazne odrazilo i na cenách v obchodoch. Okrem klasických zliav, ktoré cez leto ponúkajú takmer všetky obchody (dokonca i Jimmy Choo alebo Marc by Marc Jacobs), sa k tomu pridali špeciálne zľavy na deň nezávislosti, kedy ste si mohli odpočítať zo zľavnených cien ďalšie percentá. Pár takých zliav som využila i ja a bolo som milo prekvapená. Minulý týždeň, deň pred sviatkom, som navštívila obchodný dom Macy’s v Queense. Viac-menej som tam nešla nič kupovať, iba sa poprechádzať pomedzi naleštené krabičky s kozmetikou a vyskúšať si nejaké pekné šaty. Ako som si tak prechádzala obchodom, všimla som si v zadnej časti, kde mali umiestnené topánky, nevídaný ruch. Reku, idem sa tam pozrieť. Všade vôkol pobehujúce ženy s minimálne troma pármi topánok, veľké regále naplnené topánkami rôznych veľkostí a značiek, 75% zľavy a úsmevy na tvárach. Síce som ceduľke na vrchu regálov veľmi neverila, pretože sa mi zdalo nepredstaviteľné, aby som za topánky od Michaela Korsa zaplatila $35, neodolala som a niekoľko som si ich vyskúšala. Keď som si vybrala štyri páry (a to som nešla nič kupovať, všakže…), odobrala som sa s malou dušičkou ku scanneru na ceny, kde práve stála sympatická dievčina z Krajiny vycházajúceho slnka (neviem, či bola práve odtiaľ, ale povedzme, že áno). Keď jej počítač zobrazil cenu topánok, ktoré držala v rukách, pozrela na mňa s vypúlenými očami a neveriacky sa ma pýta: „To je cena tých topánok? Naozaj toľko stoja?“ Pokrčila som ramenami a skúsili sme moje. Všetky ceny sa pohybovali okolo $30 a my sme neverili vlastným očiam. To je teda Amerika! Šťastná a vyrovnaná (aj napriek tomu, že som nič neočakávala) som domov odišla s krásnymi topánkami a ušetrila viac než $550. Jedny z topánok, ktoré sa mi podarilo v zľavách „uchmatnúť“, sú aj tieto od Nine West, ktoré mám v dnešnom príspevku na nohách. Keďže moje staré čierne sandále sa mi od častého nosenia rozpadli (doslova som ich predrala), musela som za ne nájsť náhradu. A to sa mi podarilo v už spomínanom Macy’s. Ich originálna cena bola $90 a ja som ich kúpila za necelých 20. Okrem toho, že sú kožené, majú veľmi pohodlnú a mäkučkú výstelku (ktorá je limetkovej farby! (: ), takže sa v nich chodí ako v papučkách. A čo je na tom najlepšie, farebne mi pasujú k sukňošortkám (a XY ďalším veciam, ktoré mám v rovnakej farbe). (: Dnešný outfit je viac-menej turistický, kedy som dala prednosť pohodliu a ležérnosti, no aj také treba, všakže!

Rada by som vám prinášala aj nejaké užitočné informácie ohľadom NY, v prípade, že sa tu chystáte alebo sa možno niekedy v budúcnosti chystať budete. Dnes by som začala metrom.

Ceny metra sú jednotné a môžete využiť viac spôsobov nákupu lístka. Single Ride lístok na metro vychádza na $2,75. V prípade, že sa chystáte v NY zdržať dlhšie, odporúčam zakúpiť si dlhodobejší lístok vo forme „MetroCard“ v cene $1, ktorý si následne „dobíjate“ na požadovanú sumu/počet dní. Na celý týždeň vychádza neobmedzený počet jázd $30, kedy môžete v tomto časovom období využívať neobmedzene metro (celkovo 468 staníc po celom NYC) i autobusy (zastávky sú na každom rohu, mapu a trasy autobusov nájdete na väčších autobusových zastávkach). Ak sa chystáte ostať dlhšie, potom je tu 30 dňový lístok v cene $112, pre ktorý platia rovnako neobmedzené možnosti prepravy. Na staniciach metra vždy môžete nájsť veľkú mapu, ktorá zobrazuje všetky linky a stanice, takže sa ľahko zorientujete, ktoré metro vziať. Okrem toho, môžete si vziať i mapu „do vrecka“, ktorá vám vždy pomôže nájsť svoju stanicu či želanú ulicu. Mapa je prehľadná a zrozumiteľná, takže by ste nemali mať žiaden problém. Každá linka má svoju farbu a písmeno/číslo, takže už pri vstupe do metra viete, či daný vlak v stanici stojí alebo nie. Čo sa týka rozpoznávania smeru, nič jednoduchšie byť nemôže! Sú len dva smery- Uptown alebo Downtown (ktoré sú doplnené o názov časti, do ktorej vlak smeruje, ako napríklad – Uptown, Queens). Stačí sa pozrieť na mapu (alebo použiť mozog :D) a hneď viete, či potrebujete zobrať vlak na pravej alebo ľavej strane nástupištia. Stanice metra sa často nachádzajú v okolí pamiatok či turistických centier, takže nie je problém s prepravením sa k želanému „lákadlu“. Vlaky sú klimatizované, takže ak je vonku 30°C, ako zatiaľ počas celého nášho pobytu v NY, budete sa voziť veľmi radi. (: Na staniciach je dusno, horúco a často smrad, no veľakrát sa vám stane, že sa niekto cudzí prihovorí a príjemným rozhovorom si skrátite čakanie na vlak. Čo ma veľmi uchvacuje, sú umelci, ktorí si spievaním či hraním vo vlakoch medzi stanicami privyrábajú/zarábajú a rovnako aj tanečníci, ktorý v malej vlakovej súprave dokážu stvárať neuveriteľné veci. Práve na takú skupinku mladých chlapcov-tanečníkov sme pred dvoma dňami vo vlaku narazili a bol to skvelý zážitok. Okrem dobrej nálady, ktorú pomedzi ľudí rozšírili (konečne dvihli hlavy od tých mobilov!), sa postarali aj o dobré divadlo! Predviedli nám tanec a break-dance s tyčou, ktorá slúži na držanie. (Boli to presne títo chlapci z videa!) Aby som ešte nezabudla, na NY metre je skvelé to, že ak prestupujete, nemusíte opätovne prechádzať cez turniket (ako to bolo napr. v Paríži).

Majte pekný štvrtok!

 

_DSC0283-horz _DSC0292 _DSC0282-horz _DSC0290 _DSC0279-horz _DSC0261-horz _DSC0294 _DSC0253-horz

 

Love, peace & fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Topánky: Nine West, Šortky: Persunmall, Opasok: Camaieu, Top: New Yorker, Náhrdelník: Čačky.sk, Kabelka: Second-hand, Hodinky: Mojehodinky.sk, Okuliare: Letnyhit.sk

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • zarazila ma jedna vec ohladom tych prestupov – ako to ze si v Parizi znova musela prejst cez turniket? Ved to je vzdy v tom istom „podzemi“ akurat nejake to schodisko/chodbisko dalej. Znamena to, ze si si vzdy orazila dalsi listok? Inak super blog a drzim palce 😉

    • Niektoré stanice boli robené tak, že sme museli prechádzať cez poschodia a na tých boli turnikety 🙂 lístok sme mali 5dňový (ak si dobre pamätám), tak ti ho len prečítalo a vyplulo naspäť 🙂 😉 ďakujem pekne. :*

  • Ahoj Ivka, popravde prišla som na tvoj blog vďaka SS 🙂 a som hotová (pozitívne) z tvojho blogu. Predovšetkým tvojim výletom do NY. Je to môj sen, dostať sa tam. Už som mala takmer naplánovaný celý výlet na jeseň, avšak pracovné záležitosti mi to prekazili. Chcela by som sa ťa spýtať, či sa ideš zdržať v NY dlhšie alebo si len na turistickú „otočku“ 🙂 Taktiež by ma zaujímalo ubytovanie a pod…Určite si to tu niekde písala, ale ja sa chcem prelúskať každým tvojim príspevkom postupne a nasávať tú atmosféru. Držím palce v objavovaní krás mesta a teším sa na odpoveď.

    • Všetko má napísané v predošlých príspevkoch,tak neviem či je to niekomu zaťažko si to preklikať a prečítať 😉