Denim, White & Army, New York.

0 Flares 0 Flares ×

_DSC0541

 

New York je džungla. Mesto, ktoré nikdy nespí, plné rôznorodého života a jazykov z celého sveta. Možno by niekto chcel povedať, že ľudia sú tu ako roboti, s prázdnymi výrazmi v tvári, naučeným krokom a tempom, neustále „napojení“ na zdroj ich energie v podobe mobilov či tabletov. Možno existuje v New Yorku brána do takého robotického sveta (na čo chcel poukázať aj Sam, ktorý je autorom jedného z umeleckých diel na kedysi starej ošarpanej stene parkoviska), no tú sme zatiaľ nenašli. Áno, je pravda, že si tu každý „ide svoje“. Ako som už spomínala, ľudia v metre nekomunikujú, radšej sa venujú hrám na mobiloch či knihám, no niet divu. Ak cestujete domov niekedy aj hodinu a pol, je to najlepšie strávený čas. Avšak ľudia sú tu živí, temperamentní, niekedy trošku zvláštni (nemyslím to zle, len je tu pár jedincov, ktorých by ste u nás zaručene nestretli), priateľskí a zdvorilí. Keď som prvýkrát nakupovala potraviny, bola som prekvapená. Každý mi chcel totižto pomáhať. S výberom, s hľadaním potravín, s odnesením nákupu domov. Bola som v šoku! Moje skúsenosti zo slovenských obchodov sú také, že predavačky sledujú každý krok, či im náhodou nechceme niečo ukradnúť, ak sa niečo opýtame, vyšteknú na nás a zdá sa, že ich všetko obťažuje a boli by najradšej, ak by sme z ich obchodu čo najskôr zmizli, aby si mohli dopiť kávu, čo majú za pultom. Tu je to úplný opak. Každý zamestnanec v obchode vás takmer ovieva vlastným ventilátorom a berú vás ako človeka, ktorý si ich obchod vybral, aby si niečo kúpil a preto musíte byť dostatočne obslúžený a mať zaistený dostatočný komfort! Samozrejme, že nie vždy majú deň a mnohokrát sa musia pretvarovať, no aj tak si dajú tú námahu.

Inak, ak neviete dobre anglicky, no za to ovládate španielčinu a chcete vidieť NY, pokojne príďte. Takmer všetci tu rozprávajú španielsky! Mnoho reklám je dokonca písaných iba v španielčine a takmer každá inštitúcia, čo som zatiaľ videla (obchody, reštaurácie, zdravotnícke zariadenia, právnické poradne, psychológovia, etc…), poskytuje služby, ktoré sú práve v tomto jazyku. Povedala by som, že viac ľudí tu rozpráva španielsky než anglicky, podľa toho, čo počujeme na uliciach. Je to crazy.

Minule som vám napísala čosi o metre, dnes by som rada prešla k pár info o ubytovaní v NY. Keďže sme si začali zabezpečovať ubytko pomerne neskoro (to viete, komunikačný šum prostredníctvom internetu a tak), pomohla nám s tým naša kamarátka Vierka, ktorá tu už niekoľko rokov žije. Za celý mesiac platíme $1000, pričom máme k dispozícii celý byt s kuchyňou (Ozaj, nemáte niekto nejaké overené a chutné recepty na jedlá z indickej kuchyne? Neďaleko je štvrť, kde sa dajú kúpiť veľmi zaujímavé a najmä lacné indické potraviny, preto by som rada skúsila uvariť aj nejakú tu „exotiku“. Ak sa niekto nájde, napíšte mi! :)) i obývačkou, vo veľmi pokojnej štvrti v Queens. Ak však začnete plánovať výlet dostatočne skoro, určite odporúčam navštíviť stránku airbnb.com, kde denne pribúdajú nové a nové inzeráty na ubytovanie v NY. Môžete tam nájsť celé byty, apartmány či izby, ktoré v nejakom väčšom byte zdieľate s niekým iným. Na poslednej spomínanej možnosti je skvelé to, že ľudia, s ktorými bývate, už väčšinou vedia, čo navštíviť, kde nakupovať či prať a kam sa ísť pozrieť, preto vám váš pobyt môžu veľmi uľahčiť. Dá sa nájsť ubytovanie krátkodobo či dlhodobo, za lacný peniaz či niečo luxusnejšie. Netreba zabúdať na to, v ktorej lokalite si ubytovanie vyberáte. Ak poznáte niekoho v NY, radšej sa ho dopredu spýtajte, či je daná štvrť bezpečná a čo môžete približne očakávať. (:

Dnešný outfit nie je žiadne umelecké dielo, no za to sa v ňom cítim maximálne pohodlne. Je priateľský k výletom a celodennému chodeniu (to viete, placky na nohy a ideš!), taktiež sa v ňom nevarím (krátke šortky, bavlnený korzet) a v metre ma už ani klíma neprekvapí (košeľa musí byť (: ).

Majte úspešný týždeň!

_DSC0546-horz _DSC0535-horz _DSC0523 _DSC0486 _DSC0533-horz _DSC0509 _DSC0504-horz _DSC0462 _DSC0464 _DSC0500-horz _DSC0472 _DSC0476 _DSC0483

Love, peace and fashion Ivanka

Foto: Peter Antal

Topánky: New Look, Šortky: Second-hand (Primark), Opasok: Pimkie, Korzet: Second-hand, Košeľa: H&M, Okuliare: Letnyhit.sk

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.