.vo svojej koži & Oslo Skin Lab

0 Flares 0 Flares ×

Tento článok vznikol v spolupráci s Oslo Skin Lab

„Skin care“? Čo to je? Potrebujem to? Kým pár rokov dozadu by som si povedala, že “ešte je čas”, dnes hovorím, že je “najvyšší čas” a mohla som sa o to zaujímať aj skôr. Prečo? Poďme postupne.

Moja pleť je…povedzme, že si žije vlastným životom. Má sklon byť mastnejšia, ale má aj normálne dni. Keď som bola mladšia, resp. nebolo to tak dávno, ma trápila mierna forma akné po lícach. Pred menštruáciou sa mi pravidelne vyhodí na brade nejaký ten “kamoš”, začali sa mi prehlbovať mimické vrásky okolo očí a úst (alebo som si to začala za posledný rok viac všímať :D), pleť som mala celkovo dlhšie “povädnutú” a sivastej farby, často aj citlivú. Stres, menej spánku, menej vody, znečistené prostredie, nevyvážená strava, nevedomé chytanie si tváre – to sú všetko faktory, ktoré sa na mojej pleti v sekunde dokázali odraziť! (A aj dokážu, povedzme si takto.) Ako si s tým všetkým poradiť, respektíve ako situáciu zlepšiť, som sa naučila vďaka šikovným “skin care” blogerkám a dermatologičkám, ktoré boli ochotné podeliť sa o svoje know-how smerom k verejnosti.

.vekom prichádzajú skúsenosti i nové vedomosti

Každá a jedna pleť je špecifická a to, čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhého. Aj tu platí, že sto ľudí, sto chutí – každé telo je iné, každý z nás má iný režim, iné zvyky, iné “chute”, iné potreby. Niekto má bezproblémovú pleť a celý život používa jeden jediný krém, pričom aj v strednom veku má pleť ako bábätko. Úprimne, týmto ľuďom veľmi závidím, no ja z tejto kategórie nie som, pleť sa začala správať tak, ako by som chcela, až po tom, čo som “vytasila” zbrane vo forme pravidelnej rannej a večernej starostlivosti vhodnými produktmi, pričom v hone za zdravou pleťou tvorí starostlivosť zvnútra bez pochýb podstatnú časť úspechu.

Za posledný rok som sa začala viac zaujímať o to, čo na pleť patrí a čo nie, čo jej pomáha a čo jej škodí a najmä, naučila som sa porozumieť mojej pleti. To je veľmi dôležitý bod. 🙂 Nie každý produkt mi sadne, nech je akokoľvek chválený, ale presne o tom to je – skúšať, testovať, hľadať, vyskladať a tiež prijímať nové informácie a učiť sa. SPF v zime? Pred dvoma rokmi by som si ťukala na čelo, že na čo by mi to bolo, opaľovák sa predsa nosí iba na dovolenku! Dnes už je všetko inak, keďže viem viac a SPFko je pri odchode z domu “must have”.

A okrem neho? Kým prejdem k mojej rutine, spomeniem, že moja pleť sa zlepšila (aj) vďaka týmto veciam ->

  • Viac vody. V mojom prípade o dosť viac vody. Tej čistej, bez bubliniek, z vodovodu, samozrejme. Celkovo som pila málo, čo nebolo najšťastnejšie nie iba pre pleť, ale aj pre telo. Takže naučiť sa na pravidelný pitný režim bola jedna z najdôležitejších vecí. Aj dnes sa mi občas stane, že počas niektorých dní piť “zabudnem”, ale je to omnoho lepšie, než to bolo kedysi, čo badám aj na zmenách v prípade pleti.
  • Nechytať! Zlaté pravidlo, ktoré sa mi nie vždy darí dodržať, ale už som na dobrej ceste. 🙂 Pri práci si často nevedomky (a asi aj od nervozity či sústredenia) zablúdim rukou na tvár, chytám si ju a “rýpem” všetky nerovnosti. Viete si predstaviť, čo za bordel na tých rukách máme! Takže všetky tieto nečistoty sa mi pekne dostávajú na spomínané líce…A potom sa čudujem, prečo mám vyrážky.
  • Žiadna čokoláda. Respektíve len príležitostne. Samozrejme, tá s veľkým množstvom kakaa je ok, z tej sa mi väčšinou nestane nič, ale akonáhle si dám čo i len riadok mliečnej, ďalšie ráno mám o dvoch vyrážkových kamošov viac.
  • Pravidelné umývanie štetcov, špeciálne uteráky IBA na tvár a ich pravidelné pranie.

.starostlivosť o pleť

Okrem predchádzajúcich bodov je to samozrejme aj starostlivosť krok po kroku. Ráno aj večer, čo najdôkladnejšie. Veľa ľudí, ktorý takúto rutinu nemajú zabehnutú/nepoznajú ju, si predstaví 15 minút v kúpeľni, ale nebojte sa, vôbec to nie je také časovo náročné a nezabúdajte, že o pár rokov si za to poďakujete, pretože sa vo svojej koži budete cítiť viac než dobre.

Ráno si pleť vyčistím jemným čistiacim gélom. Následne nanesiem tonikum s kyselinou glykolovou. Pleť postriekam hmlou s kyselinou hyalurónovou a nanášam hyalurónové sérum, ktoré slúži na hydratáciu a výživu. Potom niacinamidové sérum na reguláciu kožného mazu a zjednotenie pleti (perfektne mi pomáha pri hojení nerovností z jazvičiek)), pod oči kofeínové sérum na zmiernenie opuchu a zjednotenie tónu (i keď, tie moje žilky a tenká kožička pod očami aj tak robia stále šarapatu a pomáha až poriadny korektor) a následne denný krém. Keď sa chystám opustiť steny domu (čo momentálne nie je tak často :D), zmiešam si ho s SPFkom.

Večer je rutina podobná, s tým rozdielom, že pred čistením si pleť odličujem – vyhovujú mi odličovacie uteráky, ktoré namočím do teplej vody, jemne prikladám na pleť a make-up z nej prikladaním uteráka “vysajem”. Keď si odličujem oči, kvapnem si na uteráčik odličovač, priložím na oko, chvíľu počkám a špirála sa krásne uvoľní a uterák ju vysaje. Určite netreba drhnúť a surovo tlačiť, tým urobíte viac škody než osohu. 🙂 V rámci večernej rutiny používam po odlíčení a vyčistení enzýmový peeling alebo kyselinu mliečnu a následne pokračujem ako ráno -> toner, séra, večerný krém. K tomu raz až dvakrát do týždňa maska na tvár – podľa toho, ako si spomeniem a ako sa mi chce. 😀

Rada chodím aj na kozmetiku – poležať si, oddýchnuť si. 🙂 Milujem tie masáže a špeciálny masky, ktoré baby vedia urobiť. No povedzme si, posledný rok som na kozmetike bola kvôli všeobecnej situácii minimálne, takže už si ani pomaly nepamätám, aký je to pocit.

.zvnútra

Výrazný podiel na peknej pleti má u mňa aj pohyb, strava a vnútorná pohoda – všetko so všetkým súvisí. Čím lepšie sa cítim, viac hýbem a lepšie jem, tým krajšiu pleť mám. V prvých mesiacoch karantény som začala pleť vyživovať aj zvnútra a zaradila do stravy kolagén. Najskôr som začala používať jednu značku, no neskutočne zapáchal! Až tak, že som ho nemohla ďalej piť, pretože ma z neho naťahovalo. Na Instagrame ste mi vy, dievčatá a dámy, na základe skúseností odporúčali iné značky, pričom dve sa neustále opakovali. Nevedela som sa rozhodnúť, ktorú zvoliť, ale ako to už u mňa býva, vesmír sa spojil a pár dní na to sa moja dilema vyriešila sama. Jednou z tých dvoch značiek bolo Oslo Skin Lab, ktoré mi – bez toho, aby niekto vedel, že ho zvažujem – napísalo, či by som to s nimi neskúsila.

A keďže som už bola “nalomená”, nemala som dôvod povedať nie. Dnes je to cca osem mesiacov, čo je kolagén The Solution™ od OSL mojím spoločníkom pri raňajkách. Úprimne poviem, že som nemala žiadne veľké očakávania – tieto veci podľa mňa každý prežíva absolútne individuálne a telo reaguje rozdielne – najmä, ak prihliadame aj na životosprávu, množstvo pohybu, mieru stresu. Ale ako sa hovorí, za pokus nič nedáš. Kým niekomu zmiznú hlboké vrásky či začnú rásť vlasy ako divé, niekto nevidí ani jednu zmenu. Ja som primárne chcela zlepšiť kvalitu pleti, a pokiaľ by mi ešte aj prestal pukať kĺb, bol by to príjemný bonus. Po aktívnom niekoľko mesačnom užívaní môžem povedať, že s pleťou to naozaj vie – občasné vyrážky mám stále (vitaj, PMS!), no celkovo pôsobí viac, ja to volám, “juicy” – vypnutejšie, pružnejšie a zdravšie. 

Ale poďme pekne po poriadku. Čo to ten kolagén vlastne je? Tak teda v skratke.

.kolagén

Na úvod je treba podotknúť, že kolagén nie je náhrada stravy a ani liek. Je to výživový doplnok, preto je dôležité, aby ste dbali na správnu životosprávu. Pokiaľ sa nestravujete vyvážene, len ťažko môžete čakať, že za vás nejaký výživový doplnok urobí zázraky – či už je to kolagén alebo čokoľvek iné. Kolagén ako taký je skleroproteín – vo vode nerozpustná bielkovina – tvorí základnú stavebnú hmotu spojivových tkanív, 25-30% všetkých proteínov v tele cicavcov. Naše telo dokáže produkovať kolagén z aminokyselín, ktoré konzumujeme prostredníctvom jedla. Cca po 25 roku začína produkcia kolagénu v tele klesať o približne 1 % až 2 % ročne. Do veku 40 rokov strácame 10 % až 20 % nášho kolagénu. Kolagény vo forme výživových doplnkov existujú na doplnenie tejto hladiny.

Najbežnejšie typy kolagénu ->

Typ I: obsiahnutý v koži, šľachách, kĺboch, zuboch

Typ II: v chrupavke

Typ III: hlavná zložka retikulárnych (sieťovitých) vlákien, často vytvára zmiešané vlákna s kolagénom typu I a je tiež bohato zastúpená v elastických tkanivách.

Typ IV: tvorí vrstvu bazálnej membrány, ktorá je vylučovaná epitelom.

Typ V: bunkové povrchy, vlasy a placenta.

Nedostatok kolagénu v tele sa prejavuje napríklad nedostatočnou hybnosťou kĺbov, bolesťami kĺbov, zhoršením pokožky, hlbšími vráskami, zvýšeným počtom pigmentových škvŕn, štiepením nechtov či zhoršenou kvalitou vlasov. Kolagén sa dá doplniť pravidelným užívaním – ak je v správnej forme a zo správneho zdroja. Názory na užívanie kolagénu a jeho účinky sa rôznia, to je úplne prirodzené. Ešte stále nie sú účinky kolagénu ako takého na 100% vedecky preskúmané – metodika štúdií a rozsah skúmaného sú totiž rozdielne, plus, rovnako je hladina kolagénu a jeho produkcia v tele u každého z nás individuálna. Kým niekto má v 35ke krásnu vypnutú pleť, iný s vráskami bojuje už po 20ke. Vedecké štúdie nájdete napr. na PUBMED – nie všetky sú verejne prístupné, ale nájdete tam aj také, ku ktorým sa viete dostať do detailov a načítať si metodiku, merania, výsledky, závery. Trvá to síce dlhšie, ale oplatí sa, pokiaľ chcete vedieť viac alebo máte pochybnosti.

Z môjho laického pohľadu veľmi ovplyvňuje to, či na vás kolagén ako doplnok „funguje“, množstvo subjektívnych faktorov – to, či vaše telo produkuje alebo neprodukuje kolagén v dostatočnej miere, ako sa stravujete, ako žijete, v akom prostredí sa pohybujete. Treba si uvedomiť, že žiadny prášok, tabletka či čokoľvek iné nespôsobí to, že za dva mesiace užívania budete mať vlasy po pás, pokožku vypnutú ako po návšteve estetickej kliniky, titánové nechty. Každé telo má svoje limity a tak trochu by ste mali vedieť, kde je tá vaša hranica. Ja mám napríklad veľmi jemné vlasy a som si vedomá toho, že inak to nikdy nebude. (Ešteže ich môžem občas doplniť nadpojením. :D) Po načítaní štúdií som však dospela k záveru, že kolagén vyskúšať chcem – vrásky mám už teraz pomerne výrazné a keď im môžem trochu pomôcť, za pokus nič nedám.

.The Solution™ od Oslo Skin Lab

The Solution™ od Oslo Skin Lab je 100% čistý hydrolyzovaný kolagén bez zápachu a bez chute. Obsahuje kolagénový prášok Verisol® od nemeckej spoločnosti Gelita®. Značka má jeho účinky doložený tromi štúdiami, a síce účinky na -> zjemnenie vrások, redukciu celulitídy a zlepšenie elasticity pokožky, takže si môžete byť isté, že nekupujute placebo. Nie je to teda kolagén na kĺby (resp. neboli robené štúdie, ktoré by vplyv na kĺby dokazovali). Všetky vykonané štúdie boli dvojito zaslepené, randomizované a placebom kontrolované. To znamená, že účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín: Jedna skupina dostávala prípravok s účinnou látkou, druhá len placebo. Práve tie štúdie a fakt, že nepáchne, ma presvedčili, že do spolupráce so značkou pôjdem a budem ju komunikovať aj v smere k vám. Pretože značiek je veľa, ale pokiaľ si ju chcem „vziať na triko“, najmä v takejto citlivej otázke (čo pre mňa výživové doplnky sú), musí byť solídna.

Kolagén sypem do vody alebo do čaju raz do dňa. Snažím sa ráno, aby som na to nezabudla, následne si dávam Céčko, ktoré pomáha kolagénu lepšie sa vstrebať. Za čas užívania sa mi zlepšila kvalita pokožky a elasticita. Je pevnejšia a zároveň poddajnejšia. Odhliadnuc od pokožky som si na sebe všimla, že po nejakých 4 mesiacoch mi začali rýchlejšie rásť nechty a od posledného farbenia mám na vlasoch podstatne väčšie odrasty než naposledy, takže predpokladám, že sa mi polepšila aj pokožka hlavy. 

Pri Oslo Skin Lab je zaujímavé balenie/členstvo – krabička obsahuje 28-dňových dávok, pričom, pokiaľ ste členom, každý mesiac vám domov automaticky príde nové balenie – nemusíte sa o nič starať. Prvú zásielku máte pri členstve s 50% zľavou (môžete využiť môj kód, budete mať 60% zľavu), každú ďalšiu so zľavou 30%. Nič neplatíte vopred, členstvo sa dá kedykoľvek zrušiť. Na prvý mesiac máte v prípade záujmu s mojím kódom 60% zľavu – zadajte pri objednávke “SWEET60”, prípadne môžete využiť tento LINK a zľava sa aktivuje automaticky.

Love, peace and beauty

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.