.nie tak úplne obyčajná ľadová káva & Starbucks

Život bez kávy si predstaviť neviem. Celkom úprimne, ak nemám ráno či pred obedom aspoň jednu, nedokážem normálne a aktívne fungovať. Pohybujem sa pomaly, miesto očí mám dve pomlčky a celú túto „nádheru“ dopĺňam sťažovaním sa o tom, ako potrebujem kávu. Je síce pravda, že večer si ju môžem dať päť minút pred spaním a zaspím ako „dudek“, no ráno ma dokáže nakopnúť tým správnym smerom či tempom. Zo všetkého najviac milujem jej vôňu, neodolám však ani jej chuti. Samozrejme, nebudem sa pred vami na nič hrať, už ma poznáte celkom dobre a asi viete, že „pravú“ čiernu kávu si vychutnať veľmi neviem, no cappuccino s lahodnou mliečnou penou, to už je niečo! Kávu mám rada rada sladkú, lahodnú a nepohrdnem ani jej rôznymi variáciami v ľadovej či o niečo sladšej verzii.

Doma mám Dolceho, ktorý mi kávu „načapuje“ za pár sekúnd. V šľahači si k tomu vymiešam mlieko a za pár minút zmajstrujem moju domácu kávičku. Klamať Vám však nebudem, omnoho viac si ju dokážem vychutnať vtedy, ak mi ju niekto pripraví! V Bratislave mám pár obľúbených miest, kde si moju dennú dávku kofeínu s radosťou doplním a dovolím si tvrdiť, že často to ani nie je len samotná káva, ale aj priateľská obsluha či krásny priestor, kvôli ktorému na to či ono miesto chodím.

.me, myself & Starbucks

Sú dni, kedy mám na kávu čas a rada pri nej strávim chvíľu či dve. Sú však aj také, kedy je pre mňa najideálnejšie schmatnúť kelímok do ruky a naštartovať sa po ceste. Vtedy je tu Starbucks. 🙂 Pre niekoho mainstream, pre iného raj na zemi. Pre mňa množstvo spomienok a neodolateľné ľadové nápoje! Pamätám si na moju prvú návštevu Starbucks v NY. Síce som ho už predtým navštívila v Prahe či vo Viedni, taký ten najväčší zážitok som z neho mala až v USA, pretože bol súčasťou celého nášho leta. V horúčavách sme si dávali ľadovú kávu či frappucino, prechádzali sa ulicami New Yorku či Miami a užívali si každú chvíľu. Odvtedy vždy, keď si v Starbucks kupujem kávu, spomeniem si práve na tieto momenty a hneď mám úsmev na perách.

Starbucks, to je ikonické zelené logo a biely kelímok s vlastným menom. Pre mňa aj neskutočné frappucino, vynikajúce ľadové čaje a príbehy, ktoré sa človek len tak nedozvie. Napríklad aj tento, o ikonickom cold brew, o ktorom som si dlho myslela, že je len obyčajnou ľadovou kávou!

Cold Brew

Cold brew je káva, ktorá sú pripravuje za studena! Minulý týždeň som mala možnosť pozrieť sa na proces výroby v priamom prenose, dokonca si jednotlivé kroky vyskúšať aj na vlastnej koži. Proces výroby je časovo náročný. Začína pomletím presného množstva kávy, ktorá sa následne nasype do nádoby s filtrom. Zaleje sa daným množstvom studenej vody a po uzavretí sa nechá lúhovať 20 hodín v chlade. Prečo je takýto spôsob výroby lahodnejší, než klasická teplá káva s pár kockami ľadu s prívlastkom „ľadová“? Už samotné lúhovanie uvoľní z kávových zŕn prirodzenú chuť, čím získava káva svoju plnú arómu. Studená voda zároveň znižuje jej aciditu a dodáva jej prirodzenú sladkú dochuť. Pár jednoduchých krokov, za ktorými však bolo množstvo práce! Na správny pomer ingrediencií a dĺžku všetkých krokov sa im v Starbuckse podarilo prísť až pri 65. pokuse.

Mne však omnoho viac chutí verzia s Vanilla Sweet Cream, ktorá je pre mňa lahodnejšia a predsa, o čosi sladšia!

Tak čo, dáte si dúšok či dva?

Love, peace and coffee Ivanka

Foto: Welin

Príspevok vznikol v spolupráci so Starbucks.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.